Facebook Pixel

Як захистити свій бізнес від правоохоронних органів

Семен Солоненко
юрист практики безпеки бізнесу Juscutum

Таке питання викликало б щире здивування в будь-якій цивілізованій країні, але не в Україні. Представники бізнесу щороку звертають увагу на незаконні дії з боку правоохоронців як один з основних ризиків для здійснення господарської діяльності.

Як захистити компанію, зберегти її майно та ділову репутацію, а також мінімізувати можливі наслідки?

Вони майже завжди приходять раптово й без запрошення. Під час обшуку працівники правоохоронних органів можуть забрати все, що вважають за необхідне: документи, комп’ютерну техніку, телефони, гроші, обладнання, товар і не тільки. За допомогою погроз або обіцянок вони отримують від переляканих працівників усю необхідну інформацію, зокрема конфіденційну.

Приходить гірке усвідомлення того, що роботу компанії частково або повністю паралізовано, важливі угоди зриваються, цінні працівники звільняються. Як результат — компанія зазнає збитків.

«Закошмарити» і змусити власника до «проведення переговорів» — досить часто саме це і є справжньою метою дій працівників правоохоронних органів. Для її досягнення відкривається кримінальна справа (попри очевидну відсутність складу злочину), у рамках якої, окрім обшуку та вилучення майна, використовується ціла низка інструментів. Зокрема, проведення допитів керівництва та співробітників компанії, арешт майна та коштів на банківських рахунках, тиск на контрагентів тощо. Також правоохоронці можуть діяти не за власною ініціативою, а на «замовлення» конкурентів.

Строк арешту майна законодавством нормативно не визначений, а розслідування може тривати рік, два, а то й більше. Слідчий також може відправити вилучене майно на експертизу, проведення якої триває щонайменше декілька місяців, навіть за відсутності будь-якої необхідності для цього.

Кожен день без можливості користуватися й розпоряджатися вилученим майном часто дуже дорого коштує власнику бізнесу. А правоохоронцям поспішати повернути його немає сенсу, за винятком, коли підприємець погоджується на їхні «умови», адже час «працює» на них.

Домогтися того, щоб несумлінні правоохоронці дали спокій вашій компанії, можна за допомогою розроблення та реалізації стратегії захисту із залученням досвідчених адвокатів у сфері кримінального права. Комплекс продуманих і послідовних дій допоможе в короткі строки спростувати будь-яку причетність компанії до вчинення злочину, зняти арешт із майна та коштів на рахунках, повернути вилучене майно, закрити кримінальну справу та притягнути винних правоохоронців до відповідальності.

Практика також свідчить про те, що треба одразу йти в медійний простір і привертати увагу до ситуації. Цей аспект є надзвичайно важливим, адже правоохоронний орган найчастіше висвітлює справу в обвинувачувальному форматі, у такий спосіб формуючи відповідну суспільну думку. Так уже склалося в Україні: якщо правоохоронці прийшли до вас з обшуком, ви автоматично винні. На жаль, теза «диму без вогню не буває» часто лунає з вуст наших громадян і формує завчасне негативне ставлення до обшуканої компанії чи особи як до потенційного злочинця, водночас у суть причин обшуку ніхто не заглиблюється. З огляду на фактичну відсутність презумпції невинуватості бізнесу, важливо одразу правильно донести позицію компанії до широкої громадськості.

Піар має бути системним і співвідноситися зі стратегією захисту. Його метою може бути, наприклад, спростування причетності компанії до розслідуваного злочину, висвітлення порушень, допущених «охоронцями» закону, та захист ділової репутації компанії.

Профілактика проблем завжди є більш дієвою та бажаною, ніж розв'язання проблеми, що виникла. Крім того, профілактика значно заощаджує гроші.

Як підготуватися до можливого візиту правоохоронців з обшуком і мінімізувати його наслідки? Ось декілька порад:

1. Перейдіть на електронний документообіг, зберігайте всю важливу інформацію в «хмарі», а комп’ютери використовуйте лише як друкарські машинки.

У такому разі слідчий не зможе знайти нічого цікавого на вилученій комп’ютерній техніці, а компанія не втратить важливі документи і зможе максимально швидко відновити нормальну роботу, просто змінивши вилучені комп’ютери на нові.

2. Навчайте працівників правил поведінки під час слідчих дій і комунікації з правоохоронцями.

Підготовлені співробітники знають, як поводитися під час обшуку, не піддаються на провокації та психологічний тиск правоохоронців, а також не втрачають пильності в складній ситуації.

3. Укладіть договір про надання правової допомоги.

Після появи правоохоронців необхідно довести до відома слідчого, що вам необхідно зв'язатися з адвокатом, щоб він брав обов'язкову участь під час проведення обшуку. Для цього під рукою завжди має бути підписаний договір з адвокатом, готовим 24/7 швидко прибути на допомогу.

Участь адвоката в обшуку стримує правоохоронців від порушень і зловживань, зокрема, від крадіжки майна, підкидання «доказів», вилучення особистих речей працівників, допиту працівників на місці, пошкодження майна компанії. Адвокат також проконтролює правильний і повний опис вилучених речей і документів, що надалі суттєво полегшить процес їхнього повернення. У підсумку це дасть змогу мінімізувати можливі негативні наслідки від обшуку.

4. Постійно вдосконалюйте систему безпеки компанії.

Аудит системи безпеки компанії виявить її вразливі місця. Ретельна перевірка контрагентів і виконавців робіт, укладення з працівниками угод про нерозголошення конфіденційної інформації, проведення співбесід службою безпеки (або адвокатом) також однозначно сприятимуть зменшенню потенційних ризиків для компанії.

Успішний розвиток бізнесу в Україні завжди супроводжується підвищеним інтересом до нього з боку несумлінних представників правоохоронних органів. Тому ви маєте бути завжди готові до ризику вчинення ними незаконних дій щодо вашої компанії та завчасно підготувати дієвий механізм захисту.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора