Facebook Pixel

Як врятувати свій бізнес і майно від рейдерської атаки: 9 практичних порад від юриста

Ігор Млечко
CEO ASA Group, експерт з корпоративної безпеки та комплаєнсу

Рейдерство як інструмент захоплення майна часто оцінюють серед суттєвих перешкод не лише для розвитку бізнес-середовища, але й усієї економіки держави. Але насправді це справжня трагедія для людини, у якої забирають абсолютно все, що вона розвивала й будувала за роки свого життя.

Попри реформи, проблема рейдерства в Україні не тільки існує, але й прогресує, а самі рейдери постійно адаптуються до нових змін. Це підтверджує опублікований 28 червня 2023 року Маніфест українського бізнесу до Президента. У Маніфесті підприємці скаржаться на корумповані рейдерські атаки, свавілля «перевертнів у погонах та суддівських мантіях», а також еміграцію промислового бізнесу за кордон через незаконний тиск на власників.

В Україні відсутнє визначення рейдерства на законодавчому рівні. Це створює різні позиції в тлумаченні цього явища. Зазвичай рейдерство пов’язують із корпоративним сегментом, тобто незаконним захопленням підприємств, разом з їхніми активами. Але окремі експерти під рейдерством розглядають також і захоплення майна та нерухомості громадян. Тому в зоні ризику перебуває не тільки бізнес, а й звичайні люди.

Пропоную розібратися, що ж таке рейдерство та як українцям можна захиститися від цього руйнівного явища.

Що таке рейдерство та з чим його їдять

Класичні рейдерські атаки можна розділити на 4 категорії

1. Захоплення бізнесу відбувається через відчуження корпоративних прав, тобто рейдери змінюють власника компанії і фактично передають управління бізнесом «своїй людині». Далі вони можуть робити з підприємством усе, що хочуть.

2. Захоплення майна чи фінансових активів бізнесу відбувається кількома способами.

Рейдери:

  • змінюють директора або вербують його на свій бік;
  • підробляють документи на майно підприємства;
  • підробляють документи на права користування землею як активу в агросекторі;
  • захоплюють активи із застосуванням грубої фізичної сили найнятих «охоронців».

3. Тиск на бізнес здійснюють за вказівкою рейдерів підкуплені корумповані правоохоронці через проведення частих обшуків, арешт майна та рахунків, застосування запобіжних заходів щодо власників і директорів, збір інформації для конкурентів.

4. Захоплення нерухомості фізичних осіб проходить через підробку правовстановлюючих документів на майно та фізичне захоплення активів, часто ці 2 процеси проходять один за одним.

Як захистити бізнес від рейдерства

Коли ми визначили, звідки чекати на небезпеку, варто розібратися, як найкраще підготуватися до можливої рейдерської атаки.

Основний спосіб захисту бізнесу від рейдерства — це корпоративне структурування. Якщо простіше, базове структурування означає, що ви розосереджуєте бізнес-активи, наприклад, об’єкти нерухомості чи гроші, на різні компанії. Так ви зберігаєте керованість операційних процесів і зв’язки між цими підприємствами в єдиній орбіті бізнесу і водночас не тримаєте все майно в «одному кошику».

Другий варіант структурування складніший — на базі венчурних недиверсифікованих інвестиційних фондів (наприклад, КІФ). Цей спосіб є більш надійним інструментом захисту від рейдерських атак, бо:

  • перелік усіх учасників (пов’язаних компаній) у рамках фонду вказують у реєстрі цінних паперів;
  • кінцевого бенефіціарного власника (головного власника бізнесу) також зазначають у реєстрі;
  • облік акцій фонду ведеться в депозитарній системі України.

Якщо ви не готові до таких складних схем, поряд із базовим структуруванням бізнесу можна використати кілька допоміжних інструментів для захисту від рейдерства.

  1. Облікова система часток. Це є відносно новий спосіб протидії рейдерству. Окрім обліку часток ТОВ у звичайному реєстрі (ЄДРПОУ), який є відкритим та доступ до якого в контексті внесення змін має кожний реєстратор та практично будь-який нотаріус (що і є тригером зловживань), чинний закон дає можливість здійснювати облік часток ТОВ/ТДВ в обліковій системі часток, що ведеться Центральним депозитарієм цінних паперів. Якщо підприємство вирішить скористатися цією можливістю — це буде дієвим інструментом збереження контролю над підприємством та його активами, адже за таких умов маніпуляції зі зміною власників бізнесу будуть дуже ускладнені.
  2. Застава: на частку в бізнесі та майно накладають обтяження — тобто заборону на зміну власника бізнесу та продаж активів. Це значно ускладнює для рейдерів процес захоплення підприємства й активів, адже щоби переписати це майно на себе, злочинцям спочатку треба зняти цю заборону.
  3. Довірча власність: власник нерухомого майна оформлює борг і передає майно в довірчу власність. Після цього кредитор, якому власник винен гроші, стає довірчим власником, і додатково ще на таке майно накладають заборону на продаж. Щоби провести рейдерську атаку, зловмисникам потрібно прибрати обидві перешкоди — скасувати довірчу власність та заборону на продаж. Лише тоді майно автоматично повертається до первинного власника, і рейдери отримують можливість провести класичні схеми із підробленням документів.
  4. Блокування реєстраційної дії: власник подає заяву про проведення реєстраційної дії — наприклад, про зміну назви підприємства. І допоки триває процедура перевірки та проведення реєстраційної дії (це може бути досить тривалий процес), будь-які зміни управлінських і керівних органів підприємства неможливі. Так рейдери не зможуть змінити директора чи власника й опиняються в безвиході.
  5. Вимога нотаріального посвідчення правочину: власник бізнесу звертається до нотаріуса і встановлює вимогу: якщо укладаються договори, вносяться зміни в контракти або робляться будь-які юридично важливі дії з підприємством, такі документи та підписи під рішеннями загальних зборів обов’язково має засвідчити нотаріус. На додачу до цього, дані про встановлення подібних вимог вносяться в реєстр. Реєстр допомагає чітко відслідкувати, хто та коли проводив ці зміни, щоби потім їх легше було виявити та скасувати.
  6. Обмеження повноважень директора: на директора накладають заборону підписувати договори понад певну суму, а інформацію про таку заборону заносять до реєстру. Це захистить і від зловживань директора, і в разі спроби рейдерів поставити свого директора для рейдерства активів.
  7. Планування форензік та комплаєнс-ризиків: власник будує інформаційну систему безпеки бізнесу та розроблює спеціальні регламенти та правила. Так, працівники й топменеджери отримують чіткі інструкції:
  • як захистити майно в разі рейдерської атаки та які мають бути їхні перші дії під час спроби фізичного проникнення;
  • як дотримуватися інформаційної гігієни, зокрема не відкривати зайві посилання, щоб випадково не надати зловмисникам доступ до корпоративних даних і комерційної таємниці, і не залишати ноутбуки та флешки з даними без нагляду;
  • як запобігати внутрішнім шахрайствам і корупції;
  • як підготувати персонал до слідчих дій (зокрема, обшуків);
  • як правильно реагувати на новини про рейдерство на публіку та в соцмережах, щоб не нашкодити корпоративному бренду.
QuoteМоже скластися враження, що деякі із цих заходів варто вживати, коли ви очікуєте рейдерську атаку та знаєте, який саме актив під прицілом злочинців. Але рейдери не телефонують, щоби попередити про свої дії, тому ще вчора успішний бізнес зі здоровою атмосферою всередині колективу вже завтра може опинитися в руках ваших конкурентів.

Тому саме на вас як на власнику лежить завдання залучити професійного юриста, який зможе правильно побудувати корпоративну структуру підприємств у системі бізнесу, підготувати працівників до будь-яких несподіванок і створити кілька шляхів захисту, які якщо й не повністю зупинять рейдерів, то хоча б затримають їх і дадуть вам потрібний сигнал для підготовки оборони.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора