Мейржан Юсупов, голова найбільшої у світі компанії з видобутку урану – казахстанської «Казатомпром» – заявив, що санкції, викликані війною в Україні, створили перешкоди для постачання західним споживачам.
«Нам набагато простіше продавати більшу частину, якщо не всю нашу продукцію, азіатським партнерам», – сказав він виданню FT. Однак додав: «Туди набагато простіше продавати, але ми не хочемо класти всі яйця в один кошик».
Гірничодобувна компанія, 75% якої належать державі, хоче зберегти різноманітну клієнтську базу, попри те, що постачання сировини традиційним, дешевшим маршрутом через Санкт-Петербург більше неможливе через ризик санкцій.
Наразі «Казатомпром», акції якого котируються на біржах Астани та Лондона, прагне створити альтернативний маршрут транспортування через Каспійське море, Азербайджан, Грузію та Чорне море. Але витрати там будуть значно більшими.
Казахстан виробляє 43% світового урану, що еквівалентно ринковій частці картелю ОПЕК у нафтовому секторі. Потенційний вплив Росії на цю країну став зростаючим джерелом занепокоєння для західних споживачів та партнерів у галузі.
«Ви побачите деякі зміни, – сказав Лі Кьюрієр, генеральний директор NexGen Energy, яка розробляє великий проєкт з видобутку урану в Канаді. – Можливо, виробництво в Казахстані збільшиться для обслуговування Росії та Китаю. Якщо це так, західні підприємства шукатимуть західних постачальників. Я думаю, що ми вже бачимо ознаки цього».
Російський «Росатом» володіє часткою у п'яти з 14 родовищ «Казатомпрому». Він одержує 20% видобутку країни, сказав Юсупов.
Торішнього серпня «Казатомпром» знизив прогноз видобутку на 2025 рік на 17%. Компанія послалася на нестачу сірчаної кислоти, необхідної для вилучення урану, та затримки у будівництві наземних об'єктів та інфраструктури.
Минулого року 49% контрольованого «Казатомпромом» урану було відправлено на азіатський ринок, 32% – до Європи та 19% – на американський ринок.
Кеті Маллінсон, партнер аналітичної компанії Prism Political Risk Management, заявила, що Казахстан зазнає зростання тиску з боку Росії і Китаю з метою обмежити його взаємодію із західними країнами, особливо після того, як американські війська залишили Афганістан у 2021 році.
«Це ставить серйозні питання у довгостроковій перспективі щодо того, скільки урану буде доступно на західних ринках», – сказала вона.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також