Слід зазначити, що обшуки підпріємств найчастіше проводяться у кримінальному процесі пов’язаному з економічними злочинами. Таким чином правоохоронні органи «приходять в гості» до бізнесу, але, на жаль, їх дії не завжди законні. Як же у такому разі захисти себе, співробітників та компанію?
Пропонуємо декілька основних порад, як саме діяти, коли зненацька в компанію прийшли правоохоронці, або як їх ще іноді називають «непрошені гості» чи «маски-шоу».
Давайте поділимо всю ситуацію на декілька етапів: до, під час та після обшуку.
Що необхідно обов'язково зробити до обшуку:
- Власнику бізнесу бажано заздалегідь укласти з адвокатом договір про надання правничої допомоги та один екземпляр договору зберігати в офісі у легко доступному місці. У випадку проведення обшуку, а саме до його початку, ви маєте законне право наполягати не розпочинати обшук без свого захисника. Це вже 90% успіху на вашу користь.
- На загальних зборах познайомте усіх працівників з адвокатом. Не треба знайомити особисто, але робітники повинні хоча б візуально його знати.
- За участю адвоката потренуйтесь з підлеглими, як потрібно поводитись, що можна або не можна робити під час обшуку.
- Як би це не звучало смішно, але поставте надійні вхідні двері, решітки чи ролети на усіх вікнах, навіть на других чи третіх поверхах. Повірте, іноді декілька хвилин можуть бути вирішальними.
- Зберігайте важливу бухгалтерську документацію чи сервери в надійних кабінетах, обладнаних залізними дверцятами або в сейфі. Сервери бажано тримати на достатньо великій відстані від приміщення офісу, або навіть в іншій країні.
- Не ігноруйте офіційні письмові запити від правоохоронних органів, щодо діяльності підприємства. Надаючи відповідь на такий запит, власнику чи директору бажано проконсультуватися з адвокатом щодо його змісту. Письмові запити від компетентних органів свідчать про те, що вами зацікавились та можливий подальший негативний розвиток подій. Відсутність законної комунікації з правоохоронцями збільшують ризики проведення обшуку.
- Повинна бути активна діяльність на правовому рівні, навіть в усному форматі, з власниками чи директорами фірм – контрагентів, але на слово довіряти нікому не можна. В більшості випадків дані власники чи директори приховують свої проблеми, щоб не втратити клієнтів. Їх діяльність можливо відстежити за допомогою загально доступних реєстрів чи спеціальних програм.
- За декілька хвилин до початку обшуку, коли в буквальному сенсі «гості» намагаються відчинити двері з добрими та надійними замками, про що ми говорили раніше, у вас є саме ті найголовніші хвилини, коли необхідно оповістити усіх, розпочинаючи з власника та директора і закінчуючи прибиральницею про те, що «завітали маски-шоу». На місці головним повинен бути адвокат.
- Якщо обшуки проводяться одночасно за декількома адресами, необхідно власнику чи директору разом з адвокатом визначити найслабкіше місце, а саме де може знаходитись документація, гроші чи предмети, які можуть більш за все зацікавити правоохоронні органи. Разом з адвокатом прийняти рішення, на якому з об'єктів обшуку присутність адвоката є найважливішою.
- Працівників підприємства, за можливістю, евакуювати з місця обшуку, таким чином, щоб цього ніхто не бачив. Але в жодному разі не залишати в приміщенні самостійно працівників правоохоронних органів, які прийшли на обшук. Обшук перетвориться на грабіж.
- Якщо все зроблено як треба, можна зустрічати «гостей».
Що робити і як поводитись під час обшуку:
- Отже, на порозі стоїть слідчий з повідомленням про обшук. Він повинен вручити оригінал Ухвали слідчого судді про проведення обшуку, а не копію документа.
- Після отримання Ухвали слідчого судді про проведення обшуку, спокійно та уважно прочитайте зміст. Зверніть увагу на дату (документ діє місяць), адресу проведення обшуку (адреса повинна чітко співпадати, навіть невірно вказаний номер офісу, будівлі – підстава для відміни проведення обшуку), обов’язкові реквізити (дата, печатка, підпис), повноваження осіб, які проводять процедуру обшуку (посвідчення, постанова про створення групи слідчих чи разом з оперативним супроводом, чітко вказані особи в Ухвалі).
- Знайшовши помилку, не треба одразу на ній акцентувати увагу, в подальшому ця помилка може дуже допомогти в скасуванні накладення арешту на вилучене майно під час обшуку чи взагалі визнати проведення обшуку незаконним.
- Не рекомендуємо відмовлятися від вручення Ухвали про проведення обшуку. Слідчий зачитає її вголос, а у ви не матимете тексту та змісту документу, що в подальшому ускладнює оскарження слідчої дії.
- Вимагайте відео- та фото- фіксацію процедури обшуку та понятих, які прийшли не з правоохоронними органами, а запросіть незалежних «з вулиці».
- Уважно та чітко слідкуйте за діями слідчого та його підлеглих під час обшуку, щоб вони не змогли нічого «підкинути».
- Під час складання протоколу обшуку уважно стежте за тим, що усі речі, які вилучені, були вказані детально. Мають бути заповнені усі графи протоколу, стояти усі підписи учасників обшуку. Слідкуйте за цілісністю речей та документів під час обшуку. Не усі працівники правоохоронних органів охайні.
- Запам’ятайте, що ви господарі у себе «вдома», а працівники правоохоронних органів – «гості» і повинні себе вести відповідно. Ви нічим не обмежені в своїх правах та обов’язках.
- На пропозицію надати будь-які пояснення під протокол допиту намагайтеся відмовитись. Ви чи ваші підлеглі під час обшуку знаходитесь в не дуже стабільному моральному чи психологічному стані. Якщо все ж таки допит стався – проходити він має обов'язково за участю адвоката.
- Не варто чинити опір правоохоронцям, навіть якщо вони діють явно не законно. Все фіксуйте на відео чи в протоколі обшуку.
- Всі учасники слідчої дії мають бути внесені до протоколу обшуку
Що робити після обшуку:
- Отримайте копію протоколу обшуку та опис вилученого з оригіналами підпису його учасників.
- Не панікуйте. Проведіть бесіду с підлеглими про процедуру, запитайте, чи бачив хтось щось незвичайне, що в подальшому матиме значення.
- Заспокойте працівників та поясніть їх подальші дії.
- У разі морального чи фізичного насильства з боку правоохоронців, одразу викликайте поліцію та пишіть заяву про скоєне правопорушення. Не відкладайте «на потім».
- Під час обшуку та після, уважно простежте, щоб працівники не почали «товаришувати» з правоохоронними органами. Це може ускладнити положення.
Наостанок, запам’ятайте – неможливо знати, коли буде обшук, але підготуватись потрібно. Радимо користуватись цими порадами і тоді ваш бізнес буде в безпеці.