Український агросектор найбільше постраждає від зупинки «митного безвізу» з Євросоюзом у червні 2025-го, оскільки частка ЄС в українському експорті сільгосппродукції зросла до 80%. Україна може повернутися на ринки Африки чи Близького Сходу, проте там є проблеми.
Про це розповіла старша економістка Центру економічної стратегії (ЦЕС) Яна Охріменко.
Як скасування «митного безвізу» з ЄС вплине на український бізнес
ЄС не продовжить «торговельний безвіз», який дозволяв Україні торгувати товарами без мит. Польща та кілька інших країн (Болгарія, Румунія, Угорщина) виступили проти автоматичного продовження.

Водночас ЄС скасує не всі автономні торговельні заходи і пропонує Україні повернутися до переговорів, щоб оновити умови за угодою про вільну торгівлю (стаття 29 Угоди про асоціацію з ЄС). Це також може зменшити або скасувати мита на деякі товари.
Частка ЄС у загальному українському експорті зросла із 40% у 2021 році до понад 60% у 2024-му. У агросекторі – до 80%, залежно від групи товарів, відповідно цей сектор постраждає найбільше від припинення «митного безвізу». У 2024 році агросектор отримав €13 із €24 млрд всього експорту.
Окремі сектори економіки ЄС суттєво залежать від українського експорту. Зокрема, понад 90% соняшникової олії, яку імпортує Євросоюз, надходить саме з України. А такі країни, як Іспанія, входять до трійки найбільших імпортерів українського зерна, переважно купуючи корми для тварин.
Повномасштабна війна та «митний безвіз» суттєво змінили структуру українського аграрного експорту за останні три роки, сказала Яна Охріменко.
Українські компанії адаптувалися до нових умов та переорієнтували постачання на європейські ринки, наростивши експорт товарів з глибшою переробкою.
«Відновлення торгових бар’єрів насамперед зачепить саме агровиробників, які інвестували у підвищення доданої вартості», 一 каже Охріменко.
Чи є в України альтернатива експорту до ЄС
За словами Охріменко, Україна може повернутися на ринки Африки чи Близького Сходу, щоб частково компенсувати припинення «митного безвізу». Водночас ускладнена логістика, небезпека та конкуренція з рф можуть стати перепонами для торгівлі.
Поки Україна втрачала частку експорту до цих країн – мінус понад 50% за 2021–2024 роки, росія наростила свій агроекспорт щонайменше на 20%.
«росія використовує постачання продовольства як інструмент політичного впливу на країни з низькими доходами», – сказала економіста ЦЕС.
Що таке «митний безвіз»
У 2022 році ЄС скасував обмеження на український імпорт, ввівши так званий митний безвіз. Минулого року безмитний режим продовжили, проте ЄС ввів обмеження на низку товарів, таких як цукор і м’ясо птиці, оскільки місцеві фермери заявляли, що надмірний імпорт заважає внутрішньому виробництву.
Деякі країни-члени ЄС не захотіли продовжувати цю ініціативу, оскільки вони занепокоєні її впливом на внутрішню економіку. Серед них Польща, Угорщина, Словаччина та Болгарія, які ввели односторонню заборону на імпорт українських круп та інших продуктів харчування два роки тому всупереч вимогам ЄС.