Facebook Pixel

Став відомий текст угоди про корисні копалини: на що підписується Україна

У фінальному тексті угоди про корисні копалини йдеться про створення спільного фонду для відбудови України, яким керуватимуть представники обох країн. Українська сторона вноситиме 50% доходів від монетизації державних ресурсів, США робитимуть внески, а фонд інвестуватиме ці кошти у розвиток України.

Повний текст опублікувало видання «Європейська правда» у середу, 26 лютого.

Повний текст україно-американської угоди про корисні копалини: про що там йдеться

За словами «ЄП», документ вдалося сформулювати у вигляді, який не потребуватиме ратифікації у Верховній Раді, однак попереду ще важливіші переговори.

Видання зазначає, що головне юридичне зобов’язання Києва – розпочати переговори з Вашингтоном про детальнішу угоду. Вона регулюватиме діяльність так званого «Інвестиційного фонду відбудови» – двосторонньої структури, яку мають створити Україна і Сполучені Штати.

Журналісти наголосили, що за останні дні українській переговорній команді вдалося повністю змінити тональність угоди у порівнянні з численними попередніми пропозиціями Вашингтону.

Quote«…тож документ у нинішній редакції не лише дасть Трампу можливість говорити про його вміння досягати швидких угод, а й дійсно допоможе і міжнародній стабільності. І головне – він є вигідним також Україні», – зазначає видання.

Джерела «ЄП» підкреслили, що потенційно можливе внесення точкових змін, зокрема, зміна підписантів, проте основні положення вже узгоджені.

Що відомо про створення Інвестиційного фонду відбудови

В угоді йдеться, що уряди України та США створюють Інвестиційний фонд відбудови зі спільною власністю, яка враховуватиме фактичні внески учасників.

Фондом спільно керуватимуть представники України та Сполучених Штатів. Однак більш детальні умови будуть викладені в подальшій угоді, яку узгодять в переговорах одразу після укладення цього документа.

Фонд збиратиме та реінвестуватиме доходи, що вносяться до нього, а також зароблятиме дохід від майбутньої монетизації усіх відповідних природно-ресурсних активів, що є у державній власності України.

Вугілля. Фото: УНІАН

Вугілля. Фото: УНІАН

Зокрема, український уряд вноситиме до Фонду 50% усіх надходжень, отриманих від майбутньої монетизації усіх відповідних природно-ресурсних активів, що є у державній власності України, визначених як:

  • родовища корисних копалин;
  • вуглеводнів;
  • нафти;
  • природного газу;
  • інших видобувних матеріалів та інша інфраструктура.

Однак «такі майбутні джерела надходжень не включають теперішні джерела надходжень, які вже входять до складу загальних доходів бюджету України».

Тобто угода не про існуючі родовища, а про нові, які почнуть розробляти.

Вугілля. Фото: УНІАН

Вугілля. Фото: УНІАН

Також угода передбачає, що США підтримуватимуть довгострокові фінансові зобов'язання для стабільності та економічного процвітання України.

Крім того, Фонд інвестуватиме і залучатиме інвестиції у видобуток корисних копалин та інфраструктуру.

Що відомо про гарантії безпеки для України

Quote«Ця Двостороння угода та Угода про Фонд становитимуть невід'ємні елементи архітектури двосторонніх та багатосторонніх угод, а також конкретні кроки для встановлення тривалого миру, зміцнення економічно-безпекової стійкості та відображення цілей, визначених у преамбулі цієї Двосторонньої угоди», – йдеться в документі.

Також там йдеться, що уряд США «підтримує зусилля України отримати гарантії безпеки, необхідні для створення тривалого миру».

Київ та Вашингтон намагатимуться визначити необхідні кроки для захисту взаємних інвестицій.

Угода про рідкісноземельні метали між Україною та США: що про неї відомо

Нагадаємо, підписати спеціальну угоду про спільний захист, інвестування у видобуток і використання українських природних ресурсів запропонував Зеленський. Зокрема, цю ідею він оголосив, коли презентував План перемоги у Верховній Раді 16 жовтня 2024 року.

Згодом Трамп 3 лютого 2025 року заявив журналістам, що хотів би отримати «цінні українські рідкісноземельні елементи» в обмін на допомогу.

12 лютого міністр фінансів США Скотт Бессент під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським обговорив економічну інвестиційну угоду щодо рідкісноземельних металів.

Останній мав розглянути пропозицію та дати відповідь 14 лютого, коли зустрінеться з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом на полях Мюнхенської безпекової конференції.

20 лютого Бессент сказав, що Зеленський обіцяв підписати угоду про «рідкісноземи», а потім відмовився.

Того ж дня агентство Reuters повідомило, що адміністрація Трампа може спробувати укласти спрощену угоду з Україною щодо видобутку корисних копалин, щоб швидко укласти пакт, а пізніше обговорити детальні умови, наприклад, якою часткою ресурсів України будуть володіти США.

24 лютого віцепрем'єрка – міністерка юстиції Ольга Стефанішина заявила, що українська та американська делегації наразі перебувають на фінальній стадії переговорів щодо угоди про корисні копалини.

25 лютого видання Financial Times повідомило, що Київ погодив умови з Вашингтоном щодо угоди про корисні копалини.

26 лютого ЗМІ повідомили, що Україна домовилася зі США про угоду щодо спільної розробки своїх природних ресурсів.

Подякувати 🎉