Дональд Трамп став джерелом міжнародної нестабільності. Безумовно, як «найвпливовіша людина планети» він може кардинально змінити США та світовий порядок. У багатьох є побоювання, що ці зміни стануть катастрофічними.
Проте далеко не всі дослідники бачать постать нового президента США, як виключно деструктивну. Хел Брендс, професор Школи перспективних міжнародних досліджень Університету Джонса Гопкінса, у статті для Foreign Affairs ставить центральне запитання: Трамп – це про реформи чи про революцію? переповідає головні тези.
Трамп – жорсткий націоналіст, який керується логікою сили
З погляду школи реалізму у міжнародних відносинах Брендс наполягає: Трамп інтуїтивно розуміє те, що часто забувають ліберали. Порядок випливає з сили і його неможливо зберегти без неї.
«Трамп не є ідеальним захисником американського порядку, що опинився в небезпеці. Ба більше, можна припустити, що він взагалі мало замислюється про міжнародний порядок. Трамп – це жорсткий націоналіст, який керується логікою сили, прибутку та односторонньої переваги. Він мислить у термінах «гри з нульовою сумою» (у кожній угоді є переможець і лузер. –
) і вважає, що США вже давно стали жертвою експлуатації з боку всього світу», – пише Брендс.

Зіга Ілона Маска, яка ставить під запитання рівень націоналістичності частини прихильників MAGA. Згодом жести повторили кілька впливових прихильників Трампа, вкючно з впливовим бізнесменом Стівеном Бенноном
Проте тиснучи як на противників, так і на союзників, Трамп міг би зміцнити оборону вільного світу перед доленосними викликами майбутнього. Президент США може впоратися зі збереженням балансу сил, який захищатиме досягнення ліберального порядку від євразійських агресорів: Китаю, росії, Ірану та Північної Кореї, що прагнуть його зруйнувати.
Проблема в тому, що для цього Трамп має послідовно діяти відповідно до своїх найкращих геополітичних інстинктів, водночас спокуса керуватися деструктивними імпульсами буде дуже сильною.
Як США зупинили цикл конфліктів
На думку дослідника, очолювана США міжнародна економіка послабила тенденції, які домінували до Другої світової війни. Вашингтон сприяв формуванню західної спільноти, де демократія не лише вижила, а й розквітла, поширюючись на інші регіони. Тільки безпрецедентні інвестиції з боку Сполучених Штатів змогли перервати цикл євразійських конфліктів – Першу та Другу світову.
У США вірили, що всебічна економічна та політична інтеграція приведуть до тривалого миру в Євразії та за її межами.
«Цей проєкт після Холодної війни цілком імовірно відтермінував більш швидке повернення до глобального суперництва. Він зробив світ більш вільним, заможним і гуманним. Але стійкий євразійський мир так і не настав», – пише Брендс.
Усе це призвело до масштабного ревізіонізму. путін відновлює принцип поглинання слабших держав, а Китай демонструє, що великі країни можуть захоплювати території. Загроза безкарності автократів зростає. Підтримувані Іраном хусити атакують судноплавство, під питанням свобода навігації.
Що Трамп може протиставити автократам

Свої гірші тенденції Дональд Трамп встиг продемонструвати під час прийому Зеленського у Білому Домі 28 лютого, на думку лідерів ЄС та принаймні половини американців
Протягом першої президентської каденції Трамп вже погрожував виходом із торгових угод і оборонних пактів, що є опорами світового порядку під проводом США. Його програма «Америка перш за все» виходить з логіки того, що партнери по НАТО систематично експлуатували міць США.
Трампа мало цікавить розквіт ліберальних цінностей за кордоном. Проте він розпізнав реальні проблеми альянсів США та розпочав необхідні коригування.
Глобалізація без диктаторів
Трамп зрозумів, що глобалізація зайшла занадто далеко. Інтеграція авторитарних держав, особливо Китаю, у світову економіку не зробила їх частиною глобальної спільноти чи готовими до демократизації, як це пророкувала теорія модернізації. Навпаки, глобалізація укріпила диктаторів і дала їм змогу кинути виклик США. Також вона створила залежність Європи від російської енергетики та вплутала TikTok, Temu та інший потенційно загрозливий китайський софт у демократичний світ.
Держави НАТО мають платити більше

Держави НАТО після всіх суперечливих заяв Трампа погодились витрачати більше на оборонні витрати та розробляють різні ініціативи та побудови спільних механізмів фінансування. Це підтвердив і прем'єр Великої Британії Кір Стармер.
Після кінця Холодної війни союзники США масово роззброювалися та дедалі більше покладалися на Америку. Такий підхід працював у 1990-х роках, коли рівень напруженості був низьким. Натомість автократичні суперники знову з'явилися і озброїлися.
Трамп постійно, а іноді й «принизливо тиснув на союзників», щоб вони збільшили витрати на оборону.
«Найголовніше, Трамп дійшов висновку, що домінування ліберального порядку закінчилося, і світ знову повернувся до жорсткої геополітичної боротьби. Вашингтон відтепер вимагатиме більше від своїх друзів, оскільки стикається зі зростаючими загрозами з боку ворогів», – впевнений дослідник.
Проте під час свого першого терміну Трамп так і не зміг реалізувати ці ідеї повною мірою, оскільки його хороші задуми завжди боролися з його поганими ідеями, а президентська адміністрація постійно була у внутрішньому конфлікті.
Світовий порядок потрібно перебалансувати
Агресивна американська наддержава може бути не найгіршим варіантом на цей момент. Якщо Трамп зможе спрямувати свої імпульси в конструктивне русло, він має шанс чинити тиск на противників, отримати більше від союзників і посилити опір євразійському наступу.

Коли Америка прикриває твою спину – карикатура від The Economist, присвячена останнім діям президента США. Для Хела Брендса такі дії Трампа грають тільки на руку автократам Євразії
Першим кроком має стати масштабне військове нарощування. Міжнародний порядок занепадає, тому що занепадає військовий баланс сил. Якщо програма Трампа «мир через силу» збільшить оборонні витрати США з трохи більше ніж 3% до приблизно 4% ВВП, це допоможе усунути критичний дефіцит боєприпасів і скоротити розрив між зобов'язаннями Вашингтона і його можливостями.
Це також потребуватиме значного збільшення військових витрат союзників США, чого Трамп, який може справді змусити «безбілетників» платити, ймовірно, доб'ється. Союзники по НАТО просто мають витрачати більше, якщо хочуть зберегти світ, яким він є зараз.
У першому терміні Трамп був ближчим до реформи, ніж до революції, завдяки пом'якшуючому впливу радників і республіканських союзників. Хоча президент дійсно серйозно розглядав можливість радикальних кроків, таких як вихід з НАТО.
«Якщо президент США втомиться від труднощів мирного врегулювання в Україні, він може просто піти з конфлікту і залишити європейців розбиратися самостійно. Якщо він сприйме Тайвань лише як технологічного конкурента, а не як ключового партнера у сфері безпеки, він може скоротити підтримку США в обмін на економічні вигоди від Пекіна», – підсумовує Хел Брендс.
Ким стане Дональд Трамп для світу: фактором знищення старого порядку чи тим, хто зможе захистити інтереси Заходу, хоч і суперечливими методами – наразі відкрите питання.