Рада директорів Міжнародного валютного фонду (МВФ) зменшила свої комісії у середньому на 36%. Це суттєво знизить вартість ресурсів для країн, чиї економіки розвиваються та які мають програми фінансування від фонду. Так, для України це означає економію в $130 млн. Про це розповів Владислав Рашкован, директор МВФ від України.
Що означає для України зменшення комісій МВФ
МВФ зменшує рівень своїх комісій у середньому на 36%. Доходи фонду від цього можуть впасти приблизно на $1,2 млрд на рік.

Як МВФ знизив комісії для країн, які беруть участь у програмах фонду.

Водночас для України це рішення має позитивні наслідки: загальні річні витрати за користування ресурсами МВФ зменшаться приблизно на $130 млн. Враховуючи майбутні транші МВФ, які Україна має залучити протягом наступних п’яти років, вдасться зекономити $650-700 млн.
«Непогано, зокрема тому, що затрати для України зменшуються на рівні 38-39%, тобто більше, ніж для інших країн», – зазначив Рашкован.
Чому МВФ не міг знизити комісію ще більше
Владислав Рашкован пояснив, чому МВФ не знизив комісію більше, як того хотіли деякі країни, включаючи Україну. Директор МВФ від України назвав кілька факторів:
- МВФ – це не банк розвитку, а глобальна монетарна інституція.
- Фонд – це посередник, який перерозподіляє фінансові ресурси від більш багатих країн до тих, хто потребує фінансової підтримки.
- Вартість ресурсів МВФ залежить від динаміки ключових ставок центробанків світу і має досить обмежений (і не прямий) на них вплив.
- Як результат, ставка кредитування МВФ може бути як майже нульовою, так і досить великою – у середині 2024-го вона була на локальному максимумі за останні 15 років.
- Водночас до вартості ресурсів від інших центробанків МВФ додає вже свої додаткові збори, комісії та надбавки, розмір яких встановлює Рада директорів, що також впливає на вартість кредитування від МВФ;
Рашкован написав, що комісії і збори були зменшені лише для країн, які розвиваються, тому що вартість ресурсів для найбідніших країн формується по-іншому.
«Чи легко було ухвалити це рішення? Ні, зокрема й тому, що МВФ – це організація, яка побудована на консенсусі, і в такому питанні, як комісії, чітко проявилися різні інтереси двох основних груп: країн-донорів та країн-боржників. Без консенсусу між ними на рівні Ради директорів фонду укладення угоди було б неможливим», – зазначає Рашкован.
Зараз ключові економіки світу впоралися з інфляцією, яка значно пришвидшувалась протягом останніх кількох років, тому їхні центробанки почали цикл зниження ключових ставок, відповідно, і базова ставка кредитування дуже скоро почне швидко знижуватися з максимумів, на яких вона була останній рік. Це ще додатково знизить вартість ресурсів МВФ для України, інформує Рашкован.
Нагадаємо, у вересні 2024 року МВФ розпочав п'ятий перегляд програми розширеного фінансування EFF. Україна має отримати $1,1 млрд восени цього року за виконання умов програми.