Глобальне лідерство США закінчується. Однак не через «занепад Америки», появу багатополярного світу, чи дії супротивників, а тому, що президент Дональд Трамп хоче покінчити з цим. У зв’язку цим Китай може замінити Сполучені Штати як світову наддержаву.
Таку думку висловив співавтор газети The Atlantic, старший науковий співробітник Global China Hub в Atlantic Counci, журналіст Майкл Шуман.
Яким чином політика Трампа руйнує основу американської могутності
За словами Шумана, майже вся політика Трампа, як всередині країни, так і за кордоном, швидко руйнує основу американської могутності. Натомість головним бенефіціаром буде Сі Цзіньпін, який вичікував момент, коли Вашингтон спіткнеться і дозволить Китаю замінити США як світову наддержаву.

Дональд Трамп. Фото: УНІАН
«Те, що Трамп бажає віддати світ у руки Сі — або навіть не усвідомлює, що він робить — свідчить про те, що його короткозорий світогляд, захоплення автократами та самозацикленість поєднуються, щоб загрожувати міжнародній безпеці, а разом з цим і майбутньому Америки», — каже Шуман.
Як саме зовнішня політика Байдена послаблювала вплив Китаю
Автор стверджує, що зовнішня політика попереднього президента Джо Байдена «спрацювала».
Він зазначив, що допомога Україні настільки ослабила рф, що путіну довелося звернутися по допомогу до Північної Кореї.

Джо Байден. Фото: УНІАН
Крім того, підтримка Ізраїлю у війні з ХАМАСом підірвала вплив Ірану на Близькому Сході. Також зміцнення Байденом системи глобальних альянсів США тиснуло і нервувало Китай, оскільки розвинені демократії світу об’єдналися проти Сі та його планів порушити світовий порядок.
Однак відтепер, на думку, Шумана, Трамп добровільно відмовляється від цього важеля впливу.
Як дії Трампа можуть призвести до посилення Китаю
Очільник Білого дому сигналізує про готовність пожертвувати Україною ще до початку формальних мирних переговорів з рф, що є великим виграшем для Китаю.
«Оскільки Китай є найважливішим партнером росії, будь-які здобутки, які путін може врятувати від своєї катастрофічної війни, сприяють глобальному порядку денному двох диктаторів. Ось чому Сі підбурює Трампа», — пише Шуман.
Крім цього, Сі розуміє, що потурання Трампа путіну дає Китаю шанс розірвати НАТО і зміцнити свій вплив у Європі.
Майкл Шуман підкреслює, що після скандального виступу віцепрезидента США Джей Ді Венса на Мюнхенській безпековій конференції міністр закордонних справ Китаю Ван Ї скористався нагодою та представив Сі як противника Трампа.

Виступ Венса на Мюнхенській безпековій конференції. Фото: скриншот з трансляції Голосу Америки
«Європейські лідери навряд чи забули, що Сі сприяв війні Путіна в Україні. Але якщо Трамп не буде гарантувати європейську безпеку, Сі цілком може скористатися можливістю розширити владу Китаю, запропонувавши втрутитися у розкол», — вважає автор.
Шуман також зазначив, що вийшовши з ВООЗ та Ради ООН з прав людини, США розчищають поле для Китаю, який може зробити систему ООН інструментом своєї глобальної влади.
Окрім цього, демонтаж USAID робить Китай ще більш незамінним для країн, що розвиваються. А план Трампа щодо депортації палестинців із Гази стане благом для Сі на Близькому Сході, оскільки Китай вважає цей регіон життєво важливим для своїх інтересів.
На думку Шумана, навіть призупинення США федеральної фінансової підтримки електромобілів допомагає Сі Цзіньпіну, перешкоджаючи американським автовиробникам у секторі, у якому Пекін прагне домінувати.
Натомість мита, які запровадив Трамп, не особливо турбують КНР. Автор вважає, що Пекін ввів взаємні тарифи лише як жест «збереження обличчя».
Чи зможуть країни Європи закрити «вакуум влади», який створює Трамп
За словами Шумана, наразі є надія, що основні демократії Європи та Азії — Франція, Німеччина, Італія, Японія та Сполучене Королівство — закриють «вакуум влади», який створює Трамп, і не дозволять КНР потрапити в нього.
На думку автора, європейські лідери не повинні дотримуватися будь-якої угоди, яку Трамп готує з путіним для України. Він підкреслює, що вони могли б твердо триматися, продовжувати війну та чекати, поки нова адміністрація у Вашингтоні підтвердить зобов’язання США щодо безпеки. Однак Шуман вважає, що цей курс ризикований, оскільки колишні союзники Штатів не можуть припустити, що Вашингтон коли-небудь відновить світове лідерство або що, якщо це станеться, обіцянки майбутніх президентів залишаться в силі.

Зустріч європейських лідерів у Парижі. Фото: Урсула фон дер Ляєн
«Ця невизначеність може змусити союзні демократії піти на примирення з Китаєм якнайкраще. Можливо, адміністрація Трампа намагається врегулювати питання з путіним, щоб потім зосередити обмежені ресурси США на протистоянні з Китаєм. Але цей курс може лише ускладнити боротьбу з Китаєм, оскільки Америка буде змушена робити це без своїх традиційних союзників», — наголошує Шуман.
Раніше писав, що у політиці Трампа є багато раціонального, деякі його заходи визріли фактично самі собою, і потрібен був лише політик, який би взявся їх реалізовувати. Але багато в ній є спірного, небезпечного і просто непродуманого. Як мінімум насторожує те, що заявляючи про новий світовий порядок, у якому виживає найсильніший, Трамп фактично перебуває на одній хвилі з главою КНР Сі Цзіньпіном та путіним.
Детальніше про це читайте в матеріалі «Крах усіх інститутів – яким Трамп бачить новий світовий порядок».