Facebook Pixel

Україна домовилася з США про умови угоди про видобуток корисних копалин

Україна домовилася зі США про угоду щодо спільної розробки своїх природних ресурсів. Про це повідомляє Bloomberg, посилаючись на власні джерела.

Цей крок може послабити напруженість, що виникла у відносинах з президентом Дональдом Трампом і сприяти досягненню мети його адміністрації щодо припинення вогню з росією.

Боксити на конвеєрній стрічці на заводі з виробництва оксиду алюмінію в Миколаєві. Фото: Bloomberg

Боксити на конвеєрній стрічці на заводі з виробництва оксиду алюмінію в Миколаєві. Фото: Bloomberg

Очікується, що в середу Кабінет Міністрів України рекомендуватиме підписати угоду. Президент Володимир Зеленський планує поїхати до США в п'ятницю, щоб підписати угоду.

Quote«Я чув, що він приїжджає у п'ятницю. Звичайно, я не проти, і він хотів би підписати її разом зі мною. І я розумію, що це дуже важливо», — сказав Трамп журналістам в Овальному кабінеті у вівторок.

Трамп тиснув на Зеленського, щоб той прийняв угоду, яку вперше представив міністр фінансів Скотт Бессент у Києві на початку цього місяця. Але український президент відкинув попередні версії, заявивши, що США вимагають від його країни занадто багато.

Угода була укладена після того, як США відмовилися від вимоги, щоб Київ взяв на себе зобов'язання сплатити $500 млрд від видобутку корисних копалин до фонду в якості компенсації за американську допомогу, повідомила одна з осіб, що брали участь в обговоренні. За словами співрозмовника видання, рамкова угода передбачає створення спільного українсько-американського фонду для управління майбутніми надходженнями від видобутку природних ресурсів країни.

За словами поінформованих людей, остання версія угоди все ще не містить конкретних гарантій безпеки, хоча Україна розглядає її як відправну точку на шляху до такої можливості. Це було ключовим пріоритетом для України, лідери якої були стурбовані неодноразовими різкими висловлюваннями Трампа на адресу Зеленського та твердженнями американських чиновників, що він поділяє провину за вторгнення.

Рідкоземельні елементи  Титан, цирконій  Графіт  Уран  Літій  Окуповані Росією території України

Рідкоземельні елементи Титан, цирконій Графіт Уран Літій Окуповані Росією території України

Американські чиновники заявили, що прив'язка України до США через економічні зв'язки забезпечить фактичний щит безпеки. Очікується, що детальна угода буде розроблена пізніше.

Quote«Суть угоди, здається, менша, ніж здається на перший погляд, і вона, навпаки, дуже політизована», — сказав директор з питань оборони та зовнішньої політики в Інституті Катона Джастін Логан.

За його словами, угода дозволяє Трампу «продати політичну перемогу» вдома, а Зеленському — послабити нещодавню напруженість у відносинах зі США.

Угода також може запропонувати Трампу спосіб заохотити своїх прихильників до подальшої підтримки України, особливо якщо Вашингтону буде потрібно, щоб Конгрес схвалив додаткову допомогу Україні, якщо переговори з росією продовжать затягуватися. Україна все ще покладається на зброю та боєприпаси від американських та європейських союзників.

Обидві сторони вже кілька днів ведуть інтенсивні переговори щодо угоди, яку адміністрація США розглядає як невід'ємну частину свого плану з припинення вогню у війні росії проти України. Рішення Трампа відправити своїх головних помічників на переговори з рф спричинило напруженість у відносинах, яка загострилася після того, як президент США назвав Зеленського «диктатором».

Україна хоче інвестувати в новий фонд разом зі США на умовах 50 на 50, заявив у понеділок прем'єр-міністр Денис Шмигаль. Він додав, що фонд включатиме майбутні доходи від державних підприємств, а також від видобутку сировини.

Трамп заявив, що хоче отримати еквівалент $500 млрд від рідкоземельних елементів, які в основному використовуються у високопотужних магнітах. Але, незважаючи на повідомлення про родовища корисних копалин вартістю $10 трлн, Україна не має великих запасів рідкоземельних елементів, які були б визнані на міжнародному рівні як економічно життєздатні.

В Україні є кілька промислових родовищ критично важливих мінералів, таких як титан і галій, які, хоч і є важливими, але навряд чи коштують тих сум, які передбачає Трамп.

Навіть якщо Україна має економічно життєздатні родовища, Захід все одно має подолати більший виклик. Більшість країн змушені відправляти видобуті ними рідкісні землі на переробку до Китаю, оскільки він домінує в переробці цих матеріалів.

Нагадаємо, що у понеділок президент рф путін заявив, що москва готова співпрацювати з американськими компаніями для видобутку родовищ рідкісноземельних мінералів як у росії, так і на тимчасово окупованих росією територіях України.

Подякувати 🎉