Facebook Pixel

«Надмірна активність силовиків нікуди не поділась»: юристи про тиск на бізнес у 2024 році

Минуло майже два місяці після прийняття рішення РНБО щодо економічної безпеки та стабільності у період воєнного стану, яке мало зупинити тиск з боку силовиків на українській бізнес. The Page у циклі публікацій з’ясовує, як працює механізм і чи дотримуються силовики покладених на них зобов’язань. Цього разу ми розпитали про ситуацію у юристів, які працюють з актуальними запитами бізнесу.

Що дало бізнесу рішення РНБО щодо економічної безпеки та стабільності у період воєнного стану

Нагадаємо, метою рішення РНБО, введеного в дію указом президента від 23 січня 2024 року № 21/2024, було зниження напруги, яка виникла через суспільний резонанс навколо арешту власника однієї з найвідоміших інвесткомпаній України Concorde Capital Ігоря Мазепи.

Ігор Мазепа у Печерському суді Києва 19 січня 2024 року

Ігор Мазепа у Печерському суді Києва 19 січня 2024 року

На переконання Сергія Бойка, адвоката, радника юридичної фірми VB partners, цей крок влади носить більше декларативний характер, адже бізнес не відчув зниження напруги у відносинах із правоохоронцями.

Бойко стверджує, що правоохоронці досі не здійснили наступні передбачені рішенням РНБО кроки:

  • аудит вжитих до бізнесу обмежувальних заходів в межах кримінальних проваджень;
  • аудит всіх кримінальних проваджень щодо бізнесу;
  • утримання від процесуальних дій за кримінальними провадженнями, які блокують роботу бізнесу;
  • консолідація розслідувань усіх кримінальних проваджень щодо бізнесу в єдиному органі – Бюро економічної безпеки України (БЕБ).
Quote«Надмірна активність силовиків нікуди не поділась, — вважає Сергій Бойко. — У бізнесу й надалі проводять обшуки, вилучають техніку, комп’ютери, арештовують майно. Яскравими прикладами стали обшук у виробника бронежилетів «Балістика», а також арешт приміщення діагностичної лабораторії Synevo у лютому 2024 року. За рахунок суспільного розголосу вдалося оперативно локалізувати дії правоохоронців».

Олександр Довгий, директор компанії «Балістика», розповів у коментарі The Page, що процесуальні дії на об'єкті компанії 13 лютого 2024 року насправді проводились у «цілком пристойній, гуманній формі» протягом чотирьох годин. За його словами, ці події дійсно призвели до великого резонансу, а прецедент розглядався на тимчасовій слідчій комісії Верховної Ради відносно цього питання.

Фірмовий магазин «Балістика». Фото: фейсбук компанії «Балістика»

Фірмовий магазин «Балістика». Фото: фейсбук компанії «Балістика»

Тим часом інші опитані юристи констатують полегшення ситуації для підприємців і у своїй практиці не стикалися з прецедентами «маски-шоу» серед своїх клієнтів з 23 січня.

«Ні, таких випадків не було. Навпаки, бізнесмени, з якими ми спілкувалися, відзначали покращення та полегшення умов ведення бізнесу. Так, вони все ще не ідеальні, але позитивні зрушення вже є», — відповів The Page Віталій Сокуренко, адвокат АО Legal Strategy.

Quote«Після прийняття рішення РНБО масові обшуки бізнесу зупинились, оскільки фактично наразі є певний мораторій на проведення слідчих дій до бізнесу, — каже Злата Симоненко, радниця юридичної фірми Sayenko Kharenko. — До того ж багато кримінальних проваджень щодо бізнесу витребували для перевірки до Офісу Генерального прокурора та регіональних прокуратур. А щодо деяких із них прийняли рішення про закриття, що дійсно демонструє наявність проблеми відкриття, закриття та контролю відкритих кримінальних проваджень».

Щоб з’ясувати, як триває виконання рішення РНБО щодо економічної безпеки та стабільності у період воєнного стану, The Page також звернувся із запитом до таких згаданих у документі силових органів:

  • Офіс генерального прокурора;
  • Державне бюро розслідувань;
  • Національна поліція;
  • Бюро економічної безпеки;
  • Служба безпеки України.

Щойно видання отримає відповіді — повідомить читачам офіційну позицію відповідної організації.

Що крім обшуків заважає бізнесу

Крім, власне, «маски-шоу», на які встановлює мораторій рішення РНБО, силовики, за словами опитаних The Page юристів, застосовують інші методи тиску на бізнес.

Quote«Дії, які раніше кваліфікувались як ухилення від сплати податків, зараз супроводжуються додатковою кваліфікацією — перешкоджання законній діяльності ЗСУ, державна зрада тощо, — розповідає про поширену практику силовиків Сергій Бойко. — Додаткова кваліфікація зумовлює штучну зміну підслідності, і як наслідок — досудове розслідування здійснює не спеціально створений орган — БЕБ, а СБУ. Це призводить до посилення тиску, зокрема через маніпулятивні наративи силовиків про зраду та фінансування ворога. Репутаційні втрати від цього стають непоправними для бізнесу».

Друге явище, про яке повідомляє Бойко — «туризм» правоохоронців, які дедалі частіше шукають для себе «зручне» правосуддя. Адже саме судді мають надавати дозвіл на обшук в компанії, арешт рахунків чи майна, і пошук «лояльного» судді може зіграти вирішальну роль.

Своєю чергою Злата Симоненко згадує такі явища, які останнім часом призводять до економічних наслідків для бізнесу:

  • віднесення компаній до ризикованих;
  • блокування податкових операцій;
  • блокування банківських рахунків;
  • арешт нерухомого майна компаній;
  • арешт технічних баз компаній;
  • вилучення товару тощо.

Коли тиск на бізнес був найбільшим і яким є зараз

Стосунки бізнесу і держави були непростими протягом усієї історії незалежної України. На думку Віталія Сокуренка, найбільшого тиску з боку силових органів бізнес все ж таки зазнавав у 1990-ті роки.

Раніше в коментарі для спецпроєкту The Page «Як спрощенка за 25 років перетворила УРСР в Україну» Володимир Дубровський, старший економіст CASE-Ukraine, згадував, як у 1990-ті підприємців перевіряли по 300 разів на рік. Адже податківці виїжджали відомчими автобусами на ринки трохи не щодня й розходилися рядами збирати данину. Тоді це було для них легкою можливістю для заробітку. Бо дрібні підприємці на той момент ще не наважувалися опиратися і не могли найняти юриста.

Ринок на стадіоні Олімпійський у Києві в 1990-ті роки

Ринок на стадіоні Олімпійський у Києві в 1990-ті роки

Quote«Тиск на бізнес і свавілля під час президентства Віктора Януковича, мабуть, ні з чим не зрівняти. Це було абсолютне беззаконня і суцільне «рєшалово». Вважаю, що зараз закон працює, і на незаконні дії таких органів є управа», — каже Олександра Томашевська, податкова консультантка Київського центру підтримки і розвитку бізнесу.

Ба більше, саме бізнес став однією з рушійних сил, яка підтримала Революцію Гідності, що посприяло усуненню режиму Януковича. Відтоді будь-які прояви посилення тиску бізнес-спільнота не залишає без відповіді.

Маски-шоу. Фото: відкриті джерела

Маски-шоу. Фото: відкриті джерела

«Можна особливо відзначити роботу держави у створенні умов для розвитку та ведення бізнесу в останні п’ять років. Тут варто згадати впровадження застосунку «Дія», запуск БЕБ, як єдиного органу, який має боротися з економічними злочинами, створення механізмів, які мають захистити бізнес від зловживань чи тиску з боку силових структур, зокрема під час проведення процесуальних дій», — зазначає Віталій Сокуренко.

Проте у підтвердження тенденції зростання кількості небезпечних прецедентів тиску на бізнес Сергій Бойко посилається на таку динаміку звернень до Ради бізнес-омбудсмена у порівнянні з І кварталом 2023 року:

  • ІІІ квартал: +30%;
  • IV квартал: +62%.

Підсумуємо, що будь-який тиск на бізнес з боку держави гальмує розвиток української економіки і суспільства.

Quote«Невідомість, невизначеність та нестабільність у роботі правоохоронних органів призводить до того, що український бізнес обирає перелокалізацію в інші країни, а іноземні інвестори не бачать перспектив в інвестуванні в Україну. Це погіршує становище інвестиційного бізнесу та надходження до держбюджету. До того ж сповільнюється розвиток компаній, бо фактично кожен обшук супроводжується психологічним тиском на працівників та вилученням технічної основи роботи», — описує наслідки проблеми Злата Симоненко.

На думку Олександри Томашевської, зараз посилення тиску на бізнес у вигляді обшуків і виїмок просто не на часі, оскільки сьогодні, враховуючи мобілізацією, податковий контроль, економічні чинники, дефіцит обігових коштів та валютні обмеження, основним пріоритетом у підприємців є виживання.

Як в Україні боролися з «маски-шоу»

Спроби зупинити тиск на бізнес, або так звані «маски-шоу», тривають в Україні після Революції Гідності. Зокрема, в 2017 році ухвалили так званий закон «Маски-шоу стоп» (Документ 2213-VIII). Цей закон, серед іншого, заборонив вилучати техніку під час обшуку, якщо про це прямо не йдеться в ухвалі слідчого судді. Замість цього силовики отримали можливість копіювати інформацію з цифрової техніки.

Цей крок став реакцією на численні прецеденти вилучення під час обшуків всієї техніки з офісів, включно з серверами та особистими ноутбуками та мобільними телефонами працівників. Такі дії силовиків тоді надовго паралізували роботу бізнесів, у тому числі — IT-компаній. Адже силові органи часто продовжували діяти так, як звикли за часів Януковича. Тим часом бізнес-спільнота вже не бажала з цим миритися.

Quote«Це був надзвичайно важливий період, коли бізнес почав юридично захищатися проти протиправних дій правоохоронних та інших контролюючих органів, які відчували себе королями і «власниками лісу», — згадує Олександра Томашевська.

Проте згодом, у 2018 році, з’явився так званий закон «Маски-шоу стоп 2» (Документ 2548-VIII). А надалі періодично обговорюються ініціативи під умовною назвою «Маски-шоу стоп 3» тощо. Невже впроваджені заходи не працюють?

«Так, дійсно, було дуже багато ініціатив, і, на жаль, не всі вони доведені до кінця або виявилися саме такими, як того бажали», — коментує Віталій Сокуренко. Тим не менш, за словами співрозмовника The Page, з кожної такої ініціативи надалі відбирали найкраще, щоб втілювати в майбутньому.

Quote«Попри деякі позитивні зміни, істотно зрушити з місця баланс сил між кримінальною юстицією та правами бізнесу не вдалося, бо питання полягає не тільки у нормотворчому регулюванні, — продовжує Сергій Бойко. — І хоча законодавство надає можливість правоохоронцям вести обшук цивілізовано, без тиску та вилучення техніки, водночас воно залишає простір для маневрів, а відповідно — і зловживань».

Злата Симоненко підтверджує, що проблема полягає не лише у законодавстві, а й у його виконанні та виконавцях (прокурорах, слідчих). Останні часто нехтують нормами законодавства, що регулюють процесуальні питання, бо за порушення для них немає жодної відповідальності.

Як зупинити тиск на бізнес в Україні

Сергій Бойко розповів The Page, що на запит бізнес-асоціацій адвокати VB Partners визначили наступні найгостріші проблеми, які варто вирішити першочергово для недопущення незаконного впливу силовиків на підприємців:

  • тривале розслідування правопорушень, що дозволяє значний час тиснути на бізнес за допомогою слідчих дій, реальної потреби в яких немає;
  • безпідставні обшуки, кількість яких постійно зростає, а дозвіл на них надається без врахування альтернативних шляхів досягнення його цілей;
  • необґрунтоване вилучення майна, без прив’язки до злочину, яке неможливо оперативно повернути;
  • процесуальні зловживання слідства та повторні слідчі дії, які ініціюють після їх скасування. За словами Сергія Бойка, таке коло правовим шляхом розірвати неможливо, що підштовхує бізнес до пошуку альтернативних корупційних шляхів виходу з ситуацій;
  • порушення предметної і територіальної підслідності, метою чого є пошук лояльних суддів, слідчих та прокурорів, готових надати дозвіл на обшуки, арешти і запобіжні заходи;
  • невиконання слідством невигідних йому судових рішень, через що бізнес не має можливості швидко повернути вилучене майно і впливати на хід провадження;
  • «самоусунення» прокурорів від нагляду за законністю кримінального провадження, через що скарги на слідчих не розглядаються, вказівки та доручення не надаються.

Спроби врегулювати ключові проблеми між бізнесом і силовиками можуть знову зіткнутися з супротивом на рівні виконавців. Бо, як зауважує Злата Симоненко, для нормальної дії законодавства потрібні виконавці, що розуміють та усвідомлюють наслідки неправомірних дій.

Проте рух бізнесу, спрямований на захист своїх прав, вже навряд чи можна спинити. Більш того, ця стратегія для компаній часто виявляється переможною.

Quote«Наскільки я бачу динаміку, бізнес, який приймає рішення захищати свої інтереси у правовому полі, виграє на перспективу. Тому я раджу користуватися правовою допомогою та захищатися у 100% випадків взаємодії як з податковими, так і з правоохоронними органами», — підсумовує Олександра Томашевська.

The Page має намір детально розібрати тему наїздів на бізнес. Якщо підприємцям, котрі зіткнулися з проявом свавілля, є що розповісти про це публічно чи анонімно, вони можуть написати редакції [email protected].

Подякувати 🎉