Ті, хто коли-небудь стикався з «маски-шоу», кажуть про підвищену увагу силовиків до даних — паперових документів і цифрових носіїв — постраждалої компанії.
Мета «маски-шоу» — отримати можливості для довгострокового тиску на компанію, пояснює експерт із репутаційного менеджменту та антикризового реагування Сергій Біденко.
Тому, за його словами, силовики приділяють увагу чутливим для компанії об'єктам, що впливає на її стійку довгострокову роботу.
До таких об'єктів належать комп'ютери, сервери, офісна техніка, мобільні телефони та документи компанії — працювати без них складно, а отже — доводиться домовлятися з тими, хто їх вилучив.
«Чим менше в компанії буде внутрішнього «мотлоху», тим менше буде плутанини під час «маски-шоу». Тому важливі архівні установи — для систематизації та зберігання документів, знищення документів, термін зберігання яких закінчився, для виграшу часу при раптових перевірках, врешті-решт», — поділився досвідом партнер юридичної компанії Legal House Денис Овчаров.
Повернути вилучені документи непросто. Вартість послуг компанії з повернення документів, вилучених під час обшуку, може варіюватися від $5 до $8 тис., а сам процес займає від двох до чотирьох місяців. Крім того, під час аналізу цих документів правоохоронні органи можуть неправильно витлумачити ту чи іншу господарську операцію.
«Ми не рекомендуємо клієнтам віддавати документи правоохоронним органам, адже незрозуміло, що вони там «намалюють», що знайдуть і як це буде витлумачено», — каже Овчаров.
Біденко додає, що в Україні є безліч історій того, як компанії через суди були змушені більше року повертати вилучене обладнання, документи, що призводило до значних фінансових втрат, не лише через вартість і цінність техніки, а й через упущену фінансову вигоду та перевитрати часу та зусиль на відновлення документів.
Адже бухгалтерські документи, звітність — це важливі елементи законності роботи компанії та інструмент подальшого захисту.
«Відсутність оригіналів договорів, платіжних документів означає додаткові складнощі з податковими органами, ймовірність штрафів, затягнуті судові процедури та супутні витрати», — зазначив експерт.
Вилучення документів і цінностей — це ще й важливий елемент психологічного тиску на керівництво та співробітників, додають юристи. Бачити випотрошені шафи юристам, бухгалтерам психологічно нелегко, ніби хтось чужий рився в особистих речах. Тому краще думати на випередження.
Одна з перших рекомендацій, які дають клієнтам, — не зберігати документи в офісі, особливо ті, що представляють інтерес для правоохоронних органів, говорить Овчаров.
Адже, якщо, прийшовши до офісу компанії, вони не знаходять документи, то для проведення обшуку в іншому місці їм необхідно отримати нове рішення суду, а це займає від 1 до 4 тижнів. Таке відтермінування у вилученні документів рятує.
З'являється час на аналіз ризиків, підготовку копій документів, передачу документів із архівної установи на необхідну експертизу, яка підтверджує, що господарська операція, яка розглядається органами в кримінальному розслідуванні як правопорушення, насправді мала законний характер.
Компанії діляться на тих, у кого був досвід репутаційних криз, і тих, хто з ними ще не стикався.
«У них різні підходи. Але і для тих, і для інших аксіомою має бути розуміння своїх потенційних ризиків і інструментів превентивного захисту від них», — підкреслив Біденко.
Висновок очевидний — зберігайте документи бізнесу в захищеному місці.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора