Поки що найкраще визначення для 2024 року з погляду економіки: світ, що рухається до м'якої посадки. Він стає все більш небезпечним, розділеним, обтяженим боргами та нерівним. Такий висновок зробили аналітики агентства Bloomberg.
Підстави для економічного песимізму
На думку Карлоса Куерпо, міністра економіки Іспанії, світова економіка зараз вступає у грандіозну реконфігурацію, спричинену геополітикою та технологічними змінами.
Реконфігурація глобальної економіки, коли країни об'єднуються в геополітичні блоки та долають технологічні прориви, такі як штучний інтелект, загрожує уповільненням загального зростання, при цьому вигоди концентруються до рук кількох багатих країн-переможців.
В умовах воєн – справжніх та торговельних – лідери бізнесу та інвестори переживають кінець епохи, коли низькі бар'єри в торгівлі та поява нового середнього класу в країнах, що розвиваються, визначали інвестиційні рішення. Тепер вони розмірковують про майбутнє, в якому виробництво та продаж можуть здійснюватися на ринках, розташованих ближче до будинку. Бідні країни постраждали від потрясінь, спричинених зміною клімату, та важким борговим тягарем, різким зростанням цін на продукти харчування. Ця комбінація сприяє зростанню міграції, яка струшує політику у багатших країнах.
Світова економіка «зараз перебуває у найкращому становищі, але не в дуже стійкому», вважає Моріс Обстфельд, колишній головний економіст МВФ. Серед аспектів, які турбують його, крім зміни клімату, воєн та розширення геополітичних розбіжностей, є те, що підживлює нові технологічні революції (штучний інтелект), та бульбашки активів, які зрештою луснуть.
Навіть на Уолл-стріт, де ентузіазм щодо перетворюючих можливостей штучного інтелекту підняв індекс S&P 500 на 8% з початку року, деякі економісти обережні щодо ширшої картини. Аналітики Citigroup прогнозують низьке зростання світової економіки на 2,1% цього року і зберігають песимізм щодо проблем, які можуть виникнути внаслідок тривалого періоду високих відсоткових ставок. Економісти HSBC наголошують на пожвавленні світової торгівлі, але попереджають, що «все це відбувається на тлі геополітичних конфліктів та напруженості, які можуть означати подальші сюрпризи». Перспектива нафти за ціною 100 доларів за барель знову вимальовується, а агентство Bloomberg Economics прогнозує, що пряма війна між Ізраїлем та Іраном призведе до рецесії світу.
На міжнародних зустрічах циркулює тривожна думка: криза Covid-19 поклала край багаторічній епосі економічної конвергенції, коли розрив між багатими і бідними країнами скорочувався. За даними Світового банку, у 2022 році у світі проживало 712 млн осіб, які живуть у крайніх злиднях (менш ніж на 2,15 долара в день), що на 23 млн більше, ніж у 2019 році.
Керуючий директор МВФ Крісталіна Георгієва заявила, що сукупний ВВП 69 країн, віднесених до категорії з низькими доходами, зараз на 10% менший, ніж він був би без пандемії. Їхня економіка підривається витратами на обслуговування боргу.

Зміни реального ВВП
Значення Китаю для глобальної економіки
Підйом Китаю спричинив багато успіхів глобальної економіки за останні 30–40 років. Тепер, коли Китай класифікується як країна з доходом вище середнього, поліпшення рівня життя, що продовжується, там збільшує нерівність у всьому світі, вважає Бранко Міланович, колишній співробітник Світового банку.
Щоб із оптимізмом дивитися на стан світової економіки сьогодні, каже він, треба вірити в те, що війни в секторі Газа та Україні наближаються до кінця, що США та Китай залишили позаду напруженість і що Росія ось-ось стане менш агресивною. Будь-яке з цих припущень було б «героїчним», каже Міланович.
Низка ознак свідчить про те, що назрівають нові торгові війни. Пекін використовує важелі, що є в його розпорядженні, для підтримки виробництва та експорту електромобілів і сонячних панелей, а також для того, щоб наздогнати передові технології в галузі напівпровідників. Це викликає побоювання у США та інших промислово розвинених країнах, які вкладають мільярди доларів у програми, спрямовані на зниження їхньої залежності від Китаю.
Міністр фінансів США Джанет Йеллен публічно не розмахує ціпками, щоб стимулювати зміну поведінки Китаю. Але наступний міністр фінансів, якщо Дональд Трамп повернеться до Білого дому, можливо, буде не таким чемним. Трамп вже висунув ідею запровадження 60%-вого тарифу на китайські товари – цього достатньо, щоб фактично покласти край двосторонній торгівлі.
Європейський Союз розпочав розслідування експорту електромобілів з Китаю, хоча в Пекіні вказують на зусилля адміністрації Байдена щодо нарощування виробництва електромобілів у США. У Вашингтоні також є побоювання, що китайські автовиробники та інші виробники відкривають заводи в Мексиці, щоб обійти американські бар'єри на шляху продукції китайського виробництва.

Люди, які живуть в умовах бідності
Недоліки сучасної економічної політики
Промислова політика, мотивована зростаючим скептицизмом щодо переваг глобалізації, закріпилася у багатих країнах. Її наслідки матимуть значення для бідних країн, багато з яких отримали велику вигоду від поширення транскордонних ланцюжків постачання. «Бідніші і менш розвинені країни можуть бути позбавлені переваг глобалізації, оскільки найбільші економіки повертаються всередину, а торговельні та фінансові потоки фрагментуються і падають відповідно до геополітичних розломів, що поглиблюються», – вважає Есвар Прасад, експерт Корнельського університету.
«Для бідних людей у всьому світі стає все важче жити. Це призведе до імміграції та соціальних хвилювань», – заявив віцепрем'єр Іраку Фуад Хусейн.
Ще одне занепокоєння для урядів, бізнесу та інвесторів: 2024 рік мав стати роком зниження відсоткових ставок. Натомість деякі центральні банки в країнах з розвиненою економікою застосовують обережніший підхід.

Витрати на сплату відсотків за боргами в країнах, що розвиваються
Стриманість центральних банків матиме наслідки для світу, наповненого боргами. За даними МВФ, деякі країни з низькими доходами витрачають 13% свого ВВП на витрати на обслуговування боргу. За оцінками ООН, 3,3 млрд осіб живуть у країнах, де уряди витрачають більше на виплату відсотків за боргами, ніж на освіту чи охорону здоров'я.
Борг продовжує накопичуватися. ОЕСР прогнозує, що загальний державний борг, випущений лише її 38 багатими країнами-членами, зросте на 2 трлн доларів, до рекордного рівня 56 трлн доларів цього року.
У недавньому документі МВФ стверджується, що поява сполучних економік, таких як Мексика, Марокко та В'єтнам, які діють як зв'язувальні ланки між наддержавами, надала певної стійкості торговим мережам. Під час холодної війни 20-го століття країни, що не приєдналися, займалися тільки своєю справою. У версії 21-го століття вони, швидше за все, використовуватимуть геополітику заради економічної вигоди та об'єднання блоків.
Міністр Куерпо каже, що навіть світ, який реорганізується в блоки, може продовжувати торгувати та інвестувати, поки країни уникають спокуси простих протекціоністських рішень.
Знайти нову рівновагу може бути неможливим, якщо уряди продовжать зусилля щодо економічного націоналізму. Зважаючи на те, що Трамп може перемогти на виборах у США, а популісти набирають сили в Європі, майбутнє виглядає більш невизначеним і потенційно хаотичним, ніж обнадійливим, вважає Енн Крюгер, колишня головна економістка Світового банку, яка зараз працює в Університеті Джонса Хопкінса.