Майже всі європейські ЗМІ останніми днями пишуть про те, що президент США Дональд Трамп вирішив мати за союзника володимира путіна, а не ЄС та Україну. Нові загрози підштовхнули європейських лідерів до демонстрації єдності.
Як пише Politico, на противагу непевності щодо майбутніх дій США формується нова коаліція для розв’язання найсерйознішої безпекової кризи, яка вразила Європу за останні десятиліття. Її ефективності заважає одне – відсутність рішучості.
Які країни приєдналися до безпекової ініціативи Макрона
Останніми днями президент Франції Еммануель Макрон демонструє підвищену активність, намагаючись напрацювати нову спільну європейську безпекову стратегію, і його ініціатива отримує все більше прихильників. 19 лютого для обговорення цих питань зібралися лідери 18 країн Європи та Канада.

Еммануель Макрон під час однієї з таких розмов. Фото: Emmanuel Macron в X
За два дні до цього Макрон поговорив із лідерами Великої Британії, Польщі, Німеччини, Італії, Іспанії, Нідерландів та Данії, а також керівниками НАТО, Європейської комісії та Європейської ради. Згодом до цієї «коаліції» приєдналися інші країни, у тому числі не члени ЄС, як-от Норвегія та Ісландія. Угорщина та Словаччина залишилися осторонь через свою орієнтацію на Москву.
Аналітики називають це об’єднання «кризовим штабом», що має швидко реагувати на дії Дональда Трампа. Дійсно, активність Макрона розгорнулася після Мюнхенської безпекової конференції, а також заяви спецпредставника США з питань росії та України Кіта Келлога про те, що Вашингтон не розглядає Європу як учасника переговорів про завершення російсько-української війни.
Президент Франції з цим не згоден. Він нагадав, що війну розпочала росія, а не Україна, як стверджує Трамп, підкреслив, що нове об'єднання прагне залучити Київ до переговорів і наполягав на необхідності надання безпекових гарантій для України.
Макрон явно усвідомлює, що ця війна – проблема всієї Європи. «Безпекові інтереси європейців мають бути враховані», – наголосив він.
Зазвичай 27 лідерів ЄС збираються разом під час засідань Європейської ради. Але президент Євроради Антоніу Кошта поки що утримується від скликання зустрічі в такому форматі, не бувши впевненим у можливості досягнення конкретних результатів. Поява паризької групи разом з «веймарським» форматом (Париж, Берлін і Варшава) або групою Північних та Балтійських країн підкреслює неспроможність традиційних європейських інституцій впоратися з масштабом кризи.
Проте поки що результати ініціативи Макрона важко назвати обнадійливими.
Країни ЄС не готові запропонувати своє бачення закінчення війни
За даними Politico, під час зустрічі лідерів Європи 17 лютого Еммануель Макрон не зміг переконати колег навіть у доцільності відправки військ в Україну для підтримання миру після закінчення війни.

Прем'єр Великої Британїі Кір Стармер і президент Франції Еммануель Макрон під час зустрічі лідерів ЄС 17 лютого. Фото: Keir Starmer в X
«Ми розуміємо, що такі зустрічі не закінчуються ухваленням рішень», – заявив прем'єр Польщі Дональд Туск після саміту.
І справді, лідери не висунули жодних спільних ідей, сперечалися щодо відправки військ в Україну і знову обмежилися загальними заявами про необхідність підтримки українців та збільшення витрат на оборону.
США надіслали європейським країнам НАТО анкету з проханням уточнити, які ресурси вони готові надати для забезпечення мирної угоди, а також яких зобов’язань очікують від Сполучених Штатів. Європейці так і не сформулювали спільної позиції з цього питання.
Єдиною державою, яка безперечно готова надіслати своїх миротворців в Україну є Франція, Велика Британія теж не проти, але за умови участі США, Польща повністю відкидає такий сценарій. Більшість керівників інших країн ще не надали остаточної відповіді. Наприклад, канцлер Німеччини Олаф Шольц після зустрічі заявив, що будь-які дискусії про відправку миротворців в Україну є «абсолютно передчасними» і «вкрай недоречними», поки триває війна.
Лідери ЄС погодилися лише з одним – необхідністю збільшення витрат на оборону, але знов-таки – без конкретики.
До цього Еммануель Макрон вже вкотре наполягав на створенні спільної армії ЄС, як потенційної відповіді на меншу залученість США у питаннях безпеки. Але його ініціативу поки підтримує меншість європейських лідерів.