Facebook Pixel

Всупереч зеленій трансформації: перспективи вугільної енергетики в Україні та світі

Трипільська ТЕС в Україні та станція W.A. Parish у США

Трипільська ТЕС в Україні та станція W.A. Parish у США

З початку 2024 року компанія «ДТЕК Енерго» ввела в роботу вже 8 нових лав. Дві з них – у березні. «Це дозволить забезпечувати потреби теплоелектростанцій у паливі під час літніх максимумів та накопичити запаси до наступного опалювального сезону», – йдеться у повідомленні компанії. Цього року на шахтах «ДТЕК Енерго» заплановано введення в роботу 26 нових лав.

При цьому обсяг запасів вугілля на складах ТЕС та ТЕЦ на кінець минулого тижня становив близько 1,4 млн тонн. З початку квітня він зріс майже на 180 тисяч тонн. «Це показник того, що є дуже обмежена кількість працездатних блоків ТЕС, на яких можна спалювати», – зазначила екскерівниця Міненерго Ольга Буславець.

Нагадаємо, група ДТЕК нещодавно повідомляла про втрату 80% своїх генеруючих потужностей, а «Центренерго» – про втрату 100%. Більшість цих станцій працювали на вугіллі.

І якщо в Україні перспективи вугільної генерації через війну нині невизначені, то у світі загалом можна говорити про часткове відродження такої енергетики. Ця тенденція йде частково всупереч «зеленій трансформації», про яку багато говориться останнім часом.

Динаміка введення в експлуатацію та виведення з неї вугільних потужностей

Динаміка введення в експлуатацію та виведення з неї вугільних потужностей

Глобальні потужності з виробництва електроенергії з вугілля, одного з найбільш екологічно брудних видів викопного палива, зросли у 2023 році завдяки введенню в експлуатацію нових електростанцій, що збіглося з уповільненням темпів виведення з експлуатації старих електростанцій у США та Європі. Про це йдеться у щорічному звіті Global Energy Monitor, некомерційній організації, яка відслідковує енергетичні проєкти у всьому світі.

На частку Китаю минулого року припало дві третини нових вугільних електростанцій, їхня загальна потужність – 47,4 ГВт. Індонезія, Індія, В'єтнам, Японія, Бангладеш, Пакистан та Південна Корея також відкрили нові станції, термін експлуатації яких зазвичай становить не менше двох-трьох десятиліть.

Позитивним моментом є те, що нові вугільні електростанції зазвичай менше забруднюють довкілля, ніж старі.

«Нині питання майбутнього вугілля складається з двох частин: що нам робити з діючими вугільними електростанціями і як ми можемо гарантувати, що остання вугільна електростанція, яка будь-коли буде існувати, вже побудована», – сказала Флора Шампенуа, один із авторів звіту .

Китай і, меншою мірою, Індія все ще планують будувати вугільні електростанції протягом багатьох років. У 2023 році будівництво нових таких електростанцій у Китаї досягло восьмирічного максимуму. Там планується збільшити сумарну потужність вугільних станцій на третину. Минулого року на вугілля припадало 59% вироблення електроенергії у Китаї.

Сьогодні на частку Китаю припадає близько 60% світового споживання вугілля, за ним ідуть Індія та Сполучені Штати. Індія залежить від вугілля: 80% виробленої в країні електроенергії вироблено з нього.

Китай, світовий лідер з видобутку вугілля, оголосив про плани зростання його видобутку на 300 млн тонн на рік до кінця десятиліття. Ця новина з'явилася через п'ять місяців після того, як Китай приєднався до майже 200 країн, які підписали на конференції COP28 обіцянку відмовитися від викопного палива.

У 2023 році у західних економіках було виведено з експлуатації менше вугільних станцій, ніж будь-якого іншого року за останнє десятиліття. Заплановане поетапне виведення всіх діючих вугільних електростанцій до 2040 року вимагатиме закриття в середньому близько двох таких електростанцій на тиждень.

Аналітики кажуть, що уповільнення темпів виведення у 2023 році, можливо, було тимчасовим, оскільки США, Велика Британія та країни Європейського Союзу поставили собі за мету закриття всіх існуючих вугільних електростанцій задовго до 2040 року.

Намагаючись збалансувати фінансову відповідальність за енергетичний перехід, багатші країни об'єднали десятки мільярдів доларів у вигляді кредитів деяким країнам, що розвиваються, в залежності від вугілля, таким як Індонезія, В'єтнам і ПАР, щоб допомогти їм у створенні відновлюваних джерел енергії. Однак на даний момент більша частина цих грошей залишається невиплаченою, оскільки зацікавлені сторони вирішують розбіжності.

Країни, що наростили вугільну генерацію у 2023 році

Країни, що наростили вугільну генерацію у 2023 році

Для багатьох країн, що розвиваються, вугілля має одну важливу перевагу: воно дешеве. Його ціна також виявилася стабільнішою, ніж ціна на нафту і газ, інші основні види викопного палива, що використовуються у виробництві електроенергії.

Бангладеш, наприклад, нарощувала свої газові потужності. Але коливання цін та доступності, спричинені головним чином потрясіннями, пов'язаними з війною в Україні, змусили її переосмислити процес та реінвестувати у вугілля.

На думку аналітиків, та ж динаміка певною мірою вірна і в Китаї. Збитки, завдані пандемією економіці Китаю, призвели до того, що його комунальні підприємства стали частіше обирати найдешевше паливо: вугілля.

При цьому Китай також лідирує у світі з нарощування потужностей відновлюваної енергетики. Це зростання набагато випереджає зростання видобутку вугілля і в деяких випадках пов'язане із ним. Уряд Китаю заявляє, що більша частина вугілля, яке він використовує або планує використовувати, стане запасним варіантом на випадок, коли виробництво з відновлюваних джерел знизиться, і енергосистемі потрібно більше енергії.

Приріст потужності вугільних електростанцій у світі

Приріст потужності вугільних електростанцій у світі


Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉