Facebook Pixel

Написав путіну у Telegram. Як правоохоронці можуть сфабрикувати справу про державну зраду

Михайло Флященко
адвокат Ario Law Firm

Недобросовісні правоохоронці можуть використати ваші месенджери для провокацій. Чи можливо вберегтися від незаконного втручання у приватне листування (засновано на реальних подіях).

Страшний сон. Як зненацька можна прокинутись державним зрадником

З листування у Telegram:

  • Абонент 1: Слава Российской Федерации! Деньги уже у нас на счету в Украине. Приятно иметь с вами дело.
  • Абонент 2: ok
  • Абонент 1: Нужно будет встретиться. Сможем где-нибудь в Европе? Есть еще тема по электронике. Сможем кое-что подогнать для ВС РФ.
  • Абонент 2: Свяжусь с вами через неделю.

Якщо перекласти ці два короткі повідомлення абонента 1 на статті Кримінального кодексу України, можна інкримінувати наступний «букет»:

  • ст. 111 КК «Державна зрада» (максимальна санкція – довічне позбавлення волі з конфіскацією майна);
  • ст. 111-2 КК «Пособництво державі-агресору» (максимальна санкція – 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна та правом обіймати певні посади);
  • ст. 209 КК «Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом» (максимальна санкція – 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна та правом обіймати певні посади).

А тепер найцікавіше: до вас на роботу чи додому вривається СБУ з обшуком, ваші рахунки та активи блокують, за цим слідує підозра у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених вищезазначеними статтями Кримінального кодексу. Однією з підстав для цього стало саме це листування, де абонент 1 – це ви. Так раптово ваше життя може перетворитися на страшний сон, де потрібно доводити правоохоронцям, суду, колегам, друзям, рідним, що ви не агент кремля, не зрадник і не маєте звʼязків з державою-агресоркою і не поставляєте туди товари для армії.

Всередині телефону. Як правоохоронці можуть встановити контроль над засобами зв’язку й сфабрикувати докази

У своїй адвокатській практиці я почав стикатися з фабрикацією подібних листувань, що вчиняють окремі, нечисті на руку, представники правоохоронної системи для формування необхідної доказової бази та красивої статистики затримання державних зрадників.

QuoteБезумовно, шукати та притягати до відповідальності тих, хто зрадив Україну – критично необхідно, і правоохоронці, які добросовісно виконують це завдання, роблять надважливу справу. Проте трапляються й такі «служителі правопорядку», які через різні причини (для послужного списку, на виконання замовлення чи заради вимагання хабара тощо) не нехтують брудними методами.

Для розуміння: сфабрикувати листування в будь-якому месенджері з вашого номера для правоохоронців – задача як для першокласника. І зазвичай вони реалізують її у два наступних способи.

Силовий сценарій

Представники правоохоронного органу отримують дозвіл від слідчого судді для проведення обшуку у людини, якою вони зацікавились. Тут не слід тішити себе надіями, що їм доведеться щось довго доводити суду, бо ухвалу на обшук правоохоронці отримують оперативно і просто.

В ухвалі можуть перелічити речі, які мають бути вилучені під час обшуку. Але на практиці майно, що вилучається, може не відповідати регламентованим ознакам (не бути знаряддям кримінального правопорушення тощо). Ба більше, у клієнта чи контрагента компанії, який раптом опинився там, де відбуваються слідчі дії, також можуть вилучити гаджети: телефон, планшет, ноутбук тощо.

Отже, відбувся обшук. Носії інформації та засоби звʼязку, вилучені правоохоронцями, відправляються на експертизу. Експерт має подолати встановлену на них систему захисту персональних даних та зняти всю інформацію. Як показує практика, таке втручання правоохоронців відбувається без отримання будь-якого додаткового рішення суду.

Експерт за дорученням слідчого або прокурора здійснює втручання у право особи на таємницю спілкування, що гарантується Конституцією України. А відбувається це шляхом нелегального злому засобу зв’язку, адже суд відповідного рішення на це не давав. В результаті всі месенджери власника гаджетів опиняються в руках правоохоронців, які можуть їх не тільки читати, а й встановлювати на інші прилади, щоб брати участь в листуванні від імені користувача.

Прихований сценарій

Другий спосіб – більш легальний та навіть частково відображений у структурі кримінального процесуального законодавства. Мова йде про отримання від слідчого судді ухвали про зняття інформації з електронних комунікаційних мереж. Вона видається на підставі того, що саме у такий спосіб можливо встановити обставини, які мають значення для кримінального провадження. Це є різновидом втручання у приватне спілкування, що проводиться без відома тих, хто спілкується.

Така норма передбачає можливість втручання в особисте спілкування шляхом прослуховування вхідних та вихідних розмов, які здійснюються з абонентського номера, зазначеного в ухвалі суду, або перегляду вхідних чи вихідних смс-повідомлень. Про інтернет-месенджери в законодавстві не йдеться і це серйозна прогалина. Однак правоохоронні органи, використовуючи дозвіл суду, пристосувались і до зняття інформації з віртуальних месенджерів за наступною схемою:

  • правоохоронці отримують дозвіл суду на зняття інформації з засобу зв’язку особи з визначеним абонентським номером;
  • використовуючи такий абонентський номер, слідчий зі своїх технічних засобів здійснює вхід до месенджера з веб-версії або мобільного додатку;
  • маючи контроль над цим абонентським номером, при вході в месенджер свого «піддослідного» правоохоронець отримує повідомлення з кодом доступу.

Власне з цього моменту представник правоохоронного органу може повністю керувати месенджерами людини, щодо якої відбуваються негласні слідчі розшукові дії наступним чином:

  • представники слідства отримують дозвіл суду на зняття інформації з телекомунікаційних мереж за всіма можливими абонентськими номерами особи;
  • вхід до месенджерів, якими користується особа, здійснюється представником правоохоронного органу, як правило, вночі. Це зменшує ризик того, що людина, в листування якої втручаються, побачить СМСки на кшталт: «Виконано вхід в особистий обліковий запис з раніше невідомого пристрою». При цьому, обов’язково зазначається IP- адреса такого пристрою. Тут слід бути готовими, що таке втручання здійснюється слідчими з використанням застосунків, які надають можливість тимчасово змінювати IP-адресу, наприклад, через VPN.
  • неправомірне втручання здійснюється шляхом архівування усіх наявних в месенджері листувань з подальшим їх вивантаженням на власний носій інформації включно з наявними в месенджері контактами особи.
QuoteІ тут нас чекає «вишенька на торті»: після втручання в інтернет-месенджер представники правоохоронного органу отримують можливість створювати, змінювати або видаляти повідомлення у листуванні. Фактично, правоохоронці отримують можливість від імені особи, якій належить месенджер, листуватися з ким завгодно – хоч з воєнним злочинцем путіним. Теми у таких постановочних листуваннях, як правило, провокативні. Наприклад, ставлення до повномасштабного вторгнення рф, (не)визнання територій АРК Крим або Донбасу, висловлювання стосовно осіб правоохоронних органів, суддівської системи тощо.

Особливої пікантності додає те, що правоохоронці мають можливість здійснити провокацію, зафіксувати її, а потім видалити. Тобто особа, від імені якої велося «злочинне» листування, може дізнатися про це лише під час розгляду справи у суді після завершення досудового розслідування. Тобто людина може бути впевнена в своїй невинуватості аж до того, поки слідство не розкриє матеріали і, скоріш за все, суд прийме такі «докази» як належні. Стати жертвою подібних провокацій з боку органу досудового розслідування може будь-яка особа, яка чимось не сподобалась правоохоронцям.

Як захистити себе від провокацій недобросовісних правоохоронців

На жаль, ми не можемо повною мірою убезпечити себе від недобросовісних представників правоохоронної системи. Проте ми можемо попіклуватися про захищеність власних месенджерів.

Для цього рекомендую наступні кроки:

  • встановити в інтернет-месенджерах систему підвищеного захисту – двоетапну аутентифікацію. Вона передбачає наявність особистого пароля, який вимагатиме система месенджера під час здійснення входу зі стороннього пристрою незалежно від того, чи отримали правоохоронці код доступу для входу;
  • регулярно, хоча б раз на тиждень видаляти листування та історію дзвінків у месенджері;
  • використовувати один пристрій для одного месенджера;
  • не застосовувати веб-браузери для роботи в месенджерах.

І головне, не забувайте про свої законні права на особисте спілкування, які захищені ст. 31 Конституції України і ст. 258 КПК України.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора