Президент США Дональд Трамп 3 лютого 2024 року заявив журналістам, що хотів би отримати «цінні українські рідкісноземельні елементи» в обмін на допомогу нашій державі.
Україна справді має величезний потенціал у розробці критично важливих мінералів, включно із рідкісноземельними елементами, які необхідні для оборонної, високотехнологічної, аерокосмічної промисловості та сектору зеленої енергетики. розповідає про копалини України, які зацікавили Дональда Трампа.
Глобальний попит на рідкісноземельні елементи
Рідкісноземельні елементи (РЗЕ) – група з 17 хімічних елементів, до якої входять 15 лантаноїдів, скандій та ітрій. Зауважимо, що в цьому контексті часто згадують літій, з якого роблять батареї для електрокарів. Останній не є рідкісноземельним елементом, але також вкрай цінний для сучасних технологій і входить до переліку критично важливої сировини (CRM).
Основні напрями застосування критичної сировини:
- електроніка: в смартфонах, ноутбуках, екранах, лазерах, чипах і мікрочипах;
- енергетика: в батареях електромобілів, турбінах вітроенергетиці;
- ОПК: у радарах, оптиці, ракетних системах;
- машинобудування: в потужних магнітах для електродвигунів і генераторів.
За останні п’ять років обсяг ринку критичних мінералів подвоївся, перевищивши $320 млрд. Прогнозується, що в наступні п’ять років він зросте ще вдвічі.
Загострення конкуренції між США та Китаєм підкреслює нагальну потребу в надійних і диверсифікованих ланцюгах постачання для Америки. Проте росія та Китай є ледве не монополістами у видобутку рідкісноземельних металів (60-80%), як-от неодим, диспрозій, празеодим і тербій, які необхідні для виробництва магнітів, акумуляторів, електроніки та інших високотехнологічних продуктів. Тому ресурси України можуть відіграти важливу роль у зусиллях Заходу диверсифікувати свої джерела важливої сировини.
Запаси рідкісноземельних металів в Україні
Україна входить до десятки світових лідерів за кількістю запасів мінеральних ресурсів – приблизно 5% від світового обсягу. В країні налічується близько 20 тис. родовищ корисних копалин, що охоплюють 116 різних типів мінералів. До повномасштабного вторгнення активно розроблялося 3055.

Родовища критичної сировини на території України. Мапа зі статті "The environmental risks from a critical minerals rush in Ukraine", The Conflict and Environment Observatory, Rob Watson and Iryna Babanina, 2024
Як зазначає геологічне дослідження 2021 року, в Україні встановлено кілька сотень об’єктів концентрації рідкісноземельних елементів (від родовищ до рудопроявів), які наразі вивчені різною мірою.
Україна має значні запаси критичної сировини, включаючи цирконій, тантал, ніобій, берилій, скандій і літій. Основні перспективи видобутку зосереджені в Житомирській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Запорізькій і Донецькій областях.
Варто зазначити, що рідкісноземельні елементи зазвичай не зустрічаються у чистому вигляді, а входять до складу різних мінералів у невеликих кількостях. Тому їхній видобуток передбачає переробку значних обсягів руди.
Найбільші українські родовища рідкісноземельних елементів
Берилій (Be)
Пержанське родовище берилію в Житомирській області є єдиним у світі родовищем, де промислові концентрації берилію пов'язані з мінералом гентгельвіном, що гарантує високу збагаченість. Поряд з берилієм там також зустрічаються тантал, ніобій, цирконій та інші елементи.

На ділі Пержанська золота жила поки що виглядає приблизно так. Фото: Zhitomir.info
В Житомирській області вже проводилися геологорозвідувальні роботи, проте промисловий видобуток берилію поки не розпочався. Між тим, компанія BGV, заснована відомим бізнесменом, співвласником АТБ Геннадієм Буткевичем, має проєкт, готовий до інвестицій, і дозвіл на видобуток до 2039 року. Берилій стратегічно важливий метал для аерокосмічної та оборонної промисловості.
Цирконій (Zr)
Малишівське родовище цирконію у Дніпропетровській області, одне з найбільших у світі, має стратегічне значення для ядерної енергетики. На додачу, тут є величезні поклади титану. Наразі частину ділянки Малишівського родовища держава пропонує інвесторам для геологічного вивчення та дослідно-промислової розробки з подальшим видобуванням на 20 років.
Тантал (Ta) та Ніобій (Nb)
Мостове родовище танталу та ніобію у Кіровоградській області має високий вміст елементів, що використовуються в авіаційній та оборонній промисловості. Родовище потребує додаткових досліджень. Проте дозвіл на видобування до кінця 2029-го тут вже має компанія Taurus Infinity, яка намагається залучити у проєкт інвестиції. Про початок видобутку поки невідомо.
Станкуватське родовище в Кіровоградській області також має комплексні руди з домішками ніобію та танталу. Але за наявними даними, це родовище потребує значної розвідки.
На додачу до цього в Україні є десятки менших за розмірами, але цілком привабливих родовищ рідкісноземельних елементів, принаймні за припущенням георозвідки.
Родовища рідкісноземельних елементів під окупацією росії
Одразу чотири великих родовища рідкісноземельних елементів наразі перебувають під окупацією росії:
- Мазурівське родовище ніобію та циркону у Волноваському районі Донецької області. До окупації було підготовлене до промислового освоєння;
- Азовське родовище лантаноїдів, ітрію та цирконю у Нікольському районі Донецької області. До кінця не досліджене родовище, яке, на думку геологів, є одним із найперспективніших в Україні щодо вмісту рідкісноземельних елементів;
- Петрово-Гнутовське і Піщевикське родовища лантаноїдів у Маріупольському районі Донецької області. Промисловий видобуток тут не розпочинався, хоча родовище має потенціал для подальшого освоєння.
Під окупацією росії на півдні Запорізької та Донецької областей також знаходиться більше десятка менших за розмірами родовищ рідкісноземельних елементів.

Розташування в Україні родовищ цирконію та рідкісного металу гафнію. Бачимо, що значно більше родовищ перебувають під окупацією
Титан, літій та інша критична сировина в Україні
Крім рідкісноземельних металів, про які йшла мова, Україна має значні поклади зі списку «критичних для США мінералів», який формує Міністерство енергетики країни, а саме:
Титан
Україна входить до 10 провідних країн світу за обсягами розвіданих запасів титанових руд та забезпечує понад 7% його світового видобутку. Ці руди мають критичне значення для аерокосмічної, медичної, автомобільної та суднобудівної галузей. До повномасштабної війни Україна була ключовим постачальником титану для військової сфери.
Літій
Україна має третину із підтверджених запасів літію у Європі — близько 500 тис. тонн, що є основним компонентом для виробництва акумуляторів електрокарів, кераміки та скла. Проте літій в Україні досі не видобувається.

Петалітові руди, які мають великий вміст літію в Україні (позначені червоним). Значна частка розташована на окупованих росією територіях. Мапа: Рудько, Г. І., & Бала, Г. Р. (2021). Критична мінеральна сировина та її перспективи в Україні.
Галій та неон
Україна входить до п’ятірки світових лідерів із виробництва галію, необхідного для напівпровідників та світлодіодів. До 2022 року країна забезпечувала 90% очищеного неону, критичного для американської напівпровідникової промисловості. Але значна кількість виробництв розташована на охопленому війною південному-сході України. Тому тепер частку нашої держави на цьому ринку ділять росія та Китай.
Залізна руда та марганець
Високоякісні запаси руди відіграють важливу роль у виробництві «зеленої» сталі. А у 2021 році Україна забезпечувала 43% імпорту сталевих плит у ЄС.
Неферосплавні метали
Україна має значні запаси міді (4-те місце в Європі), свинцю (5), цинку (6) та срібла (9). Запаси нікелю (215 тис. тонн) та кобальту (8,8 тис. тонн) розташовані у відносно безпечних регіонах – Кіровоградській та Дніпропетровській областях.
Перспективи України у світовій системі постачання
До повномасштабного вторгнення металургія та видобуток корисних копалин становили 10% ВВП та 33% експорту України. Навіть попри війну, сектор залишається привабливим для інвесторів. Україна вже почала аукціони з розвідки та видобутку літію, міді, кобальту та нікелю, що відкриває можливості для міжнародних партнерів.
В перспективі Україна може стати стратегічним партнером для створення стійких глобальних ланцюгів постачання. Європейська комісія вже визнала потенціал України, як ключового постачальника титану та понад 20-ти інших критичних матеріалів для ЄС.