Геополітика знову набуде великого значення у 2024 році, оскільки напруженість між США та Китаєм зростає, а війни в Україні та в секторі Газа продовжуються. Інфляція зменшиться, а відсоткові ставки стабілізуються. Порушення в ланцюжках поставок зникнуть разом із високими цінами на сировинні товари. Але світовий ВВП зросте лише на 2,2% на тлі млявого зростання у багатих країнах. Країни, що розвиваються, досягнуть більшого успіху, хоча Китай втратить розмах корпоративних інвестицій. Компанії зіткнуться з новими екологічними правилами та, можливо, з глобальною мінімальною ставкою податку. Такі макропрогнози зробили аналітики The Economist Intelligence Unit. Водночас вони дали прогнози для основних галузей. зараз коротко переказує їхню першу частину, друга буде опублікована завтра, 12 січня.
Автомобільна промисловість
2024 року автомобільна промисловість залишиться на низькому темпі. Світові продажі не досягнуть допандемічного рівня: нових автомобілів буде продано лише на 3% більше, а комерційних – на 1% більше, ніж у 2023 році. Але електромобілі рухатимуться вперед. Майже 25% нових автомобілів будуть електричними, більше половини з них продадуть у Китаї.
Не дуже прибутковий ринок електромобілів, як і раніше, залежатиме від державної підтримки. Китайські автовиробники виграють від розширених податкових пільг та зростання експорту. Американські покупці віддадуть свої податкові пільги на електромобілі дилерам, що знизить ціни. Британські автовиробники повинні виробити електромобілі для забезпечення 22% продажу та сплачувати мита, якщо в автомобілях не використовується достатньо деталей місцевого виробництва.
США, Китай, Японія та ЄС конкурують за інвестиції у виробництво електромобілів та акумуляторів. Зарядні станції типу Tesla конкуруватимуть із європейськими та китайськими стандартами, оскільки зараз вони сильно відрізняються. Автономне керування отримає нові правила в ЄС, а також федерального регулятора в США.
Літій-іонні батареї зіткнуться з новими конкурентами, включаючи літій-марганцево-залізо-фосфатні батареї Gotion та дешевші натрій-іонні батареї BYD. Створення революційних твердотільних батарей може зайняти більше часу: китайська компанія SAIC заявляє, що вони будуть готові 2024 року, але Toyota та інші компанії націлені на 2027 рік.
Оборона та аерокосмічна промисловість
Воєнні держави збільшуватимуть оборонні бюджети. Очікується, що близько третини членів НАТО досягнуть давньої мети – не менше ніж 2% ВВП на оборону. Фінляндія, новий член НАТО, буде серед них.
США, володар найбільшого у світі воєнного бюджету, викладуть $886 млрд. Подальші витрати дозволять оснастити ВПС Америки винищувачами нового покоління. Бюджетні витрати залучать венчурний капітал у високотехнологічні військові стартапи та зміцнять космічну оборону. Проте загальний оборонний бюджет США зросте лише на 3%, відстаючи від інфляції та китайського збільшення бюджету на 7%.
Страх перед Китаєм призведе до збільшення видатків на оборону в Азії. Філіппіни планують двозначне збільшення бюджету, Японія – рекордно найвищий бюджет. Тайвань розширить обов'язкову військову службу та розробить систему захисту від дронів. Індія, яка, як і раніше, є найбільшим покупцем російського озброєння, підстраховуватиметься замовленнями у західних країн. Китайські виробники зброї виграють від зростання витрат у Пакистані.
Енергія
Хоча використання відновлюваних джерел енергії зросте на 11% і досягне нового максимуму, викопне паливо задовольнятиме близько 80% попиту на енергію у 2024 році. Споживання нафти зросте на 1% у міру відновлення економіки. Але зростання видобутку в Саудівській Аравії та США буде утримувати ціни на нафту нижче $85 за барель. Використання вугілля та газу також зростатиме, незважаючи на сумніви інвесторів щодо вугілля. Велика Британія та, можливо, Італія закриють свої вугільні електростанції, але потяг до «брудного палива» в Азії посилиться.
Британська мета досягти нульових викидів призведе до посилення нормативів для місцевих компаній. ЄС надасть субсидії у рамках своєї «Зеленої угоди». США прагнуть економії енергії, Китай – менш вуглецевої вартості економічного зростання.
Споживання енергії вітру та сонця вдвічі перевищить рівень 2019 року, чому сприяють закон США щодо скорочення інфляції та план ЄС щодо відновлюваної енергії. Вартість виробництва відновлюваної енергії знизиться, але все одно буде на 10-15% вище за рівень 2020 року.
Запустять щонайменше 11 нових ядерних реакторів, у тому числі в нових країнах, таких як Бангладеш та Туреччина. Інвестиції у водневу галузь зростуть у Німеччині, Йорданії та інших країнах. Незважаючи на це, атомна енергія та відновлювані джерела енергії разом забезпечать менше 20% усієї енергії. Однією з перешкод стане зміна клімату, оскільки посухи знижують виробництво гідроелектроенергії.
Фінансові послуги
Зростання відсоткових ставок зупиниться у 2024 році, а прибутки багатьох банків знизяться. Зниження чистого відсоткового доходу та удар по комерційній нерухомості завдадуть збитків американським кредиторам. Більшість банків ЄС зіткнуться зі скороченням частки поганих кредитів після важкого 2023 року та знизять свою залежність від центрального банку шляхом випуску боргових зобов'язань. Азіатські банки продемонструють сильніше зростання, оскільки Китай розширює підтримку свого проблемного ринку нерухомості.
Кількість банківських відділень та банкоматів і надалі скорочуватиметься на тлі переходу до цифрового банкінгу. Банки ЄС розглянуть можливість створення банківських стейблкоїнів, а бразильські підтримають цифровий реал. Незважаючи на це, струс у сфері фінансових технологій ще не закінчився, і багато інвесторів вимагають прибутковості від стартапів. Ринки акцій чекає процвітання завдяки динамічним ринкам, що розвиваються, і акціям технологічних компаній. Лондон чинитиме опір спробам ЄС припинити торгівлю акціями на британській біржі, а в азіатських фінансах збирається зміцнювати свої позиції Індія.
Правила посиляться у сфері фінансів. Реалізація правил банківського ризику «Базеля ІІІ» вступить у заключну фазу у двох третинах країн. США збільшать вимоги до банківського капіталу. Страховики також зіткнуться з новими вимогами до капіталу та позовами, що зростають, пов'язаними зі зміною клімату.
Продовольство та сільське господарство
Зниження цін на паливо та добрива, а також хороші врожаї у 2024 році призведуть до зниження індексу цін на сільськогосподарську продукцію другий рік поспіль. Але цей прогноз таїть у собі безліч ризиків. Війни та погана погода спричинять голод не менше 345 млн осіб. Явище Ель-Ніньо, спричинене потеплінням вод Тихого океану, призведе до нестабільної погоди, яка може коштувати світовій економіці $3 трлн. Хоча Ель-Ніньо має відступити до середини 2024 року, воно загрожує скороченням урожайності в Африці, Азії та Центральній Америці. Уряди реагуватимуть на такі проблеми субсидіями та контролем над цінами.
У 2024 році фінська фірма Solar Foods вироблятиме протеїновий порошок солеїн, використовуючи газову ферментацію для харчування мікробів. Цей продукт може задовольнити потреби людини в амінокислотах, його вже схвалили в Сінгапурі.
Охорона здоров'я
Гроші не вилікують усі хвороби галузі охорони здоров'я у 2024 році. Витрати на галузь, які все ще стимулюються пандемією та інфляцією, становитимуть понад 10% світового ВВП, але очікувана тривалість життя нігерійців так само буде на 30 років нижчою, ніж у жителів Гонконгу. Розвинені країни зі старіючим населенням конкуруватимуть за працівників охорони здоров'я.
Уряди намагатимуться заповнити прогалини. Майже 80% витрат надійдуть із державних джерел, таких як податки або обов'язкове страхування порівняно з 75% до пандемії COVID. Зростання приватного сектору охорони здоров'я буде нерівномірним: Amazon та Walmart відкриють нові клініки, а CVS Health скоротить персонал.
Світовий продаж фармацевтичних препаратів перевищить $1,6 трлн, при цьому Америка поглине понад третину, а Китай – десяту частину. У 2024 році ліки на суму $38 млрд, у тому числі багато біотехнологічних препаратів, зіткнуться з конкуренцією з боку дешевших дженериків. Дослідники боротимуться за патенти на продукти м-РНК, оскільки випробування ліків проти ожиріння набирають обертів. Пандемія майже зникне, але не буде забута: проєкт глобальної угоди допоможе підготуватися до наступної.
Щоб визначити, що людина померла, у деяких юрисдикціях основна увага приділяється згасанню стовбура мозку, що має вирішальне значення для функціонування організму. Інші наполягають на тому, що вся мозкова діяльність має бути припинена. Реформа американського Закону про єдине визначення смерті, яка має відбутися в середині 2024 року, спрямована на згладжування таких розбіжностей – слабку втіху для сімей та лікарів, які вирішують, коли припинити життєзабезпечення пацієнта.
Інфраструктура
Поліпшення старіючої американської інфраструктури, можливо, не є головним пріоритетом виборців під час виборів президента. Проте Джо Байден буде хвалитися своїми зусиллями щодо перезавантаження енергетики та транспорту. Однак валові інвестиції в основний капітал США, що відображають витрати на інфраструктуру, зростуть менш ніж на 1% у реальному вираженні 2024 року порівняно з 2,7% у всьому світі. За таких темпів розрив між витратами Америки на інфраструктуру та її потребами сягне $2,6 трлн за десятиліття до 2029 року, або $260 млрд на рік.
В Азії розрив більше, він становить $459 млрд на рік, за загальносвітового показника $3 трлн. Але валові інвестиції в основний капітал в Азії зростуть на 4% у 2024 році. Лише Індонезія виділить $28 млрд. Китай зосередиться на цифровій інфраструктурі та утилізації відходів. Німеччина стане лідером у ЄС зі зростання інвестицій – на 1%, вклавши $61 млрд у «зелену» інфраструктуру.
Більш ніж через десятиліття китайська ініціатива «Пояс і шлях» потребує перезавантаження. Інвестиції в Африку впали, Пакистан обтяжений боргами, а Італія хоче вийти із проєкту.
2024 року Китай знову стане другим за величиною джерелом прямих іноземних інвестицій після США. Але він ретельніше перевірятиме проєкти на економічну ефективність.