Еммануель Макрон, термін повноважень якого спливає у 2027 році, заявив, що допрацює до кінця свого президентського терміну, намагаючись швидко зупинити політичні заворушення у Франції після того, як ультраправа партія Марін Ле Пен об'єдналася з лівими законодавцями, щоб повалити його уряд. Про це пише Bloomberg.
«Мандат, який ви дали мені демократичним шляхом, розрахований на п'ять років, і я буду виконувати його в повній мірі», — сказав Макрон.
Він додав, що найближчими днями призначить нового прем'єр-міністра, якому буде доручено сформувати уряд загальних інтересів, що представлятиме всі політичні сили, які зобов'язуються не критикувати його.
Ця промова пролунала наступного дня після того, як прем'єр-міністр Мішель Барньє був відправлений у відставку в результаті вотуму недовіри, винесеного крайніми правими і лівими силами за його плани значного скорочення витрат і підвищення податків з метою залатати зяючі діри в державних фінансах.

«Тривала патова ситуація, яка призведе до заморожування витрат, може призвести до такої ж або навіть більшої фіскальної консолідації, як це передбачено в бюджеті Барньє», — коментують у Bloomberg Economics.
Франція перебуває в політичній невизначеності відтоді, як у червні Макрон призначив позачергові парламентські вибори після поразки на європейських виборах. Це призвело до того, що нижня палата розкололася на три жорстко протилежні блоки: зменшений центр, який підтримує президента, лівий альянс і посилений «Національний рух» на чолі з Марін Ле Пен, який зараз є найбільшою партією в Національній асамблеї.
Макрон заявив, що метою ультраправих і ультралівих депутатів, які голосували за вотум недовіри, була спроба спровокувати дострокові президентські вибори.
«Вони проголосували за безлад. Вони проголосували не за створення, а за руйнування», — сказав він.
Макрон заявив, що пріоритетом нового уряду буде затвердження бюджету, а спеціальний закон буде поданий до парламенту до середини грудня, щоб забезпечити функціонування держави в перехідний період. Але будь-який новий прем'єр зіткнеться з тим самим політичним глухим кутом, який призвів до відставки Барньє.
Міністри, які йдуть у відставку, попереджають, що тимчасове надзвичайне законодавство може мати непередбачувані наслідки, зокрема, підвищити прибутковий податок для мільйонів домогосподарств. Ле Пен, тим часом, заявила, що тимчасове законодавство було б кращим, ніж початкові плани Барньє.
Макрон заявив, що повний бюджет буде необхідний якнайшвидше, щоб уникнути того, щоб французи «оплачували рахунок» за виселення уряду. Він не дав жодних вказівок на те, чи повинен новий уряд спробувати різко скоригувати бюджет, щоб знизити дефіцит до 5% від економічного виробництва в наступному році з 6,1% у 2024 році.
Запропонований Барньє бюджет, який став спусковим гачком, що призвів до відставки уряду, передбачав фіскальне коригування в розмірі 60 млрд євро за рахунок економії та підвищення податків.
Невизначеність у Парижі щодо майбутнього уряду та бюджету Барньє посилила занепокоєння інвесторів щодо і без того виснажених державних фінансів Франції в останні тижні. Під тиском продажів вартість державних запозичень порівняно з аналогічними показниками зросла до максимумів, яких не було з часів боргової кризи в єврозоні понад десять років тому.
Однак ринки були налаштовані оптимістично щодо краху уряду, що свідчить про те, що більша частина ризику вже врахована в ціні.
«У нас залишилося 30 місяців мандату, який ви мені дали. Тридцять місяців для того, щоб уряд міг діяти, щоб зробити Францію більш справедливою і сильною країною», — сказав Макрон.