Соціальні (д)мережі. Інтернет-загрози дитячій безпеці

Дмитро Стрижов
СЕО і генеральний директор Холдингу охоронних підприємств «Шериф»

Карантин і нинішнє літо особливо важко даються батькам. На відкрите спілкування та осмислене проведення часу з дітьми залишається дуже мало сил — усе частіше дитина сидить «у планшеті».

Але який контент вона там дивиться і з ким спілкується? Ми зібрали загрози дитячій безпеці, що криються у соціальних мережах й інтернеті загалом.


Троє з чотирьох дорослих (76%) не знають, як діти проводять свій час в інтернеті. Водночас уже 2019 року люди в середньому проводили в мережі майже 7 годин на день.

Telegram Logo

Складається враження, що найбільшими ризиками для дитини є інтернет-залежність, неуспішність у школі та погіршення зору (до речі, це міф).

Але це — лише верхівка айсберга, і багато хто з батьків самі не знають, які реальні небезпеки чекають на них та їхніх дітей у мережі.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Які ж реальні загрози існують в інтернеті?

1. Дитяча порнографія

Кожні 5 хвилин міжнародна гаряча лінія Internet Watch Foundation знаходить сторінку з дитячою порнографією.

З них 40% — інтимні фото дітей віком до 10 років. Водночас 22% дітей під час інтернет-серфінгу потрапляли на порносайти та сайти для дорослих.

Треба розуміти, що участь дитини (підлітка) у порнографічних сесіях може бути добровільною (наприклад, як спосіб заробітку, для підвищення самооцінки або через незнання).

Кожні 5 хвилин Internet Watch Foundation знаходить сторінку з дитячою порнографією.

Але це не тільки є незаконним, але й тягне за собою кримінальну відповідальність як для виробника продукції сексуального характеру, так і для батьків дитини.

2. Листування, обмін фото та зустрічі з педофілами

За даними опитувань, 28% відсотків дітей готові надіслати своє фото незнайомій людині, а кожна третя дитина готова зустрітися з незнайомцем з мережі.

Не варто вважати, що ця проблема вас не стосується. Адже листування з педофілом не завжди є очевидним для дитини. Їй може здаватися, що це її ровесник і це просто така гра.

Підліток може думати, що таким чином будує перші стосунки й відправляє фотографії еротичного характеру своєму (своїй) коханій, а тимчасом по той бік екрану їх роздивляється 50-річний чоловік.

3. Використання особистої інформації з метою шантажу або пограбування

17% дітей за першим запитом повідомляють незнайомцям свою адресу, надають інформацію про графік роботи батьків, цінності в будинку. Природно, такою довірливістю користуються грабіжники та злодії.

QuoteЛистування з педофілом не завжди є очевидним для дитини. Їй може здаватися, що це її ровесник і це просто така гра.

Водночас інформацію для успішного пограбування можна взяти просто зі сторінки дитини, якщо вона часто публікує свої фотографії, хвалиться новими покупками або цінностями, залишає геолокацію.

Таким недбалим ставленням до особистої інформації часто страждають і дорослі.

4. Кіберзлочини та афери

Використовувати особисті дані з метою наживи можуть не тільки звичайні злодії, але й кіберзлочинці. Останні переважно зламують або випитують у дітей банківські дані та іншу фінансову інформацію.

Крім того, є й дрібні злочинці, які «продають» фейковий контент або програми:

 • генератор PIN-кодів до поповнення мобільного (зазвичай просто генератор випадкових чисел);
 • програми пошуку за обличчями;
 • програми читання чужих смс;
 • відео та аудіофайли, яких не існує, але за які дитина спочатку платить, а потім не має можливості завантажити.

5. Кібербулінг

Тема булінгу останнім часом стала досить широко обговорюватися в ЗМІ. Проте вона переважно стосується агресії в школі або на вулиці й ігнорує кібербулінг.

Це можуть бути анонімні нападки та загрози як від реальних знайомих і однокласників з метою приниження, так і від абсолютно незнайомих людей з метою шантажу та наживи.

З метою кібербулінгу можуть зламувати акаунти дитини, використовувати її особисті фото та листування. Крім реальної фінансової загрози, кібербулінг також завжди має серйозні психологічні наслідки.

6. Секти, терористичні групи та групи смерті

Одна з цілей, яку переслідують діти, особливо підлітки, в інтернеті — соціальна взаємодія, почуття приналежності до групи, почуття, що тебе приймають.

Використовувати особисті дані з метою наживи можуть не тільки звичайні злодії, але й кіберзлочинці.

Цією потребою користуються групи, що пропагують ксенофобію, тероризм, фанатизм (релігійний, політичний, національний) та суїцид.

Треба врахувати, що нашумілий свого часу «Синій кит» насправді був більше розважальним заходом для підлітків, хоча й з екстремальною складовою (але без суїцидів).

І все ж таки поширення інформації про види самогубства та відсотки летальності має вочевидь негативний вплив на підліткову психіку.

А потрапляння до групи фанатичного характеру може назавжди згубити потенціал дитини.

Як убезпечити себе й дитину в інтернеті

По-перше, це, звісно, довірливе спілкування. В атмосфері довіри діти частіше без остраху та сорому розповідають про свої проблеми й новини.

Не варто применшувати дитячі проблеми — хоча вам вони можуть здаватися дрібними, для дитини це не так. Адже наступного разу вона може вам не розповісти про щось дійсно страшне.

До того ж можливість постійного щирого спілкування буде частково закривати дитячу потребу в соціалізації, що зменшить ризик підозрілих знайомств і груп.

По-друге, подавайте добрий приклад. Якщо ви використовуєте гаджети для спілкування з близькими, навчання та роботи, дитина не матиме спокуси лізти на сайти із забороненим контентом.

QuoteРозповідайте дітям про злочини, що можуть вчинятися в мережі, та про загрози анонімності.

Якщо ви не публікуєте зайву інформацію про себе, не проводите весь вільний час у соцмережах і не женетеся за лайками, то й у дітей буде відповідальніший підхід до інформаційної гігієни.

По-третє, не приховуйте інформацію про ризики. Дослідження показують, що підлітки, з якими проводять бесіди про секс, шкоду алкоголю та паління, набагато пізніше починають інтимне життя, є менш схильними до залежностей і рідше потрапляють у сумнівні компанії.

Розповідайте дітям про злочини, що можуть вчинятися в мережі, та про загрози анонімності.

Є також і прості методи, які вже зараз зроблять вебсерфінг ваших дітей безпечнішим:

 • поставте комп'ютер у загальній кімнаті;
 • підвищіть свою комп'ютерну грамотність, щоб діти могли звернутися до вас за порадою з цих питань;
 • установіть батьківський контроль на гаджети та інтернет, стежте, чи користується дитина VPN-сервісами та з якою метою;
 • не зберігайте на комп'ютері паролі, фінансову й банківську інформацію, скани документів;
 • поставте на всі банківські картки ліміт на оплату в мережі;
 • не забувайте чистити історію браузера, якщо ви заходили на сайти для дорослих;
 • використовуйте програмне забезпечення (таймер), яке вимикає або блокує гаджет після закінчення відведеного дитині часу користування;
 • розкажіть дітям про важливість вигадування складного пароля та конфіденційності інформації.

Якщо ви не можете контролювати місцеперебування дитини та боїтеся, що вона може бути на небезпечній зустрічі — встановіть на її телефон програму, що періодично надсилатиме вам інформацію про геолокацію дитини.

Є спеціальні трекери для дітей, які сигналізуватимуть про те, що дитина залишає безпечну зону. Вони обладнані кнопками, що дозволяють викликати групу охорони в разі небезпеки або страху.


І, звичайно, проводьте разом більше осмисленого й цікавого часу: спільні прогулянки, заняття спортом, різноманітні секції та гуртки. Це не тільки зменшить час, який діти проводять за гаджетами, але й поліпшить ваші стосунки.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини