Після скандалу в прямому етері, який вибухнув під час зустрічі президентів США та України, Володимир Зеленський покинув Білий дім, не підписавши угоду про корисні копалини. Проте його підтримали фактично всі лідери країн Європи, окрім прем’єрів Угорщини та Словаччини.
На зворотному шляху президент України завітав до Великої Британії, де його прийняли прем’єр Кір Стармер і король Чарльз III. Але головною подією стала екстрена зустріч 2 березня голів країн Заходу, де зустрілись 17 лідерів країн Європи та прем’єр Канади і генсек НАТО.
розповідає про головні підсумки безпекового саміту лідерів у Лондоні.
Лідери Європи вибудують новий план переговорів із Трампом

Спільне фото учасників безпекового саміту в Лондоні 2 березня. Фото: Володимир Зеленський
Президент Фінляндії Александр Стубб озвучив загальну думку, що від зіткнення Трампа і Зеленського виграв лише путін.
«Я цілком переконаний, що зустріч, яку ми проводимо сьогодні в Лондоні, дасть нам змогу зробити перші кроки до повернення за стіл переговорів», – сказав Стубб.
Також він сказав, що все ще вірить в американські гарантії в рамках НАТО, заявивши, що «не чув жодного слова про те, що США не віддані п'ятій статті (допомога члену альянсу, що зазнав нападу, включно зі вступом у війну. – )».
Так само прем’єр Британії Кір Стармер відкидає припущення, що США зараз є «ненадійним партнером», оскільки вони були «надійним союзником протягом багатьох, багатьох десятиліть і продовжують ним залишатися».
Про потребу повернення до переговорів з США говорили й інші лідери.
Велика Британія та Франція очолять переговорну групу з США
Кір Стармер сказав, що Британія, Україна, Франція та деякі інші країни сформують «коаліцію охочих» і розроблять мирний план, який передадуть Трампу. Цей план включатиме місце України та Європи за столом переговорів. Там буде й росія, але вона «не може диктувати власні умови». Стармер не уточнив, про які саме країни йдеться.
Він підкреслив, що Лондон не визнаватиме подібних до «Мінських угод» домовленостей. Також він анонсував нову зустріч із Трампом щодо мирного врегулювання. Коли вона відбудеться, наразі невідомо. А от лідери Європи скоро мають знову зустрітись.

Лідери України, Великої Британії та Франції, які мають очолити розробку нового плану мирного врегулювання війни та достукатись до Дональда Трампа. Фото: Володимир Зеленський
«Працюємо в Європі всі разом, щоб була надійна основа для співпраці з Америкою заради справжнього миру й гарантованої безпеки», – прокоментував захід Зеленський. А прем’єр Польщі Дональд Туск сказав про необхідність запропонувати формат для залучення Європи, Туреччини та Канади, щоб скласти «конкретний план переговорів» з росією.
На фоні цього держсекретар США Марко Рубіо 2 березня звинуватив Зеленського в тому, що він «не зміг втриматись», щоб «не зірвати цей процес» під час зустрічі у Білому домі. Але також Рубіо висловив сподівання, що «це все можна перезавантажити», якщо президент України буде готовий укласти мир.
Варто зазначити, що європейські лідери на відміну від США одностайно наголошують на потребі розробки гарантії безпеки для України.
Велика Британія залучить додаткові £3,5 млрд на військові допомогу Україні
Кір Стармер пообіцяв поставити більше зброї для захисту України. Велика Британія використає £1,6 млрд в рамках експортного фінансування для постачання 5 тис. ракет-перехоплювачів LMM (Lightweight Multirole Missile) та пускові установки до них. За словами міністра оборони України Рустема Умєрова, ці ракети ефективно знищують дрони Shahed і довели свою ефективність у боях 2022-2024 років.
Загалом, новий контракт з експортного фінансування дозволить Україні отримати £3,5 млрд для придбання військового обладнання у британських компаній.

Lightweight Multirole Missile на фото від офіційного виробника ракети британської компанії Thales
До цього Україна та Британія уклали нову угоду про позику на £2,6 млрд для зміцнення обороноздатності України.
Країни НАТО будуть витрачати більше на власну оборону
Генсек НАТО Марк Рютте заявив, що низка країн альянсу повідомили йому про плани збільшити оборонні витрати і скоро анонсують це публічно. Він закликав ЗМІ «припинити пліткувати про те, що США можуть чи не можуть зробити», і запевнив, що Штати залишаються відданими НАТО.
Голова Єврокомісії Урсула Фон дер Ляєн знову підкреслила: «Ми повинні терміново переозброїти Європу», Комісія запропонує план цього 6 березня. Нагадаємо: країни ЄС разом із Великою Британією розглядають можливість створення спільного банку для фінансування оборони країн.
Навіть прем’єр Канади Джастін Трюдо, відомий безбілетник НАТО (його країна витрачає 1,37% замість порогових 2%), погодився, що чинна ситуація потребує збільшення оборонних витрат.

Трюдо та Зеленський під час безпекового саміту в Лондоні 2 березня. Фото: Володимир Зеленський
Литва, Польща та інші країни, що межують з росією, бачать у ситуації можливість нарешті донести до Західної Європи потребу підвищення оборонних витрат. Наразі Польща витрачає найбільше в НАТО – 4,7% ВВП.
Голова МЗС Литви Кястутіс Будрис сказав Politico: «Якщо ми не покажемо США, що ми втручаємось із великими грошима ... я не бачу причин, чому ЄС або Європа повинні бути за столом переговорів, коли вони почнуться», – сказав він.
Санкції та заморожені активи росії
Прем’єр Польщі Туск заявив про відсутність «єдності» щодо арешту та передачі заморожених російських активів на потреби України. За його словами, всі лідери погодилися, що це хороша ідея, але деякі країни «побоюються наслідків для євро або банківської системи». За даними Politico, це важковаговики ЄС: Франція, Німеччина, Італія, Іспанія та Урсула фон дер Ляєн.
«Польща дуже сильно наполягає на цьому, але давайте будемо реалістами, оскільки ми не в зоні євро, наш голос у цій дискусії не буде вирішальним», – сказав Туск.
Він наполягав на важливості продовження санкцій ЄС проти росії після закінчення терміну їх дії, незважаючи на погрози Угорщини накласти вето. У цьому питанні позиції ЄС одностайна, а погрози Віктора Орбана зазвичай вдавалося обійти на кожній із зустрічей.
Який результат безпекового саміту лідерів у Лондоні для України
Слова підтримки – це добре і також важливо, але дії набагато краще. Після саміту в Лондоні поки більше гучних заяв. Здається, розпочався пошук методу примирення Дональда Трампа і Володимира Зеленського. Проте знаків, що європейців готові заміняти собою США матеріально, поки немає. Багато сподівань і заяв є щодо нового плану Єврокомісії з фінансування оборони.

Його величність король Чарльз III. Цікаво, що зустріч із монархом запланували ледве не у день візиту Володимира Зеленсьького, що є великою рідкістю для королівської родини та може вважатися знаком справжньої відданості. Фото: Володимир Зеленський
Тим часом президент США поділився в Truth Social статтею Майкла Макк'юна, в якій стверджується, що «в цій шаховій партії він перебуває на 10 кроків попереду інших».
У тексті підкреслюється, що, укладаючи угоду з видобутку корисних копалин, Трамп гарантує, що американці будуть залучені в гірничодобувну промисловість України. Це завадить росії почати вторгнення, оскільки США будуть змушені відреагувати.
«Трамп зіграв на обидві сторони, як шахіст. Зрештою у Зеленського не буде іншого виходу, окрім як поступитися, тому що без підтримки США Україна не зможе виграти затяжну війну проти росії», – йдеться в тексті.
Володимир Зеленський сказав журналістам, що готовий до нової зустрічі з Дональдом Трампом, якщо той запросить його на «конструктивний діалог»