Ще кілька практичних порад щодо того, як поводитися та що робити, якщо до вашого житла чи офісу прийшли з обшуком. Перша частина матеріалу — за посиланням нижче.
5. Слідкуйте за проведенням обшуку
Уважно слідкуйте за проведенням обшуку, зокрема за пересуванням осіб, які здійснюють обшук.
Пам’ятайте, що обшук може проводитися винятково слідчим або прокурором. Тобто інші особи, наприклад співробітники оперативних підрозділів, можуть лише сприяти й допомагати слідчому або прокурору проводити обшук: рухати й відчиняти шафи, шухляди, тумбочки, здійснювати відеофіксацію тощо.
Зафіксуйте дані понятих, яких було залучено до обшуку. Поцікавтеся, як їх залучили та чи не мають вони певного інтересу в цьому кримінальному провадженні. Слідкуйте за тим, щоб усі дії проводилися за їхньої присутності.
Зробіть зауваження на відеокамеру в тому разі, якщо обшук проводився одночасно у двох приміщеннях (кімнатах) або за відсутності понятих, або якщо останні були позбавлені можливості спостерігати за проведенням обшуку або відволіклися на щось інше.
Проте з огляду на ті чи інші обставини зазначення всіх порушень безпосередньо під час проведення обшуку не завжди є вірною тактикою. Інколи краще промовчати, зафіксувати факти порушень і згодом використати їх на свою користь.
6. Відмовляйтеся добровільно видавати особисті речі
Особисті речі під час обшуку мають бути винятково у вас, а не на столі чи будь-де.
Поширеним є питання щодо можливості вилучення особистих речей в особи, наприклад мобільних телефонів. Якщо слідчий або прокурор звернулися до вас із проханням чи вимогою добровільно видати особисті речі, наприклад мобільний телефон, ви маєте право відмовити їм у цьому.
На практиці трапляються випадки, коли ще на початку обшуку слідчі або прокурори вимагають віддати всі мобільні та інші технічні пристрої, особливо якщо йдеться про проведення обшуку із залученням спецпризначенців. Така вимога є протиправною й не відповідає положенням кримінального процесуального закону.
Під час проведення обшуку слідчий або прокурор також можуть ухвалити рішення провести обшук осіб, які перебувають у житлі або офісі, якщо є достатні підстави вважати, що вони переховують у себе предмети або документи, які мають значення для кримінального провадження.
У такому разі вимагайте присутності адвоката. З часу повідомлення адвоката має пройти не менш як три години. І лише неприбуття адвоката впродовж цього часу не перешкоджає проведенню особистого обшуку.
Зверніть увагу, що на вашу вимогу обшук особи має здійснюватися винятково особою тієї самої статі. Це просте правило, утім, воно може створити багато проблем для правоохоронців, а його порушення — призвести до визнання отриманих під час обшуку доказів недопустимими.
Під час особистого обшуку в особи можуть бути вилучені особисті речі, зокрема мобільні телефони. Про результати особистого обшуку має бути складений окремий протокол із зазначенням вилучених речей і документів з ідентифікаційними ознаками.
Вилучення комп’ютерної техніки, мобільних телефонів дозволяється лише для проведення експертизи або в разі, якщо їх отримано внаслідок вчинення кримінального правопорушення або вони є засобом чи знаряддям його вчинення, а також якщо доступ до них обмежується. В іншому разі слідчий або прокурор можуть скопіювати необхідну інформацію, залучивши спеціаліста.
7. Фіксуйте, що саме вилучає слідчий або прокурор
Під час обшуку слідчий або прокурор можуть вилучати документи та речі, що мають значення для кримінального провадження, незалежно від їхнього стосунку до власне провадження. Тобто фактично питання про те, вилучати чи не вилучати ті чи інші речі та документи, вирішується слідчим або прокурором на власний розсуд.
Необхідно ретельно вивчити перелік речей і документів, дозвіл на вилучення яких надано ухвалою суду. Пам’ятайте, що речі та документи, які не зазначені в судовому рішенні, але були вилучені під час обшуку, є тимчасово вилученим майном.
У практичному сенсі це означає, що їх або мають негайно повернути особі, у якої вилучили, або слідчий за погодженням із прокурором має звернутися з клопотанням про їхній арешт.
Відомчі нормативно-правові акти вимагають, за деякими винятками, щоб під час складання опису вилучених речей і документів зазначалися їхні якісні характеристики та індивідуальні ознаки (точне найменування, серія, номер, кількість, вага тощо).
На практиці після завершення обшуку слідчим або прокурором у протоколі не завжди зазначається детальний опис майна, яке було вилучено. Через те надалі може виникнути ситуація, коли вилучене майно втрачено, знищено або є проблеми з його поверненням.
У такому разі раджу чітко зафіксувати хоча б для себе в блокноті або безпосередньо в самому протоколі, які саме речі й документи було вилучено.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора