Американський уряд перевіряє, чи експортує Китай до Штатів уран російського походження, який заборонили у США у рамках санкцій у травні 2024 року. Про це пише Reuters.
Чи може Китай експортувати до США заборонений уран з росії
Уряд США у травні 2024-го ввів заборону на імпорт російського збагаченого урану у рамках санкцій. Цього ж місяця Китай відправив у США 123,9 тонни урану.
За даними Комісії з міжнародної торгівлі США, у серпні 2024 року поставки збагаченого урану з Китаю до США зросли до 243 тонн, що є значними показниками, враховуючи, що з 2020 по 2022 рік Китай не відправляв уран до Штатів.
«Офіційні особи США спостерігають за імпортом з Китаю та інших країн, щоб пересвідчитися, що вони не імпортують російський уран як частину схеми експорту матеріалів, вироблених усередині країни, які вони б інакше використовували у своїх власних реакторах», – сказав речник Держдепу США.
Будь-який обхід заборони третіми країнами може підірвати зусилля США повністю припинити залежність від російського палива для своєї атомної енергетики, яка є найбільшою у світі.
Це також може послабити спроби адміністрації Байдена запустити внутрішні постачання урану після того, як заборона розблокувала $2,72 млрд державних коштів для посилення внутрішніх потужностей США.
Джон Індалл, радник UPA (Uranium Producers of America – Американські виробники урану), сказав, що його група зустрілася з Міністерством торгівлі США, висловивши стурбованість, що імпорт з Китаю є обходом заборони на російський уран.
«Нам би не хотілося, щоб ми перекрили доступ до російського урану і раптом побачили, що весь цей матеріал надходить із Китаю. Ми стурбовані обходом заборони Китаєм. Ми попросили Міністерство торгівлі поглянути на це», – сказав Індалл.
Що відомо про експорт російського урану
росія є найбільшим у світі експортером збагаченого урану. До заборони імпорт до США з росії у 2024-му склав 313,1 тонни, що на 30% менше, ніж у попередньому році.
За даними Світового банку, Китай різко збільшив імпорт російського урану у 2022 і 2023 роках. За словами аналітиків, попри те, що Китай будує власні реактори, які потребують урану, поставки з росії також можуть допомогти йому експортувати паливо.
«Оскільки Китай, можливо, прагне зайняти більшу роль на світових ринках збагаченого урану, збільшення імпорту з росії може сприяти досягненню амбіцій Пекіна», – йдеться в березневому звіті лондонського Королівського інституту об’єднаних служб.
Нагадаємо, За останні 5 років його ціни на уран у світі зросли на 233%. Це втричі більше за зростання цін на золото і мідь. Це є свідченням масштабів та швидкості повороту до ядерної енергії.