Facebook Pixel

Світова економіка: процес тільки починається

Іван Компан
фінансист, засновник First Kyiv Investment Club

Який би тиждень на нас не чекав – звичайний чи короткий, як цей, з нагоди Дня Незалежності — думки однаково про те саме: «Що робитиме ФРС?» Хтось вважає, що, побачивши пік інфляції в дзеркалі заднього виду, ФРС розвернеться й почне знижувати ставки, щоб не загнати економіку в рецесію та не спричинити катастрофічне падіння на фінансових ринках. Інші ставлять на те, що центральний банк боротиметься до повної, остаточної й беззаперечної перемоги над інфляцією. Навіть якщо СРІ на рівні 8,6%, зафіксований у травні, стане максимальним значенням, а влітку та восени інфляція зменшиться, то наскільки – до 8% чи до 7%? І чи може керівництво ФРС за такого рівня зростання цін, що вчетверо вищий за цільовий показник, зупинитися й розвернути монетарну політику в інший бік, у напрямку пом’якшення?

Питань багато, і вся увага інвесторів зосереджена на макроекономічних даних і виступах керівників центрального банку США, чого саме й чекаємо цього тижня.

У середу по обіді на нас чекатиме оприлюднення протоколів минулого засідання ФРС, що відбулося 14 — 15 червня, на якому центральний банк вирішив підвищити відсоткові ставки на 0,75%. Чи буде ще одне таке підвищення в липні, а можливо, й у вересні? Протоколи точно не дадуть пряму відповідь на це запитання, але хоча б продемонструють думки членів комітету з монетарної політики щодо подальшої боротьби зі зростанням цін і її можливих наслідків. Минулого тижня Пауелл сказав, що «немає гарантій», що ФРС зможе уникнути жорсткої посадки. І, до речі, мені здається, що ця сама «жорстка посадка» стає дедалі реальнішою.

ВВП знижується. Минулого тижня Бюро економічного аналізу США оголосило остаточні дані про падіння ВВП країни в першому кварталі на 1,6%. Останній прогноз від ФРС Атланти щодо другого кварталу виглядає ще гірше – падіння на 2,1%. Тобто якщо прогноз справдиться й матимемо зниження ВВП протягом двох кварталів поспіль, то економіка США реально ввійде в рецесію. Але навіть за такого сценарію навряд чи хтось битиме справжню тривогу, якщо безробіття залишиться на тому самому низькому рівні, як зараз. А от якщо ми побачимо, що ринок праці охолоджується та ще й суттєво, то тут уже буде не до жартів.

Головною подією тижня стане звіт про стан ринку праці, який буде оприлюднено, як завжди, у п’ятницю. За прогнозами економістів, опитаних Bloomberg, очікується, що минулого місяця кількість тих, хто працює, зросла на 275 тисяч, що хоча й трохи менше за 390 тисяч у травні, але все-таки свідчить про те, що попит на робочу силу не спадає. І це, на думку експертів, може стати «ефективним буфером проти ризиків рецесії, що зростають».

Сезон оголошення корпоративних результатів розпочнеться лише наступного тижня, але не виключено, що вже найближчими днями ми почуємо про погіршення прогнозів від багатьох компаній і зниження рекомендацій від аналітиків Волл-стріт. Попередження про погіршення результатів уже зробили General Motors, Kohl's, Micron і деякі інші, а цього тижня інвестори очікують перегляд прогнозів від Southwest Airlines, American Airlines і Delta Air Lines. Гадаю, що й вони далеко не останні. Уже багато компаній заявили про скорочення персоналу, переважно в технологічному секторі та індустрії нерухомості. З-поміж них Microsoft, Tesla, Coinbase, а в п’ятницю додалася ще й Meta, CEO якої Mark Zuckerberg оголосив, що плани щодо наймання персоналу скорочено щонайменше на 30%. «Якби мені довелося зробити ставку, я б сказав, що це може бути одним із найгірших спадів, які ми бачили в новітній історії», – сказав Цукерберг співробітникам під час щотижневої сесії запитань і відповідей минулого тижня.

Тож на нас, схоже, чекають непрості часи. На думку Matt Maley, головного стратега Miller Tabak, прогноз щодо S&P 500 на рівні 3200 виглядає не так уже й нереалістично. «Люди вважають, що рецесію вже закладено в ціну, – пише Maley, – але схоже, що цей процес тільки починається».

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора