Після обрання вдруге президентом США Дональд Трамп повернувся до традиційної для себе «твіт-політики». Деякі його заяви виглядають просто кумедно, як-от пропозиція перейменувати Мексиканську затоку.
Проте, окрім гумору, пролунало й багато вкрай серйозних заяв, що стосуються як України, так і світу. розповідає про головні перли Трампа та про реакцію на них.
Недопуск України в НАТО та «розуміння росії»
«Байден сказав: «Ні, вони повинні мати можливість приєднатися до НАТО». Що ж, тоді росія має когось на своєму порозі, і я можу зрозуміти їхні почуття з цього приводу», — заявив Трамп 7 січня під час пресконференції, описуючи бажання України стати членом Альянсу.
Наразі Трамп справді публічно негативно ставиться до приєднання України до НАТО, проте лунали й заяви про можливість озброїти Україну задля недопущення нової війни.
Також він сказав, що сподівається за шість місяців досягти завершення російсько-української війни, хоча хотів би зробити це раніше. Нагадаємо, раніше Трамп обіцяв закінчити війну за 24 години.
Президент України Володимир Зеленський 8 січня прокоментував слова американського колеги.
«Ми хочемо конкретних гарантій безпеки, і ми просимо про це союз Америки і Європи. Я про це буду говорити з президентом Сполучених Штатів Америки. Не робіть відразу ті чи інші висновки», — закликав Зеленський.
Канада як 51-й штат США
30 листопада 2024 року, під час першої після обрання президентом зустрічі з прем’єром Канади Джастіном Трюдо, Трамп зауважив, що Канада має стати 51-м штатом США.
Міністр громадської безпеки Домінік Леблан, який супроводжував Трюдо, заявив, що це «жодним чином не було серйозним коментарем».
Проте Трамп ще кілька разів казав про це, востаннє — 6 січня, коментуючи відставку Трюдо з посади глави правлячої Ліберальної партії: «Разом яка б це була велика нація!».
8 січня Ілон Маск різко заткнув Джастіна Трюдо, коли той відкинув пропозицію Дональда Трампа приєднати Канаду до США, словами: «Дівчинко, ти більше не губернатор Канади, тому неважливо, що ти говориш».
За словами Трюдо, підхід новообраного президента США часто полягає в тому, щоб «дестабілізувати партнера по переговорах». Експерти впевнені, що таким чином Трамп чинить тиск на майбутню владу Канади заради отримання вигідної угоди.
Купівля або завоювання Гренландії
23 грудня 2024-го Трамп написав у Truth Social: «Володіння і контроль над Гренландією є абсолютною необхідністю». Муте Егеде, прем’єр острова, який має автономію від Данії, одразу відповів, що Гренландія не продається.
Згодом Трамп пообіцяв «ЗРОБИТИ Гренландію ЗНОВУ ВЕЛИКОЮ!». «Люди отримають величезну користь, якщо і коли вона стане частиною нашої нації», — написав він.
7 січня, відповідаючи на запитання журналіста, Трамп не дав обіцянку не застосовувати військову силу для контролю над Гренландією та пригрозив Данії економічним тиском.
На ці заяви відреагувала прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен, зазначивши, що США залишаються «найважливішим і найближчим» союзником її країни. Вона висловила сумнів у можливості реалізації такого сценарію та наголосила, що не вірить у застосування військової чи економічної сили для встановлення американського контролю над Гренландією.
Відновлення контролю над Панамським каналом
Так само Дональд Трамп не зміг пообіцяти не використовувати силу проти Панами. На пресконференції 7 січня він назвав рішення президента Джиммі Картера повернути канал Панамі «великою помилкою».
Новообраний президент вперше пригрозив відновити контроль США над каналом 23 грудня, звинувативши Панаму в тому, що вона стягує надмірну плату за користування проходом.
США є найбільшим клієнтом каналу, на частку якого припадає близько 75% вантажів щороку, тоді як Китай є другим за величиною клієнтом. З 1 січня 2025-го панамська влада збільшила збори (на деякі типи танкерів до 20%) і запровадила додаткові платежі. Можливо, ставкою Трампа є тиск заради отримання преференцій для компаній США.
«Сьогоднішні заяви Трампа про те, що він говорив про певну суму грошей, не відповідають дійсності. Жодної пропозиції не було отримано, нехай це буде зрозуміло», — сказав міністр закордонних справ Панами Хав'єр Мартінес-Ача 8 січня.
Трамп також попередив, що не допустить потрапляння каналу в «неправильні руки», натякаючи на Китай. Китайська компанія, що базується в Гонконзі, контролює два з п'яти портів, прилеглих до каналу, по одному з кожного боку. Але президент Панами Хосе Рауль Муліно заявив, що його країна має повний контроль над об’єктом.
Панамський канал, відкритий у 1914 році, був побудований США після того, як американці фактично створили державу Панама, відірвавши її територію від Колумбії у 1903 році. Канал, що кілька десятиліть контролювали Сполучені Штати, став важливим стратегічним і економічним ресурсом, який з'єднує Атлантичний і Тихий океани.
У 20 столітті зростала напруга між США і Панамою через американський контроль над каналом і територією навколо нього. У 1977 році, після тривалих протестів і переговорів, було підписано Торріхос-Картерівську угоду, що передбачала передачу каналу Панамі. 31 грудня 1999 року Панама повністю взяла на себе управління каналом, символізуючи повернення суверенітету над своєю територією.
Перейменування Мексиканської затоки
Найкумеднішою пропозицією Трампа є бажання перейменувати Мексиканську затоку.
«Ми збираємося змінити назву Мексиканської затоки на Американську затоку, — заявив Трамп на пресконференції 7 січня. — Яка гарна назва, і вона доречна.
Перейменування Мексиканської затоки можливе лише через затвердження законопроєкту в Конгресі та рішення Ради географічних назв США. Проте навіть у разі офіційного визнання нової назви на федеральному рівні інші країни не зобов'язані її приймати.
Конгресвумен від Республіканської партії Марджорі Тейлор Ґрін заявила, що «доручила своїй команді негайно розпочати розробку законопроєкту про зміну назви Мексиканської затоки на Затоку Америки». Звісно, на це потрібні гроші платників податків, адже потрібно буде змінювати карти всіх федеральних агентств, включно з армією.
Ініціативу називають відвертим популізмом, тому в США навряд чи проголосують за витрачання грошей на її реалізацію.
Обіцянка Трампа перейменувати затоку не перша. У 2012 році тодішній представник штату Міссісіпі Стів Голланд запропонував законопроєкт, який також передбачав перейменування затоки на «Американську». Однак невздовзі демократ відмовився від нього і заявив, що це був жарт, який був використаний для критики колег-республіканців за їхню антиіммігрантську позицію.
Реакція президентів і прем’єрів інших країн свідчить про те, що вони не вірять, що Трамп реально зможе зробити щось із заявленого. Ще під час своєї першої каденції ексцентричний президент наговорив купу нісенітниць, надавав багато обіцянок, які так і не були виконані.