Увечері 30 квітня Сенат США проголосував за схвалення закону про заборону імпорту збагаченого урану з росії. Про це пише Bloomberg.
Закон про заборону імпорту російського урану, ухвалений одноголосно, забороняє імпорт до США через 90 днів після набрання чинності, дозволяючи тимчасові послаблення до січня 2028 року. Президент Джо Байден повинен підписати законопроєкт, перш ніж він стане законом.
За даними Міністерства енергетики США, росія постачала майже чверть збагаченого урану, який використовується для палива американського парку з понад 90 комерційних реакторів, що робить її іноземним постачальником №1. Ці продажі приносять рф приблизно $1 млрд на рік, але заміна цих поставок може стати проблемою та пов’язана з ризиком підняти вартість збагаченого урану приблизно на 20%.

Росія є найбільшим іноземним постачальником ядерного енергетичного палива до США
Білий дім закликав до «довгострокової заборони» на російський імпорт, який необхідний, щоб розблокувати близько $2,7 млрд для підтримки вітчизняної уранової промисловості, наданої Конгресом на початку цього року, за умови обмежень на імпорт російського урану на місці.
«Це є пріоритетом національної безпеки, оскільки залежність від російських джерел урану створює ризик для економіки США та цивільної ядерної промисловості, які ще більше постраждали через війну росії в Україні. Без наших дій росія продовжить утримувати світовий ринок урану на шкоду союзникам і партнерам США», — заявив Білий дім раніше в інформаційному бюлетені.
Законопроєкт Палати представників був схвалений голосуванням у грудні на тлі зростаючої підтримки Конгресом ідеї відрізати росію після її вторгнення в Україну. США заборонили імпорт російської нафти та співпрацювали з союзниками з «Великої сімки», щоб запровадити обмеження цін на морський експорт сирої нафти та нафтопродуктів.
«Наше двопартійне законодавство допоможе припинити фінансування російської військової машини, відродити американське виробництво урану та дати поштовх інвестиціям у американський ланцюжок постачання ядерного палива. Це величезна перемога», — сказав сенатор- республіканець від Вайомінгу Джон Баррассо.
Закон, термін дії якого спливає наприкінці 2040 року, дозволяє Міністерству енергетики видавати дозволи на повний обсяг імпорту російського урану, дозволеного відповідно до експортних обмежень, встановлених антидемпінговою угодою між Міністерством торгівлі та росією до 2027 року.
За словами Джонатана Хінзе, президента дослідницької компанії ядерного палива UxC, без цих дозволів можливий стрибок приблизно на 20% від поточної спотової ціни збагачення в $165 за одиницю роздільної роботи до рекордного рівня в 200 доларів за SWU.
Збагачений уран вимірюється в одиницях роздільної роботи, або SWU, які враховують об’єм і щільність збагачення радіоактивного металу.
Цілком можливо, що росія відповість односторонньою забороною на експорт, якщо США заборонять імпорт, що може негайно припинити поставки збагаченого урану з країни та зробити дозвіл на відмову спірним.
Заборона на імпорт займе деякий час, щоб вплинути на операторів атомних електростанцій США. Реактори зазвичай заправляються кожні 18-24 місяці, а купівля палива обговорюється завчасно. Це означає, що більшість комунальних підприємств вже запасли достатньо урану, щоб їхні реактори працювали принаймні протягом наступних кількох років.