Facebook Pixel

Кредити, гранти, страхування від військових ризиків: як уряд допомагає зараз бізнесу

Багато підприємців кажуть, що найкраща допомога бізнесу з боку держави полягає у тому, щоб не заважати їм працювати. Водночас корисними є пільгові кредити, гранти, стимулюючі організаційні заходи тощо. The Page зібрало інформацію про те, що корисного бізнесу запропонував уряд останнім часом.

Пільгове кредитування бізнесу

З початку 2024 року майже 7 тисяч підприємців отримали кредити за програмою «Доступні кредити» на загальну суму 27,3 млрд. грн. Найбільше кредитів взяли на поповнення оборотних коштів – на 10,7 млрд грн, 5,6 млрд грн – бізнесу, що працює у зоні високого військового ризику, 4,7 млрд грн – переробним підприємствам, 4,9 млрд грн – на реалізацію інвестиційних проєктів.

Найчастіше кредитуються за програмою підприємства, що працюють у сферах:

  • сільського господарства (48%);
  • оптової та роздрібної торгівлі (25%);
  • переробки (17%).

Стимулювання експорту

Станом на 1 квітня 2024 року експортно-кредитна агенція (ЕКА) підтримала український експорт на 627 млн грн. Експортери у співпраці з ЕКА залучили за цей період 99,8 млн грн фінансування від банків.

Найчастіше програмою підтримки експортерів за участю ЕКА та банків-партнерів користувалися підприємці з Вінницької області – обсяг майбутньої експортної виручки в області становив 243,2 млн грн, Києва (235,3 млн грн) та Харківської області (33,7 млн грн).

Найбільш популярними товарами для продажу за кордон у першому кварталі були іграшки та ігрове обладнання, одяг та різні харчові продукти, що постачаються контрагентам до Німеччини, США та Індії.

2023 року за підтримки ЕКА українські експортери отримали близько 1 млрд грн фінансування.

Також Верховна Рада ратифікувала оновлену Угоду про вільну торгівлю між Україною та Канадою (CUFTA). Вона тепер охоплює транскордонну торгівлю послугами, фінансові послуги, інвестиції, тимчасовий в'їзд для ділових осіб, телекомунікації, торгівлю та малі і середні підприємства, торгівлю та корінні народи і належну регуляторну практику.

Документ також містить оновлені розділи про цифрову торгівлю, правила походження, конкурентну політику, монополії та державні підприємства, державні закупівлі, навколишнє середовище, прозорість, протидію корупції та відповідальну бізнес-поведінку.

Канада завершила процес ратифікації оновленої Угоди 20 березня 2024 року.

Гранти на розвиток бізнесу

Майже 15 000 підприємців отримали гранти на старт чи розвиток бізнесу за урядовим проєктом «єРобота» на загальну суму 7,3 млрд грн.

Загалом з початку запуску проєкту у липні 2022 року:

  • за програмою «Власна справа» – видано 15 600 мікрогрантів на 3,7 млрд грн;
  • на розвиток переробних підприємств – 635 грантів на 3,2 млрд грн;
  • на садівництво та розвиток тепличного господарства – 177 грантів на 778 млн грн;
  • ветеранам та членам їхніх сімей – 335 грантів на 144 млн грн.

Страхування від воєнних ризиків

Кабмін затвердив перелік воєнних та політичних ризиків, а також Умови та порядок страхування від таких ризиків Експортно-кредитним агентством (ЕКА). Відповідне рішення було ухвалено 9 квітня 2024 року.

ЕКА зможе страхувати та перестрахувати від воєнних або політичних ризиків інвестиційні кредити українських банків для українських експортерів, а також прямі інвестиції.

Зокрема, до воєнних віднесли такі страхові ризики, які можуть виникнути на території України:

  • військовий конфлікт, включаючи війну чи збройний конфлікт, збройна агресія, бойові дії, масові заворушення;
  • насильницька зміна чи повалення конституційного ладу чи захоплення державної влади;
  • терористичні акти та/або диверсії;
  • окупація, анексія.

До політичних віднесли такі страхові ризики:

  • здійснене органами державної влади примусового відчуження майна суб'єкта господарювання (позбавлення права власності на майно);
  • безпідставне (незаконне) відкликання ліцензії з боку регулятора ринку або примусове припинення (зупинення) діяльності суб'єкта господарювання державними органами;
  • невиконання чи відмова від виконання державою зобов'язань, визначених законодавством чи інвестиційним договором;
  • запровадження державою заборони (платіжні ембарго, мораторій) на здійснення розрахунків;
  • неможливість конвертації валюти чи переведення валюти за кордон.

Наприкінці минулого року Верховна Рада ухвалила закон, який дозволяє ЕКА страхувати від військових ризиків інвестиції українських та іноземних компаній в Україні.

Допомога машинобудівникам та аграріям

Офіційно стартувала оновлена програма часткової компенсації державою вартості сільгосптехніки та обладнання українського виробництва. Купуючи техніку від виробників зі спеціального переліку, аграрії зможуть отримати 25% вартості цієї техніки.

Завдяки цій програмі частка української продукції на внутрішньому ринку за період 2017-2021 років зросла вдвічі. Обсяг виробництва зріс із 5 до 12 тис. одиниць, половина з яких експортувалася.

У держбюджеті-2024 на реалізацію програми закладено 1 млрд грн. За підрахунками, цього вистачить, щоб задовольнити заявки на вітчизняну техніку близько чотирьох тисяч агровиробників.

Станом на 8 квітня 2024 року до оновленого переліку входять 964 номенклатурні позиції продукції 21 українського виробника сільгоспмашин та обладнання. Заявки на включення техніки та обладнання до переліку у поточному бюджетному періоді приймаються до 31 жовтня.

Стимулювання створення індустріальних парків

Мінекономіки розробило проєкт постанови Кабміну, який змінює набір державних стимулів, пов'язаних із індустріальними парками. Документ винесено на громадське обговорення:

  • надання коштів на безповоротній основі із держбюджету на облаштування індустріальних парків та будівництво необхідних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури;
  • надання компенсації витрат на приєднання до електричних мереж.

Граничний загальний розмір фінансування за цими стимулами – 150 млн грн. З бюджету фінансується трохи більше 50% проєктної вартості чи витрат за приєднання (на деокупованих територіях – 80%).

Подякувати 🎉