Кілька практичних порад, що робити та як поводитися, якщо до вашого житла чи офісу прийшли з обшуком.
1. Готуйтеся до обшуку завчасно
На жаль, часто мета проведення обшуку є незаконною. Часом він проводиться для перешкоджання підприємницькій діяльності, отримання доступу до цінної інформації, залякування чи корупційної вигоди.
Власників бізнесу це стосується найперше, тому ви маєте бути юридично обізнаними та готовими як до обшуку офісу, так і житла чи іншого володіння.
Передбачити проведення обшуку з максимальною вірогідністю важко, адже судові засідання про надання дозволу здійснюються без участі власника, а доступ до таких рішень обмежується.
Проте певні індикатори варто знати. Такими, зокрема, є:
- здійснення «фактового» досудового розслідування в кримінальному провадженні, де фігурантом є ваша компанія або контрагент;
- запити від перевірчих чи правоохоронних органів про надання документів;
- ухвали суду про тимчасовий доступ до речей і документів;
- виклики до суду та правоохоронних органів;
- перевірка податковою чи іншими органами, що здійснюють контроль, тощо.
Не чекаючи, коли до будинку чи офісу прийдуть «непрохані гості», я радив би завчасно укласти договір про надання правової допомоги (фізособі — з адвокатом, адвокатським бюро чи об’єднанням, а юридичній — з адвокатським об’єднанням, адвокати якого змогли б одночасно бути присутніми на різних об’єктах проведення обшуку).
Безумовно, варто попіклуватися про інформаційну та корпоративну безпеку, запровадити та дотримуватися «політики чистого екрана та столу».
У житлі не варто зберігати значні суми готівкових коштів, різні цінні папери, речі та документи, а також комп’ютерну техніку, яка містить відомості про діяльність вашої компанії.
2. Ознайомтеся з ухвалою суду та перевірте повноваження
Проникнення до житла чи іншого володіння особи, крім деяких винятків, можливе лише за добровільною згодою або на підставі ухвали суду.
Перед початком проведення обшуку вам має бути пред’явлено ухвалу суду та надано її копію. Обшук може проводитися також за відсутності осіб. У такому разі рішення суду має бути залишено на видному місці.
Уважно прочитайте ухвалу. Інколи трапляється, що в її резолютивній частині зазначено іншу адресу або помилково прописано інший номер чи літеру будинку. Вкажіть на це особам, які мають намір провести обшук, і надайте документи, що підтверджують дійсну адресу.
Також зверніть увагу на те, кому саме в ухвалі надано дозвіл на проведення обшуку. Попросіть відповідну особу пред’явити службове посвідчення, яке підтверджує її особу. Особа, яка не зазначена в ухвалі, не має права проводити обшук.
Перевірте строк дії ухвали — він не може перевищувати одного місяця з дня її затвердження.
Попросіть показати витяг із ЄРДР і перевірте, чи уповноважені відповідні слідчі та прокурори здійснювати досудове розслідування чи процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні. Прізвище та ініціали цих осіб мають бути зазначені в кінці витягу.
У разі якщо обшук супроводжується залученням оперативних працівників, запитайте слідчого чи прокурора, чи можуть вони надати доручення або інший процесуальний документ, яким залучено таких працівників.
Загалом на цьому етапі раджу не поспішати й не хвилюватися. Це дасть вам можливість не лише перевірити законність підстав проведення обшуку, але й час для його підготовки.
3. Зателефонуйте своєму адвокатові
Відсутність адвоката не є перешкодою для проведення обшуку. Тому я раджу не зволікати й одразу зателефонувати своєму адвокатові. Поки ви будете знайомитися з ухвалою, в адвоката буде час для прибуття до місця проведення обшуку.
Однак обшук може проводитися із залученням підрозділів особливого призначення. У такому разі проведення обшуку зазвичай характеризується раптовістю й неочікуваністю, а також супроводжується застосуванням фізичної сили, засобів індивідуального захисту, демонстрацією зброї, подоланням парканів, ламанням замків тощо.
У такому разі я радив би не чинити опір. Попросіть, щоб вам надали можливість самостійно зателефонувати адвокатові або нехай це зробить слідчий чи прокурор. Останні не мають права забороняти користуватися правовою допомогою адвоката або його представника.
У будь-якому разі під час проведення обшуку, навіть із залученням так званих маски-шоу, у вас обов’язково з’явиться час і можливість зателефонувати адвокатові. Пам’ятайте, що слідчий чи прокурор зобов’язані допустити адвоката або його представника до обшуку на будь-якому етапі його проведення.
4. Не поспішайте із проведенням власної відеофіксації обшуку
Обшук житла або іншого володіння особи на підставі ухвали слідчого судді обов’язково фіксується з допомогою аудіо- та відеозапису.
Відеозапис, здійснений під час проведення обшуку, є неодмінним додатком до протоколу. Усе, що не зафіксовано на відео, не може бути внесено до протоколу та використано як доказ.
Право на здійснення аудіо- та відеофіксації відповідно до закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» є також і в адвоката.
Особа, у якої проводиться обшук, також має право на застосування технічних засобів під час проведення процесуальних дій, у яких вона бере участь. Однак слідчий чи прокурор мають право заборонити їхнє застосування для нерозголошення відомостей, які містять таємницю.
Перш ніж увімкнути відеокамеру на телефоні для фіксації обшуку, варто пам’ятати, що правоохоронці можуть скористатися цим для протиправного вилучення цього мобільного телефону, посилаючись на те, що в ньому містяться дані досудового розслідування або він є неодмінним додатком до протоколу обшуку. Звісно, такі дії є незаконними, але якщо вам дорогий ваш телефон, раджу не робити цього необачно.
Наступні поради читайте в другій частині тексту. Далі буде...
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора