Facebook Pixel

План для Ukraine Facility: перспективи розвитку бізнесу

Роксолана Лінард
Старша юристка PwC Legal Україна

18 березня Кабінет Міністрів України прийняв План для Ukraine Facility, який стане основою для реалізації програми фінансової підтримки України від Європейського Союзу протягом 2024-2027 років. Документ вже було передано прем’єр-міністром Денисом Шмигалем до Єврокомісії і на його остаточне затвердження слід очікувати до травня цього року.

Що передбачає План для Ukraine Facility?

Загалом План для Ukraine Facility є обширним документом та включає близько 70 реформ, виконання яких заплановане на період до 2027 року.

Зокрема, ці реформи умовно можна поділити на базові (державне управління, державні фінанси, судова система, боротьба з корупцією) та економічні (фінансові ринки, державні активи, людський капітал, бізнес-середовище, децентралізація та регіональна політика). Також визначено ключові сектори економіки (енергетика, сільське господарство, транспорт, критична сировина (титан, цирконій, графіт і марганець тощо)), IT та сектори з високою доданою вартістю в переробній промисловості (машинобудування, зелена металургія, фармацевтика, агрохімія, будівельні матеріали, переробка деревини).

Визначенням ключових сфер економіки уряд акцентує увагу на їх актуальності для прискорення процесу відновлення України та залучення інвестицій приватного сектору в ці сфери. Зокрема, компанії, що працюють або реалізують проєкти у зазначених секторах економіки, матимуть можливість залучити фінансування від МФО в рамках інвестиційної складової Ukraine Facility.

Які заходи підготувала держава для розвитку українського бізнесу?

  • По-перше, це заходи для поліпшення регуляторного середовища, зокрема, цифровізація дозвільних і ліцензійних процедур через Єдину державну електронну систему дозвільних документів, скорочення перевірок бізнесу, правонаступництво дозвільних документів тощо.
  • По-друге, це заходи для покращення доступу до фінансів та ринків – розроблення програм грантової підтримки для підприємств, ефективних державних програм доступних кредитів для малих та середніх підприємств, фінансування програми «Доступні кредити 5-7-9%», впровадження змішаних програм фінансування з МФО, зміцнення спроможності місцевих експортерів, створення і впровадження інструментів страхування від воєнних, політичних ризиків, страхування майна та вантажів, спрощення доступу малих та середніх підприємств до публічних закупівель, сприяння переходу до виробництва продукції з вищою доданою вартістю, створення індустріальних парків (в тому числі вирішення проблем із приєднанням до інженерних мереж) тощо.
  • По-третє, це гармонізація відповідного законодавства та стандартів з законодавством та стандартами Європейського Союзу, зокрема, в частині відновлення ринкового нагляду та контролю нехарчової продукції, перевірок безпечності продукції, а також, у секторах, охоплених ACAA (машини, електромагнітна сумісність обладнання, низьковольтне електрообладнання) тощо.

Важливо, що для бізнес-середовища передбачена інвестиційна складова (близько 1,75 млрд євро), яка буде спрямована урядом на фінансову підтримку мікропідприємств, малого та середнього бізнесу, зокрема, на часткову компенсацію відсотків за позиками, наданими суб'єктам підприємницької діяльності, винагород за договорами фінансового лізингу, винагород за факторинговими договорами, а також, на надання суб'єктам господарювання безповоротної державної допомоги у вигляді дотацій на створення або розвиток переробних підприємств тощо.

Що в пріоритеті в рамках підтримки розвитку бізнесу?

У сфері бізнес-середовища в Плані для Ukraine Facility окремо виділено важливість розвитку переробної промисловості (особливо «зеленої» металургії, машинобудування, переробки критично важливих сировинних матеріалів та переробки сільськогосподарської продукції).

Ключовими питаннями реформ у переробній промисловості є поліпшення доступу до експортних ринків, стандартів якості та безпечності харчових продуктів, їх державного контролю, поліпшення доступу до фінансування, а також розробка узгодженого плану дій для переходу до «зеленої» металургії, посилення «зеленої» технічної/технологічної модернізації, стимулювання інновацій.

Усі реформи, які передбачені у Плані для Ukraine Facility, узгоджуються з рекомендаціями у Звіті Єврокомісії щодо України в межах розширення ЄС.

Замість висновку

Впевненими та поступовими кроками, без жодного сумніву, Україна виборе перемогу у війні та утвердить свій статус рівноцінного економічного партнера у європейській та світовій спільноті. Прийняття урядом Плану для Ukraine Facility є одним з ключових кроків для фундаментальних реформ на шляху до вступу України в ЄС, розвитку та відновлення нашої країни.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]