Facebook Pixel

Американські політики попереджають, що ізоляціонізм приведе США до програшу у новій Холодній війні

Американські політики та аналітики люблять порівнювати сучасну ситуацію з можливістю вступу в нову Холодну війну, де два поліси – США та Китай – протистоятимуть одне одному у різних частинах світу.

Водночас у США, особливо серед республіканців-трампістів, набирають популярності ідеї часткового ізоляціонізму. Насамперед це бажання звертати менше уваги на проблеми Європи та Близького Сходу для концентрації всіх зусиль на боротьбі проти Китаю в Тихоокеанському регіоні.

В статті для Foreign Affairs Кондоліза Райс, республіканка, держсекретар США за президента Джорджа Буша-молодшого, а до цього його радник із нацбезпеки, жорстко критикує анонсований підхід Трампа і його шанувальників до майбутнього протистояння.

Тож розповідаємо, чому американський ізоляціонізм небезпечний як для світу, так і для США, а нове протистояння з Китаєм буде важчим за часи Холодної війни.

Чому ізоляціонізм США загрожує всьому світу

Райс наголошує, що відхід США від глобального лідерства може призвести до значної дестабілізації міжнародного порядку. Вона порівнює сучасну ситуацію з періодом між двома світовими війнами, попереджаючи, що відмова від активної участі лише посилить амбіції ревізіоністських держав, як-от Китай і росія. Вони сприймуть це як прояв слабкості, а отже, й можливості для своїх активних дій.

Це призведе до дестабілізації регіонів, важливих для інтересів США: Індо-Тихоокеанського регіону та Європи. Ізоляціонізм не тільки підриває глобальну безпеку, але й шкодить економіці США, знижуючи їхній вплив на світову торгівлю та інновації.

Quote«Головне питання, яке нависає над міжнародною системою сьогодні: де стоїть Америка?.. Ізоляція ніколи не була відповіддю на питання безпеки або процвітання країни», – впевнена Кондоліза Райс.

Вона підкреслює, що американське лідерство було вирішальним для миру та процвітання після Другої світової війни, а його відсутність може призвести до фрагментованого та конфліктного світового порядку.

У цьому світі може вже не бути ані вільної міжнародної торгівлі, ані можливостей для неї, як і Світової організації торгівлі, Міжнародного валютного фонду, а долар припинить бути головною резервною валютою, яку найчастіше використовують для плати за нафту та газ.

Ізоляціонізм привів США до Другої світової – Мітч Макконелл

Мітч Макконелл, лідер республіканців у Сенаті США, у своїй колонці для NYT, присвяченій 80-й річниці висадки союзників у Нормандії, наголошує, що саме американський ізоляціонізм між Першою і Другою світовими війнами змусив «тисячі американських хлопців помирати на пляжах Нормандії».

Президент США Джо Байден зустрічає ветеран висадки в Нормандії 6 червня на 80-ті роковини одної з подій, що вирішила перебіг Другої світової війни

Президент США Джо Байден зустрічає ветеран висадки в Нормандії 6 червня на 80-ті роковини одної з подій, що вирішила перебіг Другої світової війни

Quote«Мільйони невинних людей загинули, тому що європейські держави і США зустріли прихід войовничого авторитарного режиму з умиротворенням або наївною зневагою в першу чергу», – впевнений Макконелл.

Він також погоджується з оцінками Кондолізи Райс, що росія, Китай, Північна Корея та Іран – це «нова вісь авторитаристів», що загрожує світовому порядку, а економічний протекціонізм і політичний ізоляціонізм Заходу тільки підживлює розростання його ворогів.

Quote«І в міру того, як ці загрози зростають, знову з'являються деякі з тих самих сил, які перешкоджали нашій відповіді в 1930-х роках. (Трампісти) намагаються воскресити дискредитований бренд довоєнного ізоляціонізму і заперечують основну цінність союзницької системи, яка зберегла післявоєнний мир», – написав республіканець з Кентуккі.

Він серйозно пройшовся й по демократах, які продовжують боятися витрачати потрібні суми на зброю та безпеку. Фактично Мітч Макконелл залишається вірним ідеалам Рональда Рейгана і його відомої формули «миру через силу».

Quote«Нові чотири вершники апокаліпсису – популізм, націоналізм, ізоляціонізм і протекціонізм – мають тенденцію їхати разом, і вони кидають виклик політичному центру. Лише США можуть протистояти їхньому просуванню», – каже Райс, фактично критикуючи Трампа, який принаймні частково використовує ці чотири елементи.

Такий світ загрожує тим, що Сі Цзіньпін і путін, а також Іран через «Хезболлу» та ХАМАС після перемоги в Україні почнуть нові завоювання.

Quote«Американські лідери повинні нагадати громадськості, що Сполучені Штати неодноразово небажаючи того були втягнуті в конфлікти – у 1917-му (Перша світова), 1941-му (Друга світова) і 2001 роках (терористична атака на Вежі-близнята). Ізоляція ніколи не була відповіддю на питання безпеки», – попередила Райс, згадавши часи, коли ідеї ізоляціонізму були вкрай сильними серед американських політиків.

Чому сучасний Китай небезпечніший за СРСР часів Холодної війни

Також Райс наголошує, що сучасний Китай значно небезпечніший за СРСР.

Зустріч путіна з головою КНР Сі Цзіньпіном на полях саміту ШОС в Астані 3 липня 2024-го. Співпраця двох країн тільки посилюється, попри постійні погрози з боку США

Зустріч путіна з головою КНР Сі Цзіньпіном на полях саміту ШОС в Астані 3 липня 2024-го. Співпраця двох країн тільки посилюється, попри постійні погрози з боку США

На відміну від Радянського Союзу, який здебільшого існував в економічній ізоляції, Китай глибоко інтегрований у світову економіку. Ця економічна взаємозалежність робить Китай не лише більш серйозним конкурентом, а й складнішим противником. Економічна міць Китаю дозволяє йому впливати на глобальні процеси від ланцюгів постачання до технологічного домінування.

Китай швидко розвиває новітні технології, такі як штучний інтелект, квантові обчислення та дослідження космосу, що дає йому перевагу в сучасній глобальній конкуренції. Радянський Союз не міг триматися на рівних із США у сфері інновацій, особливо після 60-х років.

КНР стрімко модернізує свої збройні сили, зокрема флот, демонструє територіальні амбіції в Південно-Китайському морі та навколо Тайваню. Це створює пряму загрозу для військових інтересів США в Індо-Тихоокеанському регіоні та нападу на їхніх прямих союзників – Японію, Південну Корею, Філіппіни та Таїланд, які Штати мають офіційні зобов’язання захищати.

Райс підкреслює, що Радянський Союз, хоч і був серйозною військовою силою, здебільшого зосереджувався на Східній Європі та проксі-війнах, постійно намагаючись балансувати між проксі-конфліктами та прямим зіткненням.

КНР же цілком серйозно висуває претензії до країн, які за умови нападу на них втягнуть США у війну.

Америка ніколи не була повністю ізольована від світу

На нещодавніх дебатах, присвячених темі ізоляціонізму та зовнішньої політики США, Джон Болтон, радник із нацбезпеки Дональда Трампа у 2018-2019 роках, сказав Вівеку Рамасвамі, популярному прихильнику часткового ізоляціонізму, що досить думати навіть про ХІХ століття, як часи ідеального існування, коли США були відрізані від усього світу і мали мир.

Quote«Ми завжди були частиною ширшого світу. Ця країна постала за рахунок зовнішніх договорів і військової допомоги, що надали французи, а згодом й іспанці у війні за незалежність», – нагадав Болтон.

Він також підкреслив, що навіть відкинувши всі економічні мінуси, з якими США зіткнуться через ізоляціонізм, вихід зі стратегічних регіонів Європи та Близького Сходу не тільки кине союзників напризволяще, чим зруйнує сучасну світову систему безпеки, але й послабить США та приведе конфлікти вже до берегів Америки.

Тому ізоляціонізм США – це найбажаніше, що може статися з країною, для її ворогів на міжнародній арені, насамперед Китаю та росії.

Подякувати 🎉