Facebook Pixel

Трамп знову хоче Гренландію — навіщо йому цей величезний острів

Гренландія, найбільший острів світу з населенням в 57 тис. осіб, вже вдруге привернула увагу новообраного президента США Дональда Трампа. Він хоче отримати контроль над островом.

QuoteУ своїй соціальній платформі Truth Social Трамп похвалив Гренландію, назвавши її «неймовірним місцем», і пообіцяв «ЗРОБИТИ Гренландію ЗНОВУ ВЕЛИКОЮ!». «Люди отримають величезну користь, якщо і коли вона стане частиною нашої нації», – написав він.

7 січня, відповідаючи на запитання журналіста, Трамп не дав обіцянку не застосовувати військову силу для контролю над Гренландією та пригрозив Данії економічним тиском.

Ідея не нова. У 1946 році США пропонували Данії $100 млн золотом за Гренландію. Вашингтон отримав відмову, але разом з нею й оборонний договір, що дозволив розмістити військові бази на острові. Серед них авіабаза Пітуффік, найпівнічніший об'єкт американської армії на планеті. Ця база стратегічно важлива з перших років Холодної війни, тут знаходиться система раннього попередження про запуск міжконтинентальних балістичних ракет.

The Page розповідає, що відбувається навколо Гренландії, звідки у Трампа таке бажання привласнити острів та чим саме він цікавить новообраного президента США.

Що відбувається навколо Гренландії після обрання Дональда Трампа

Космічна база США на Гренландії Пітуффік. Фото: Вікіпедія

Космічна база США на Гренландії Пітуффік. Фото: Вікіпедія

23 грудня 2024-го Трамп написав у Truth Social: «володіння і контроль над Гренландією є абсолютною необхідністю». Муте Егеде, прем’єр острова, який має автономію від Данії, одразу відповів, що Гренландія не продається.

Через кілька годин після цього міністр оборони Данії Троельс Лунд Поульсен заявив про збільшення оборонних витрат для Гренландії на $1,5 млрд. Згодом Трамп ще кілька разів писав про бажання приєднати Гренландію до США.

7 січня 2025 року Дональд Трамп-молодший відвідав Гренландію з неофіційним візитом. «Ми хочемо зустрітися з людьми. Вони здаються чудовими», – сказав він у своєму подкасті Triggered за кілька днів до поїздки. Офіційних зустрічей не було.

Проте на фоні цього цікава й інші подія: запланована на 8 січня зустріч між прем'єр-міністром Гренландії і королем Данії була скасована в понеділок без пояснення причин. Королівський дім пояснив це «календарною гімнастикою».

Напружені відносини Данії та Гренландії

Гренландія, автономна територія Данії, має населення 57 тис. осіб і значні природні ресурси, але її економіка залежить від риболовлі та субсидій Данії.

У 2024-му напруження між Гренландією та Данією загострилося. Гренландський прем'єр-міністр Муте Егеде звинуватив Данію у геноциді через скандал із примусовою контрацепцією 1960-70-х років. У своїй новорічній промові Егеде закликав до незалежності, заявивши про бажання позбутися «ланцюгів колоніалізму».

У травні 2023 року депутатка парламенту Гренландії відмовилася говорити данською під час дебатів у національному парламенті. Замість цього вона використала для промови інуїтську мову Гренландії, роздратувавши політиків і підкресливши постійні розбіжності між двома країнами. На тлі цього претензії Трампа на Гренландію виглядають ще гостріше.

У серпні 2019 року президент Дональд Трамп вже висловлював зацікавленість у придбанні Гренландії. Він назвав цю ідею «великою угодою з нерухомістю». Данія і Гренландія рішуче відкинули цю пропозицію. Тоді прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен назвала її «абсурдною», а гренландські чиновники підкреслили свою автономію. У відповідь Трамп раптово скасував запланований державний візит до Данії та назвав поведінку Фредеріксен «огидною».

Чому Дональд Трампа хоче купити Гренландію

Дональд Трамп-молодший на Гренландії разом зі своїми друзями 7 січня 2025-го. Фото: Дональд Трамп у Truth Social

Дональд Трамп-молодший на Гренландії разом зі своїми друзями 7 січня 2025-го. Фото: Дональд Трамп у Truth Social

Попередні представники адміністрації Трампа пояснювали інтерес до Гренландії тим, що Китай і росія активізували діяльність в Арктиці.

У свіжому інтерв’ю колишній радник з нацбезпеки Трампа Джон Болтон зазначив, що Гренландія має стратегічне значення для США через свою роль в охороні Північної Атлантики та Арктики. Після Другої світової США побудували базу на Туле, що була частиною системи раннього попередження від радянських ракет.

Сьогодні п'ять країн (США, Канада, Данія, Норвегія, росія) мають претензії на економічні зони в Арктиці, а Китай намагається розширити вплив, прагнучи стати арктичною державою через зміни клімату та нові морські шляхи.

Схожими були аргументи Болтона й у 2019 році, коли він збирався вести переговори щодо отримання контролю над островом.

QuoteУ 2019 році держсекретар США Майк Помпео під час виступу перед Арктичною радою сказав: «Новий арктичний фокус Америки ставить на перше місце тісну співпрацю з нашими партнерами щодо нових викликів, зокрема щодо посилення присутності і амбіцій неарктичних країн в регіоні». Звісно, натякав він на Китай.

Потепління клімату значно змінює екологічну ситуацію в Арктиці. Танення льодовиків відкриває нові морські шляхи для судноплавства, що може суттєво зменшити час доставки вантажів між Азією та Європою. Це дає економічні можливості, однак водночас підвищує конкуренцію за ресурси та території.

Експерти погоджуються, що Гренландія є як важливою безпековою точкою для контролю над Арктикою, важливість якої має зрости в майбутньому, так і скарбницею корисних ресурсів.

Гренландія – скарбниця ресурсів майбутнього

Нерозвідані ресурси нафти і газу острова оцінюються як треті за величиною в Арктиці. Найцікавіше, що з 50 мінералів, визначених США як «критичні», 37 знайдені в Гренландії в помірних або великих кількостях. Сюди входять родовища рідкоземельних елементів, що життєво важливі для різноманітних життєво необхідних промислових, енергетичних та військових застосувань. В галузі їх видобування наразі домінує Китай. Пекін нещодавно нагадав про це Вашингтону, запровадивши експортний контроль.

Згідно з дослідженням Інституту Брукінга, КНР наразі видобуває близько 60% рідкоземельних елементів у світі і переробляє 85% з них. Тому Вашингтон активно шукає можливості по всьому світу включно з Гренландією та Канадою – іншим фігурантом промов Трампа про американського «губернатора Трюдо» та «51-й штат».

Проте ще в 2021 році місцевий уряд заборонив буріння нових нафтових свердловин і геологічні пошуки. На фото Нуук столиця Гренландії.

Проте ще в 2021 році місцевий уряд заборонив буріння нових нафтових свердловин і геологічні пошуки. На фото Нуук столиця Гренландії.

Які важливі корисні копалини має Гренландія

Рідкоземельні метали (REEs)

  • У родовищі Кванефьєлд (Kvanefjeld) міститься близько 1 млрд тонн руди, багатої на рідкоземельні метали. Це одне з найбільших відомих родовищ REEs у світі – близько 10-15% світових ресурсів рідкоземельних металів, за оцінками геологів;
  • ці метали критичні для виробництва магнітів у електромоторах та генераторах вітрових турбін.

Уран

  • Кванефьєлд містить близько 593 млн тонн руди з великим вмістом урану та торію, що становить 5-7% світових ресурсів урану.
  • Попит на уран зростає, оскільки багато країн переходять до атомної енергетики як джерела великих обсягів низьковуглецевої енергії, що стає все більш актуальним із розвитком штучного інтелекту, який потребує все більше енергії.

Нафта і газ

  • за оцінками Геологічної служби США (USGS), у шельфових районах Гренландії може міститися до 31,4 млрд барелів нафти і 1,4 трлн кубометрів природного газу – це приблизно 13% невідкритих світових запасів нафти та 30% невідкритих запасів природного газу в Арктиці.

Цинк і рідкісні базові метали

  • Гренландія є домівкою для одного з найбільших незайманих родовищ цинку – понад 10% від світових запасів;
  • крім цинку, значні обсяги міді, нікелю та свинцю.

Джон Болтон зазначає, що під час його розмов із Трампом у 2019-му навіть не обговорювались гроші та пропозиція купівлі, тому що насправді можливостей отримання більшого контролю над островом багато, причому не військовим шляхом. Проте як на це реагуватимуть офіційна Данія та 57 тис. мешканців острова – окреме питання.

Подякувати 🎉