Facebook Pixel

Світова економіка: чи повториться історія цього разу?

Іван Компан
фінансист, засновник First Kyiv Investment Club

Чого чекати від останнього тижня найгіршого півріччя за останні 52 роки? Лише п’ять разів із 1932 року за перші шість місяців календарного року S&P 500 втрачав понад 15%. Цього року індекс втратив уже 18% — гірше було лише в 1970-му, але є певні сподівання, що наступні чотири дні можуть цей показник трохи покращити. Хоча єдина підстава так вважати суто технічна. Наприкінці кварталу інвестиційні фонди ребалансують свої портфелі, що є додатковим джерелом попиту на акції на ринку, що падає. Але вже в п’ятницю, 1 липня, це джерело додаткового попиту теж зникне, залишивши ринок наодинці з невтішними макропоказниками та тривожними очікуваннями корпоративних результатів у другому кварталі, які, до речі, якщо виправдаються прогнози, можуть стати найгіршими, починаючи із четвертого кварталу 2020 року.

Щодо макропоказників, то найважливішим із тих, що оприлюднять цього тижня, є Індекс персонального споживання (PCE), який ФРС використовує як головний показник інфляції та на який спирається під час ухвалення рішень. Економісти, опитані Bloomberg, очікують, що в травні PCE зросте на 0,7%, що суттєво вище за 0,2% попереднього місяця. У річному вимірі очікується, що PCE додасть 6,4%, перевищивши квітневий показник 6,3%. Зростання базового PCE, без урахування цін на їжу та пальне, очікується таким самим, як і у квітні — 5,1%. Чи вдасться ФРС зупинити інфляцію, не завдавши значної шкоди економіці та ринку праці, сказати важко. Очільники центрального банку вважають, що так, а приватний сектор наполягає, що потрібно готуватися до гіршого саме через помилки регулятора, керівництво якого тривалий час вважало інфляцію тимчасовою й не вживало жодних заходів для її приборкання. Тепер доводиться наздоганяти, що врешті-решт може закінчитися сумно.

З-поміж інших індикаторів стану економіки на нас чекають дані про споживання товарів довгострокового використання, індикатор настроїв споживачів від Conference Board і декілька звітів про стан ринку нерухомості. Також цього тижня буде оголошено третю й останню оцінку ВВП США в першому кварталі.

Чого чекати? Загалом попри зростання ринку минулого тижня та оптимістичні перспективи щодо закінчення місяця, кварталу та півріччя настрій в інвесторів досить невеселий. За даними FactSet, ринок у «перепроданому» стані, кількість грошових коштів на балансах інвестиційних фондів є рекордно високою, як і кількість коротких позицій (ставок на зниження ринку). Але щоб закінчити на оптимістичній ноті, мушу сказати, що, згідно з історичними даними, падіння на 15% у першому півріччі завжди закінчувалося зростанням у другому в середньому на 24%. Цільове значення S&P 500 на кінець 2022 року, розраховане на підставі медіанних значень прогнозних цін на компанії індексу (bottom-up target price), становить 4,987.28, що на 31,4% вище за значення індексу на кінець дня минулої п’ятниці. От і побачимо, чи повториться історія, чи цього разу «все буде інакше».

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора