Лише за кілька годин після того, як стало очевидно, що Дональд Трамп здобув перемогу на виборах у США, канцлер Німеччини Олаф Шольц вийшов до преси з заявою про завершення свого непростого тристороннього альянсу між партією соціал-демократів (СДПН), партією «Зелених» та Вільною демократичною партією (ВДП).
Тепер Німеччину очікують дострокові вибори в лютому 2025-го.
розповідає, чому до уряду Олафа Шольца більше немає довіри, що відбувається в Німеччині та чому це важливо для України.
Що відбувається в парламенті Німеччини
Фактично чинний владний альянс розпався на початку листопада 2024 року через тривалі суперечки між партнерами щодо економічних та бюджетних питань. Ключовими розбіжностями стали податкова реформа, витрати на соціальні програми та кліматична політика, в яких партії не змогли досягти компромісу.
Як СДПН, так і «Зелені» виступають за сильну систему соціального захисту та великі інвестиції для прискорення економічного зростання та переходу до «зеленої» енергетики. ВДП, з іншого боку, вірить у менший уряд і менші витрати.
Формальним приводом для турбулентності стало звільнення лідера ВДП Крістіана Лінднера з посади міністра фінансів 6 листопада. Лінднер наполягав на жорстких заходах економії та скороченні податків всупереч бажанням Шольца.
Тепер Німеччину очікують нові вибори, і попри зростання популярності в країні проросійської партії «Альтернатива для Німеччини» (AFD), результати можуть стати доволі позитивними для України.
Хто може прийти на зміну Олафу Шольцу в Німеччині
«На даний момент Україні не потрібні додаткові кошти. Україні потрібна зброя», – так вважає лідер партії ХДС/ХСС та потенційний наступний канцлер Німеччини Фрідріх Мерц.
За опитуваннями, перше місце серед німецьких партій нині посідає ХДС/ХСС з підтримкою у 32%. Його опонентами є AFD (17%) та партія Шольца СДПН (16%). Проте проблемою може стати створення нової коаліції, бо Мерц готовий співпрацювати з Шольцом, проте їм потрібен третій партнер, який, імовірно, буде політично зайвим.
Як Фрідріх Мерц ставиться до України
Фрідріх Мерц відомий своїми консервативними поглядами, орієнтованими на:
- ринкові реформи;
- економічну свободу;
- обмеженням соціальних витрат;
- боротьбу з бюрократією;
- просуває суворішу міграційну політику;
- підкреслює важливість німецької ідентичності.
Виступає за сильну політичну позицію Німеччини на міжнародній арені, тобто посилення оборонних спроможностей країни та жорсткіших санкцій проти росії.
Мерц, колишній адвокат і менеджер фінансового сектору, має довгу політичну кар'єру з 1980-х років, коли уперше був обраний до Бундестагу. У 2000-х роках він тимчасово залишив політику, щоб зайнятися бізнесом, але повернувся у 2018 році і згодом став лідером ХДС, успадкувавши цю роль після відставки Ангели Меркель.
Фрідріх Мерц активно критикував Олафа Шольца за його пасивність і постійне слідування волі США. Будь-яку техніку Німеччина передавала Україні тільки після того, як аналогічний крок робили США. Ті ж танки Leоpard були передані ЗСУ тільки після оголошення про передачу американських Abrams.
Окремим важливим пунктом у заявах Мерца є його готовність передати Україні далекобійні ракети Taurus та дозволити бити ними по території росії, якщо остання не захоче вивести війська.
10 листопада Олаф Шольц в інтерв'ю телеканалу ARD заявив, що не виключає, що запропонує Бундестагу вирішити питання про довіру до його уряду ще до Різдва, хоча спочатку планував провести цю процедуру лише в середині січня 2025 року.
У тижні, що залишилися до Різдва, канцлер ФРН хоче домогтися затвердження в Бундестазі кількох «невідкладних урядових проєктів». Мерц, зі свого боку, наполягає на порушенні питання про довіру уряду. Його об’єднання планує відхиляти будь-який порядок денний у парламенті, тобто фактично паралізувати його роботу, тому вибори в Німеччині можуть відбутись і раніше.