Дональд Трамп і Камала Гарріс провели свої перші й навряд чи останні дебати в президентських перегонах 2024 року вночі 11 вересня за київським часом (10 вересня о 21:00 у США).
розповідає, як себе поводили кандидати та що вони сказали про Україну.
Що Дональд Трамп і Камала Гарріс сказали про Україну

Вперше з 2016 року два кандидати потиснули один одному руки.
Гарріс звинуватила Трампа в тому, що він готовий відмовитися від підтримки України з боку США, щоб вислужитися перед президентом росії путіним, назвавши позицію Трампа ганебною. Її опонент стверджував, що Гарріс ненавидить Ізраїль і що ця країна перестане «існувати через два роки після її президентства» – твердження, яке вона відкинула.
Дональд Трамп знову повторював вже звичне для себе твердження, що війни в Україні та в Ізраїлі не почалися б, якби він був президентом. Ба більше, тепер він обіцяє зупинити нашу війну ще до того, як сяде в крісло президента, тобто до 20 січня 2025 року.
На запитання, чи в інтересах США перемога України у війні, Трамп відповів: «Я думаю, що в інтересах США закінчити цю війну, просто покінчити з нею».
Камала Гарріс підкреслила важливість дотримання міжнародного права та територіального суверенітету України, проте вона також не назвала конкретні кроки для допомоги Україні, які вона зробить, якщо стане президентом США.
Кандидати постійно обмінювались звинуваченнями. Трамп став «легкою ціллю для маніпуляцій диктаторів» Кім Чен Ина та путіна, а Камала Гарріс – «слабкою в національній безпеці» через проблеми міграції та зростання криміналітету в країні.
«Ми маємо війни на Близькому Сході. Ми маємо війну росії з Україною. Ми йдемо до третьої світової війни», – пригрозив у фінальному зверненні Дональд Трамп.
З якими рейтингами Трамп і Гарріс підійшли до дебатів 10 вересня 2024-го
Нагадаємо, що у цих президентських перегонах боротьба точиться за сім штатів, які ще не визначилися з симпатіями до кандидатів: Аризону, Джорджію, Мічиган, Неваду, Пенсильванію, Вісконсин та Північну Кароліну. Так сталося, бо всі інші штати історично є відверто «республіканськими» або «демократичними».
Перед дебатами обидва кандидати не мали перевагу в жодному зі «штатів, що вагаються», більшу за статистичну похибку (+-1,5-2%). Тому результати соцопитування після дебатів зможуть продемонструвати вже більш конкретні симпатії виборців.
Як Дональд Трамп і Камала Гарріс поводилися на президентських дебатах США 2024

Типова реакція двох кандидатів в президенти США Трампа та Гарріс на один одного
На дебатах Камала Гарріс хитала головою, сміялась з тверджень Трампа, мімікою демонструвала відношення до його тез. Дональд Трамп навпаки цього разу був більш стриманим, ніж під час дебатів з Джозефом Байденом, навіть чекав, коли Камала закінчить, щоб відповісти.
Різні оглядачі в західних ЗМІ стверджують, що Камала прямо-таки «впилася в шкірки Трампу», настільки вона його зачепила. Але навряд чи так вважають багато глядачів. Так, Трамп був у захисній позиції, але точно не був розгромлений, як це сталося з Джо Байденом.
«Трамп втратив можливість зосередитися на переслідуванні Байдена-Гарріс у справах про економіку та кордон, а замість цього заковтнув її наживку і погнався за «кролячими норами» заперечення виборів (Трамп вважає, що результати виборів 2020 року були сфальсифіковані. –
) та іммігрантів, які їдять наших домашніх тварин», – сказав Марк Шорт, який працював керівником апарату колишнього віцепрезидента Трампа Майка Пенса, і це доволі чесна оцінка.
Дурниці Трампа та Гарріс під час дебатів
Звісно, більш феєричним у цьому був Дональд Трамп. Він голосно і неодноразово повторював брехню про широкомасштабні фальсифікації на виборах 2020 року – позиція, що справді турбує виборців у США. Трамп озвучив теорію змови про те, що мігранти їдять домашніх тварин американців, і навіть заявив про те, що демократи підтримують «аборти після народження дітей», тобто вбивство немовлят.

Після того, як республіканці підхопили чутки про нелегальних мігрантів, які викрадають і їдять тварин, Твіттером почали ширитись картинки на зразок цієї з закликами голосувати за Трампа, аби врятувати домашніх улюбленців
Проте обидва кандидати не змогли нормально донести своє бачення економічних реформ і взагалі не розкрили питання регулювання економіки.
Атаки Гарріс на Трампа щодо заборони абортів також не виглядали впевнено, як і її відповіді на питання щодо вирішення проблеми нелегальної міграції в країну.
Ці дебати стали полем для гри в словесний пінг-понг, де один кандидат намагався краще звинуватити іншого. Камалі, варто зауважити, все ж частково вдалося контролювати цю гру, тому її позиції можуть частково покращитись. Так думають і американські букмекери, які станом на 11 вересня дають Гарріс 56% ймовірності перемоги. Трамп же навпаки був менш енергійним за власний стандарт.
На знак впевненості в результатах перших дебатів штаб Гарріс негайно викликав Трампа на другі. Чи будуть вони, поки невідомо. Але набагато більше впевненості Гарріс має додати найпопулярніша у США поп-співачка Тейлор Свіфт, яка одразу після дебатів підтримала її кандидатуру, що точно вплине на результати виборів.