Щотижня у ЗМІ з'являються повідомлення про підозру на рейдерство та рейдерські атаки. Чому незаконне захоплення бізнесу все ще можливе у наш час? І як бізнесу себе захистити?
Загроза рейдерства
Коли ми говоримо «рейдерство» або «рейдерське захоплення», то виникають асоціації з відчайдушними 90-ми або фільмами на кримінальну тематику. Проте загроза рейдерського захоплення абсолютно реальна і в наш час.
Щороку в Україні відбувається близько 400 рейдерських атак. Варто віддати належне поліції — багато з цих атак безуспішні, та й відбуваються вони тепер не повсюдно.
Як бізнесу захистити себе
Власнику (власникам) бізнесу необхідно пам'ятати, що рейдерська атака можлива на бізнес будь-якого розміру та з будь-яким оборотом. І небезпека може виходити від кого завгодно.
Звісно, це можуть бути і незнайомі люди, які спеціалізуються на незаконних махінаціях та на захопленні бізнесу.
Але найчастіше це все ж таки партнери, колишні партнери, конкуренти, представники топменеджменту — люди, що мають доступ до інформації (зразків протоколів, підписів тощо), рушійною силою яких є бажання наживи, образа, заздрість або антиконкурентна боротьба.
Тому насамперед потрібно мати надійний юридичний захист. Не можна просто так присвоїти бізнес. Щоб заволодіти чужим підприємством чи майном, потрібно отримати документи на право розпоряджатися цим майном або підприємством.
Перед тим, як підписувати щось із майбутнім партнером, вивчіть людину, її попередній життєвий шлях, рекомендації, проєкти, в яких вона брала участь.
Якщо «почерк» упродовж життя поганий, про людину погано відгукуються ті, хто мав з нею справу, то не ризикуйте робити бізнес з такими людьми. Важливо, щоб це був не «чорт з табакерки». Важливо знати, з ким маєш справу!
Обов'язково вивчіть документи, які збираєтеся підписувати, — лазівки для рейдерів можуть бути ще на початку співпраці.
Ваш юрист (незалежно від компанії) час від часу має перевіряти реєстри на наявність: позовів до суду, реєстрацій або перереєстрацій майна, податкового боргу, продажу землі, початку реєстрації банкрутства та інше.
Якщо є якісь наміри щодо цього — найімовірніше, до вас стукають рейдери.
По-друге, звісно, варто розробити єдиний мобілізаційний план дій. Кожен працівник має знати, що робити, якщо раптом прийдуть рейдери. Кожен має знати «свій маневр»!
Що потрібно блокувати, закрити або заховати, що можна і не можна говорити, куди звертатися. Хто фізично захищає компанію, а хто контактує з правоохоронними органами та журналістами.
Дуже важливо, щоб усередині компанії не було паніки та хаотичних дій.
Якщо у вас є відповідальний за зв'язки з громадськістю, то він насамперед має повідомити ЗМІ та максимально надати розголосу події.
Варто розробити єдиний мобілізаційний план дій.
Бізнеси, які відразу публічно та голосно говорять про рейдерську атаку, легше зможуть повернутися до законного власника.
І, по-третє, потрібно подбати про фізичну охорону та технічне укріплення: грати, ролети, шлюзова система, димогенератор, ревуни, система оповіщення.
У приміщенні головного офісу (якщо це великий бізнес) або звичайного магазину (якщо малий) має бути відеоспостереження, охоронна сигналізація та тривожна кнопка.
Важливі документи мають бути надійно заховані в сейфі, який не можна просто зламати або відірвати. Краще, щоб там були хімічні пастки і щоб він був прикріплений мінімум до двох поверхонь (стіни та підлоги).
Під час вибору охоронної фірми, яка стане вашим головним захисником у разі атаки, дуже важливо звертати увагу на її розмір і досвід, на кількість екіпажів і підготовку бійців, готовність за короткий час сконцентрувати значні сили на вашому об'єкті.
Рахунок йтиме на хвилини! Не можна допустити, щоб вас викинули на вулицю і ви роками в судах доказували своє законне право.
Важливо за всяку ціну втриматися, а далі, контролюючи бізнес, вести захист у юридичній площині.
Обов'язково поцікавтеся у менеджера про кількість озброєних бійців, якими можуть посилити охорону за короткий час (скажімо, ми можемо надати близько 20 чоловік протягом 20 хвилин, до сотні — за 1,5 години).
Іноді варто заплатити дорожче, але бути впевненим, що ваше майно залишиться вашим.
Існує думка, що охоронні компанії займаються рейдерством. Краще сказати, що охоронну ліцензію використовують з метою рейдерства – щоб виправдати наявність людей, які перешкоджають проходу на територію об'єкта.
В Україні понад 7 тис. компаній мають ліцензію на приватну охорону. Але 60% з них насправді не функціонують і є фірмами з 1 співробітником.
Реально працюючих компаній — щонайбільше 1 тис. Тобто більшість ліцензій надано компаніям-одноденкам або компаніям-клонам.
Ліцензію отримати просто – достатньо мати заочну юридичну освіту. На одну приватну особу може бути зареєстровано кілька компаній.
У разі втрати дозволу на діяльність (скажімо, через рейдерство) можна просто продовжити роботу через іншу фірму.
Реальні оператори охоронного ринку з багатотисячною клієнтською базою не ризикнуть займатися тим, що перебуває на межі закону заради швидкого заробітку — можуть відразу втратити ліцензію, клієнтів і бізнес.
Для того, щоб змінити цю ситуацію, варто було б ускладнити отримання ліцензії, зробити поріг входу в охоронний бізнес більш високим. Але не можна говорити, що в боротьбі з рейдерами нічого не робиться.
У Кримінальному кодексі передбачена кримінальна відповідальність за рейдерство. Вона передбачає 5-7 років позбавлення волі і дає шанс повернути бізнес законному власнику.
Плюс (буквально минулого місяця) почали вносити нові законопроєкти, які не дозволять залишатися безкарними недобросовісним нотаріусам, задіяним у рейдерстві.
Тобто з боку держави робляться кроки щодо зменшення кількості захоплень бізнесу.
Проте якщо ви вже потрапили під атаку, то повернути бізнес буде досить складно. Та й скільки часу відбуватиметься повернення? Адже судові процеси можуть тривати кілька років.
Тому кожному власникові бізнесу варто задуматися про безпеку й охорону своєї справи.
Для боротьби з рейдерством потрібна злагоджена робота як держави, так і бізнесу. Робіть все можливе, щоб не залишити рейдерам шансу на успіх.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора