Президент США Дональд Трамп запровадив додаткові мита на імпорт з Канади, Мексики і Китаю. У Білому домі повідомили, що тарифи почнуть діяти вже з вівторка, 4 лютого 2025 року. Про це повідомляє Financial Times.
Згідно з указом Трампа, на весь імпорт з Канади і Мексики вводиться мито у 25%, за винятком канадської нафти і енергетичних продуктів, з яких стягуватиметься тариф 10%. Канада є найбільшим зарубіжним постачальником нафти в США – 60% імпорту сирої нафти.
На імпорт з Китаю буде накладено 10% мита понад існуючі тарифи.

Про загороджувальні тарифи президент написав у власній соцмережі Truth Social в ніч проти неділі, 2 лютого.
«Це було зроблено… через велику загрозу нелегальних мігрантів і смертельних наркотиків, які вбивають наших громадян, зокрема фентанілу. Ми повинні захищати американців, і це мій обов’язок як президента – забезпечити безпеку всім», – пояснив Трамп.

Трамп оголосив, що вводить нові великі мита проти Канади, Мексики і Китаю. Скрін з @realdonaldtrump в Trump social
В Білому домі уточнюють, що указ містить «застереження про відплату». Якщо країни вирішать запровадити будь-які зустрічні заходи у відповідь, реакцією буде подальше ймовірне підвищення тарифів.
Як на нові мита від США відреагували в Канаді, Мексиці і Китаї
Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо миттю оголосив про зустрічні 25%-ві мита на товари з США загальною вартістю 155 млрд канадських доларів ($107 млрд). Під тарифи потрапили американський алкоголь, одяг, побутова техніка і деревина.
Трюдо підкреслив, що тарифи поставлять під загрозу робочі місця в США, «потенційно закриваючи американські автомобільні заводи та інші виробничі потужності». Через мита зростуть «витрати, включаючи їжу в продуктових магазинах і пальне на заправці».
Президентка Мексики Клаудія Шейнбаум також не виключила, що країна може ввести зустрічні тарифи та інші заходи.
«Проблеми вирішуються не запровадженням тарифів, а шляхом розмов і діалогу, як ми робили останні тижні з вашим Державним департаментом для вирішення явища міграції; у нашому випадку з дотриманням прав людини», – написала Клаудія Шейнбаум на X.
Міністерство закордонних справ КНР офіційно заявило, що Китай «рішуче оскаржує і виступає проти цього кроку» і вживатиме «необхідних контрзаходів для захисту своїх прав і проблем».
У заяви йдеться, що мита були введені «під приводом проблеми фентанілу», але Китай – це «одна з найжорсткіших країн у світі у питанні боротьби з наркотиками як з точки зору політики, так і її реалізації».
Чжівей Чжан, головний економіст Pinpoint Asset Management, великого китайського хедж-фонду, коментує, що 10% мита «не стане великим шоком для економіки Китаю» і «навряд чи змінить ринкові очікування щодо макропрогнозів Китаю цього року».
Як на нові мита від Трампа реагують на ринку
Новий жорсткий крок від Трампа вже різко засудили галузеві групи і економісти. Торгова палата США попередила, що мита «піднімуть ціни для американських сімей і порушать ланцюги поставок».
Американський інститут нафти – головні лобісти ринку викопного палива в США – попередив, що енергетичні ринки Північної Америки «дуже інтегровані» і що вільна торгівля є «критичною».
Мита США можуть стати таким же болісним шоком для системи, як пандемія Covid, вважає Дімітрі Анастакіс, професор бізнесу в Університеті Торонто. Американський авторинок негайно відчує біль. Автогалузь у Канаді може втратити робочі місця, в країні не виключена рецесія.
«Це кувалда для північноамериканської економіки, яка працювала досить добре», – додав Анастакіс.
Чи законно Трамп запровадив нові мита проти головних торгових партнерів
Дональд Трамп посилається на Закон про міжнародні надзвичайні економічні повноваження (IEEPA). Цей акт дає йому економічні важелі для реакції на надзвичайні ситуації і дозволяє застосувати збори без схвалення Конгресу. Раніше IEEPA не використовували для введення мит, хоча за минулої каденції, у 2019-му, Трамп вже погрожував застосувати його проти Мексики.
Що далі: скасувати чи вводити нові мита проти всіх
Офіційний представник Білого дому заявив, що мита будуть скасовані, щойно «американці перестануть помирати від фентанілу, який зроблено в Китаї і розповсюджується Мексикою і Канадою».
«Це не лише фентаніл. Це дійсно питання безпеки кордону», – підкреслив посадовець.
Трамп також виправдовує нові мита цифрами дефіциту у торгівлі Америки з Канадою, Мексикою і Китаєм. Раніше він публічно визнав, що мита можуть спричинити певні «перешкоди», але «зроблять нас дуже багатими та дуже сильними».
Також він обіцяв запровадити мита на імпорт з ЄС, але наразі про заходи проти Європи невідомо.
Поки новий голова США не виконав своїх передвиборчих погроз запровадити проти Китаю імпортні тарифи у 60%.