Сполучені Штати виступають проти того, щоб назвати росію агресором у спільній заяві G7 в третю річницю повномасштабного вторгнення в Україну, тим самим загрожуючи зірвати традиційну демонстрацію єдності.
Про це повідомляє Financial Times з посилання на 5-х західних офіційних осіб, які знайомі з ситуацією.
Спільна заява G7 в третю річницю повномасштабного вторгнення: що відомо
За словами співрозмовників видання, розбіжності виникли після того, як президент США Дональд Трамп звинуватив Україну у війні, назвав Зеленського «диктатором без виборів» і запропонував запросити рф назад у G7.

Крім того, представники Штатів виступили проти фрази «російська агресія» та подібних описів, які використовували лідери G7 з 2022 року для характеристики конфлікту.

50-й саміт G7 в Італії. Фото: Вікіпедія
Видання зазначає, що провідні економіки світу традиційно планують виступити із заявою про підтримку України 24 лютого, у день початку повномасштабного російського вторгнення.
«Ми впевнені в тому, що росію та Україну потрібно розрізняти. Вони не однакові. Американці блокують це, але ми все ще працюємо над цим і сподіваємося на угоду», — сказав один зі співрозмовників Financial Times.
Чому США не хочуть називати рф агресором
Російську агресію згадували 5 разів у торішній заяві лідерів країн G7.
«Ми закликаємо росію негайно припинити загарбницьку війну та повністю й беззастережно вивести свої війська з міжнародно визнаної території України», — йдеться в заяві 2024 року.
Джерела FT повідомили, що наполегливість адміністрації Трампа щодо пом’якшення формулювань відображає ширшу зміну політики США стосовно опису війни як «українського конфлікту».
Так, в останніх заявах Державного департаменту були присутні подібні формулювання. Зокрема, йдеться про запис із зустрічі держсекретаря Марко Рубіо з міністром закордонних справ рф Сергієм Лавровим в Ер-Ріяді, де двічі згадується «конфлікт в Україні».

Зустріч російської та американської делегацій в Саудівській Аравії. Фото: ТАСС
Видання підкреслює, що ця зміна знаменує відхід від риторики, якою послуговувалась попередня адміністрація Джо Байдена, котра часто використовувала такі фрази, як «російська агресія».
Financial Times зазначає, що суперечка навколо цієї заяви виникла після тижня, коли Трамп лестив путіну, погоджувався з багатьма його вимогами щодо російсько-української війни та демонстрував готовність нормалізувати відносини Вашингтона з москвою, відправивши 18 лютого високопосадовців США на зустріч із російськими чиновниками в Ер-Ріяді.
Також Трамп стверджував, що рейтинг підтримки Зеленського в Україні становить лише 4%.
Нагадаємо, про спільну заяву країн G7 у третю річницю повномасштабного вторгнення попередньо повідомляв Bloomberg. В матеріалі йдеться, що вони готують колективне посилення або адаптацію порогу цін на російську нафту, щоб зменшити доходи москви.
Також в документі вказано, що союзники «визнають готовність» Зеленського брати участь у переговорах про припинення війни. Водночас вони попереджають, що умови путіна щодо миру «наразі означають повну капітуляцію України». Країни G7 мають намір оприлюднити відповідну заяву 24 лютого.