Facebook Pixel

Трамп не відмовився від ідеї отримати українські ресурси

Трамп не відмовився від ідеї отримати українські ресурси

Трамп не відмовився від ідеї отримати українські ресурси

Адміністрація Трампа може спробувати укласти спрощену угоду з Україною щодо видобутку корисних копалин, щоб швидко укласти пакт, а пізніше обговорити детальні умови, наприклад, якою часткою ресурсів України будуть володіти США. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на власні обізнані з цим питанням джерела.

Це сталося після того, як минулого тижня президент України Володимир Зеленський відхилив детальну пропозицію США, яка передбачала передачу Вашингтону 50% критично важливих для України корисних копалин, таких як графіт, уран, титан і літій – ключовий елемент для акумуляторів електромобілів.

Джерела зазначають, що цей випадок засвідчив необхідність додаткового часу для укладення остаточної угоди. Однак Дональд Трамп прагне підписати договір з Україною до того, як ухвалить рішення щодо розширення військової допомоги Києву або спробує виступити посередником у мирних переговорах з росією для завершення трирічної війни.

Цього тижня посол Трампа в Україні Кіт Келлогг прибув до Києва для обговорення оновленого пакту та умов його підписання. Зеленський підтвердив, що зустрінеться з Келлоггом у четвер, наголосивши на важливості конструктивного діалогу між Україною та США.

Quote«І для нас дуже важливо, щоб ця зустріч — і загалом співпраця з Америкою — була конструктивною», — зазначив він.
Володимир Зеленський і  Дональд Трамп під час зустрічі в Trump Tower у Нью-Йорку, США, 27 вересня 2024 року. Фото: REUTERS

Володимир Зеленський і Дональд Трамп під час зустрічі в Trump Tower у Нью-Йорку, США, 27 вересня 2024 року. Фото: REUTERS

Quote«Безумовно, нам потрібно повернути цього хлопця до реальності», — сказав на умовах анонімності про Зеленського радник Трампа, відповідаючи на питання, чи будуть американські чиновники продовжувати домагатися угоди.

Попри загострення суперечностей між Зеленським і Трампом, переговори тривають. У середу Трамп назвав Зеленського «диктатором без виборів» після того, як український лідер заявив, що Трамп перебуває під впливом російської дезінформації, зокрема твердження, що Україна почала війну.

Протягом останніх трьох років США надали Києву мільярди доларів військової допомоги. Трамп наполягає, що американські інвестиції в українські корисні копалини дозволять повернути ці кошти, пропонуючи Києву передати США концесії на видобуток ресурсів на суму $500 млрд. Він прагне публічно продемонструвати американському народу, що країна отримує віддачу за свою підтримку.

Поки що незрозуміло, чи була початкова пропозиція США компенсацією за вже надану допомогу, чи пов’язана з майбутніми фінансовими зобов’язаннями. Зеленський же розкритикував її за надмірну орієнтованість на інтереси США без гарантій безпеки для України.

Quote«Я не можу продати нашу країну», — сказав він журналістам у середу.

Водночас третє джерело, обізнане з ситуацією, повідомило, що Україна готова досягти домовленості з адміністрацією Трампа.

Ще одне джерело також заявило, що Київ готовий укласти угоду, але вона не повинна виглядати настільки грабіжницькою, як домовленості, які спочатку запропонували Сполучені Штати.

Подробиці американських дискусій про потенційну угоду щодо видобутку корисних копалин, зокрема, хто з представників адміністрації допомагав розробляти початкову пропозицію, невідомі.

Видобуток титану в Україні

Видобуток титану в Україні

Переглянутий підхід є лише одним з декількох, які обговорюються у Білому домі щодо того, як укласти угоду з Києвом у найближчі тижні, що є незвично коротким терміном для складного сектору, де в угодах зазвичай беруть участь приватні компанії та державні структури, а не уряди.

У середу Трамп повторив своє розчарування тим, що більша частина американської допомоги надається у вигляді грантів, тоді як Європа, за його словами, переважно надає кредити.

Quote«У той час як Сполучені Штати нічого не отримують назад, тому вони отримують свої гроші назад», — сказав він.

Він також розкритикував відмову Зеленського від розподілу 50 на 50, охарактеризувавши це як порушення угоди без жодних доказів того, що Київ насправді погодився на це.

Quote«І у нас була угода, заснована на рідкісноземельних металах та інших речах, але вони порушили цю угоду... вони порушили її два дні тому», — сказав Трамп.

Переглянутий, спрощений підхід допоможе Сполученим Штатам обійти численні юридичні та логістичні перешкоди і дасть їм час обговорити деталі розробки, включаючи розподіл доходів, на більш пізній стадії.

Quote«США історично не використовували обмін природних ресурсів на допомогу, але це випробуваний і перевірений інструмент у мінеральній політиці Китаю», — зазначила директорка програми безпеки критично важливих корисних копалин Центру стратегічних і міжнародних досліджень Грейслін Баскаран.

Україна дуже зацікавлена в побудові більш глибоких економічних і безпекових відносин зі Сполученими Штатами і в тому, щоб знайти спосіб визнати значні американські інвестиції, які вже зроблені в майбутнє України, сказав Тайсон Баркер, колишній заступник спеціального посланника США з питань економічного відновлення України.

Quote«Українці більш ніж готові надати додаткові переваги Сполученим Штатам у вигляді привілейованого пільгового доступу до критично важливих мінеральних ресурсів на знак визнання мільярдів доларів, які американські платники податків вклали в Україну. Це те, про що українці розробляли стратегію протягом певного часу», — сказав він.

Баркер зазначив, що подібні умови мають бути запропоновані й іншим країнам, які зробили значний внесок в Україну під час війни, зокрема, Канаді, Великій Британії, Японії та ЄС.

Але росія також прагне природних ресурсів України, і її війська зараз знаходяться неподалік від гігантського родовища літію.

Україна і Сполучені Штати повинні обговорити долю родовищ корисних копалин на захоплених рф територіях, заявив Зеленський, ставлячи під сумнів те, що корисні копалини на цих територіях будуть передані путіну і його партнерам — Ірану, Північній Кореї і Китаю.

Подякувати 🎉