Представники технологічних компаній Ізраїля із загальною капіталізацією понад $35 млрд 30 жовтня відвідали Україну. Україно-ізраїльський саміт зібрав під своїм дахом понад 600 топменеджерів та IT-підприємців.
Досвід Ізраїля корисний хоча б тому, що техноіндустрія приносить країні близько половини з $371 млрд ВВП. І там добре знають, на чому варто заробляти. розпитало учасників про те, що сьогодні найбільш затребуване на світовому ринку.
Кібербезпека
У ізраїльської стартап-індустрії історично сильні позиції в кібербезпеці. Головні розробники тут – колишні військові, які використовують для створення своїх проєктів армійські знання та досвід, розповів керуючий партнер JSCapital Роман Гольд. За даними консалтингової компанії Start-Up Nation Central, яка відстежує ізраїльський ринок, у 2018 році інвестиції в продукти для кібербезпеки в країні перевищили $1 млрд. А це 20% від загального обсягу всіх коштів, які були витрачені на цей напрямок у всьому світі. За обсягом залучених коштів кіберіндустрія Ізраїля поступається лише американській.
Штучний інтелект
Майбутнє IT-індустрії за стартапами, пов'язаними зі штучним інтелектом, вважає засновник найбільшої в світі краудфандингової платформи для інвесторів OurCrowd Джон Медвед. Вже зараз штучний інтелект використовується для продуктів із галузі фінансів, логістики, ритейлу та охорони здоров'я. Але справжнього розквіту цього напрямку можна буде очікувати, коли штучний інтелект навчиться впливати на людину. А поки що венчурні інвестори не дуже охоче вкладають кошти в такі проєкти, віддаючи перевагу перевіреним напрямкам.
Телемедицина
Минулого року ізраїльський МОЗ дав «зелене» світло розвитку цифрової медицини. Її ще називають теле- чи віддаленою медициною. За оцінками Гольда, в 2020 році завдяки тому, що стартапи зможуть безпосередньо працювати з державною системою охорони здоров'я, почнеться реальне впровадження продуктів для бізнесу (B2B) і держави (B2G). Завдяки цьому з'являться нові бізнес-моделі та фінансові потоки. «Локальні гравці стануть глобальними, а економіка може отримати сотні мільярдів», — говорить засновник компанії Ummanu Денні Оген. Поки що на цей напрямок припадає лише 1% від всього обсягу послуг країни. «Але через 10 років цей показник має зрости до 19% у світі», – вважає Оген.
Чому може навчитися Україна
В Україні ці напрямки – неоране поле. З 3 тис. стартапів, існуючих в країні, на ті, що працюють зі штучним інтелектом, припадає всього близько 50 проєктів. Також кілька десятків проєктів припадає на робототехніку. Кібербезпекою займаються близько сотні, і ще кілька сотень розвивають фінтех.
А ось цифрова медицина в Україні поки що не розвивається, хоча попит та технології є, розповідає керуючий партнер венчурного фонду AVentures Capital Андрій Колодюк. За його словами, ринок досить малий для цього напрямку, а вийти на зовнішній ринок непросто через складнощі з регулюванням таких продуктів в різних країнах. Але інвестори вже вкладаються в подібні проєкти.
У нашій країні такі технології можуть розвивати. Але, швидше за все, вони почнуть в Україні, а потім стануть глобальними компаніями, говорить голова компанії, віцепрезидент ІТ-комітету Європейської бізнес асоціації Юрій Антонюк.