Facebook Pixel

Закон про боротьбу з рейдерством. Які позитивні зміни набудуть чинності вже 2 листопада

Олексій Прудкий
Старший юрист «Arzinger»

Президент Володимир Зеленський 21 жовтня підписав законопроєкт №1056-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності» – так званий закон про боротьбу з рейдерством.

Закон припиняє діяльність акредитованих суб'єктів держреєстрації; вводить обов'язкове нотаріальне посвідчення договорів про відчуження корпоративних прав; впроваджує одночасність нотаріальних дій та державної реєстрації прав; посилює відповідальність за порушення реєстраційних процедур.

Цей закон покликаний боротися з тією нашумівшою в Україні проблемою, яка називається рейдерством. Відповідно, цей закон вносить дуже багато змін до правил гри, що стосуються реєстрації змін відомостей щодо юридичних осіб, а також нерухомості.

Які ключові зміни вносяться до законодавчих актів. По-перше, вноситься багато змін до законів, що стосуються реєстрації прав. З 2 листопада (дати, з якої набирає чинності цей закон) вводиться так звана загальна «нотарізація» документів щодо реєстрації юридичних осіб.

Що мається на увазі. По-перше, всі договори купівлі-продажу часток у статутному капіталі товариств, юридичних осіб, крім товариств з обмеженою відповідальністю, товариств з додатковою відповідальністю та акціонерних товариств, укладатимуться обов'язково в нотаріальній формі. Це важливо тому, що раніше дуже багато зловживань, багато підробок вчинялися саме в цій сфері шляхом підроблення документів.

По-друге, дуже багато ключових документів, що є підставою для реєстрації змін до відомостей щодо юрособи – наприклад, заява про вступ до товариства або заява про вихід, чи акт про передачу майна до статутного капіталу товариства – так само обов'язково підлягатимуть нотаріальному посвідченню та видаватимуться на спеціальних нотаріальних бланках. Це також має допомогти у боротьбі з рейдерством.

По-третє, цим законом (з моменту набрання ним чинності) всіх реєстраторів, що не є офіційно нотаріусами або державними реєстраторами, автоматично відключать від доступу до реєстру юридичних осіб.

Чому це важливо: всі ми знаємо, що на практиці було дуже багато випадків, коли так звані «чорні» реєстратори здійснювали незаконні дії з об'єктами права власності, з корпоративними правами. Починаючи з 2 листопада, такі реєстратори не матимуть доступу до держреєстрів.

Таким чином, на мій погляд, позитивно можна оцінити ідею закону про боротьбу з рейдерством.

Разом з цим потрібно враховувати, що у цьому законі не досить чітко прописані та загалом враховані не всі нюанси транскордонних транзакцій. І потенційно на практиці можуть виникати певні складнощі навіть технічного характеру під час супроводження таких транзакцій.

Тому я гадаю, що на практиці всі ці деталі та гострі кути доопрацьовуватимуть у процесі роботи. Але ті зміни, що стосуються введення обов'язкової нотаріальної форми дуже багатьох документів для державної реєстрації прав, можна оцінити позитивно.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]