Facebook Pixel

Прем’єр Британії не досяг головної мети — США відмовляються гарантувати безпеку України

Прем’єр Британії не досяг головної мети — США відмовляються гарантувати безпеку України

Прем’єр Британії не досяг головної мети — США відмовляються гарантувати безпеку України

Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер залишився задоволений зустріччю з Дональдом Трампом, попри те, що йому не вдалося досягти своєї головної мети — отримати американську безпекову «підтримку» для захисту України від подальших нападів після завершення війни з росією. Про це пише Bloomberg.

Стармер зачарував Трампа під час їхньої першої зустрічі після того, як республіканець повернувся на посаду президента, апелюючи до його любові до помпезності, вручивши особисте запрошення від короля Чарльза ІІІ на другу державну вечерю у Великій Британії, яку прем'єр-міністр назвав «безпрецедентною» і такою, що свідчить про тісні зв'язки між двома націями.

Трамп прийняв запрошення на місці і розповів про свою любов до Британії, згадавши про поля для гольфу, якими він там володіє. Під час спільної пресконференції зі Стармером у Білому домі президент США висловив готовність швидко укласти торговельну угоду, яка дозволила б Великій Британії уникнути тарифів, і заявив про підтримку плану передачі суверенітету над островами Чагос в Індійському океані при збереженні контролю над розташованою там військовою базою.

Трамп щедро хвалив свого колегу і зазначив, що повернув до Овального кабінету бюст колишнього прем'єр-міністра Вінстона Черчилля.

Кейр Стармер і Дональд Трамп після прес-конференції в Білому домі, 27 лютого. Фото: Bloomberg

Кейр Стармер і Дональд Трамп після прес-конференції в Білому домі, 27 лютого. Фото: Bloomberg

Quote«Ви дуже жорсткий переговірник. Я не впевнений, що мені це подобається, але нічого страшного — ви дуже особлива людина», — зі сміхом сказав Трамп Стармеру.

Загалом ця зустріч стала дипломатичним переворотом для британського прем'єр-міністра, навіть якщо він не досягнув своєї кінцевої мети — отримання американських гарантій безпеки для України. Ці обійми також загрожували поглибити клин між Великою Британією та Європою, оскільки Трамп неодноразово заявляв, що вважає за краще мати справу з Лондоном, а не з Брюсселем, навіть тоді, коли європейські лідери намагалися об'єднати допомогу Києву.

Трамп, схоже, відступив від коментарів, які він зробив раніше цього місяця, назвавши президента України Володимира Зеленського «диктатором», що викликало засудження з боку американських законодавців та іноземних союзників.

Quote«Хіба я це сказав? Я не можу повірити, що я це сказав», — сказав Трамп.

Стармер під час пресконференції уникнув потенційно незручного моменту, відхиливши питання журналіста про те, чи обговорювали лідери неодноразові заяви Трампа про те, що він хотів би зробити Канаду 51-м штатом, і чи висловлював король — глава держави — якісь занепокоєння.

Quote«Ви згадали Канаду. Я думаю, що ви намагаєтеся знайти між нами поділ, якого не існує. Ми — найближчі нації, і ми мали дуже хороші дискусії сьогодні», — сказав Стармер.

Прихильність Трампа до Стармера має принаймні частково нейтралізувати нападки опонентів прем'єр-міністра, зокрема Найджела Фараджа, чия популістська партія «Реформи Великої Британії» зрівнялася в опитуваннях громадської думки з правлячою Лейбористською партією. Фарадж та інші критики припускають, що британський лідер не зможе просувати британські інтереси з новою консервативною американською адміністрацією.

Тим не менш, теплі відносини будуть негайно випробувані в п'ятницю, коли Зеленський відвідає Вашингтон.

Трамп відкинув тиск з боку Стармера щодо підтримки США миротворчих сил в Україні, назвавши цю ідею передчасною і заявивши, що потрібно дочекатися, поки не буде встановлено режим припинення вогню.

Quote«Я не люблю говорити про миротворчість, поки ми не укладемо угоду. Зараз у нас немає угоди. У нас є росія, у нас є Україна», — сказав Трамп під час зустрічі.

Натомість Трамп зосередився на угоді про розподіл критично важливих корисних копалин, яка, як очікується, буде схвалена в п'ятницю, заявивши, що вона допоможе відновити Україну, відшкодує американським платникам податків їхню підтримку Києва, і стверджуючи, що присутність американських робітників, які реалізовуватимуть угоду, буде певною формою безпеки.

Він також висловив готовність США надати Україні розвідувальну або іншу підтримку після укладення мирної угоди, що буде вітатися європейськими лідерами, які побоюються, що Вашингтон повністю відійде від конфлікту.

Ставки для Стармера були високими, оскільки прем'єр-міністр-лейборист намагався врегулювати кризу з серйозними наслідками для України, альянсу НАТО і відносин між США і Великою Британією.

Еммануель Макрон і Дональд Трамп 24 лютого. Фото: Bloomberg

Еммануель Макрон і Дональд Трамп 24 лютого. Фото: Bloomberg

Президент Франції Еммануель Макрон зустрівся з Трампом у понеділок, розпочавши тиждень жорсткої дипломатії в делікатній, останній спробі переконати Трампа сповільнити свої зусилля щодо переговорів про припинення війни безпосередньо з російським лідером Владіміром Путіним.

Ця ініціатива викликала тривогу в багатьох іноземних столицях, посиливши побоювання, що президент США може змусити Київ піти на значні поступки, які закріплять військові успіхи росії, відтіснивши на другий план європейських союзників і розірвавши трансатлантичний альянс.

Стармер заявив, що вони з Трампом «провели дуже продуктивну дискусію», і підкреслив зусилля, спрямовані на значне збільшення оборонних витрат Великої Британії — у відповідь на тиск адміністрації США, яка вимагає від європейських союзників робити більший внесок у колективну безпеку.

Quote«Я дуже чітко заявив сьогодні і раніше, що, на мою думку, європейські країни, в тому числі і Велика Британія, повинні активізувати свою діяльність. Я чітко дав зрозуміти, що Сполучене Королівство зробить свій внесок», — сказав Стармер.

Прем'єр-міністр Великої Британії визнав, що, хоча припинення вогню є пріоритетом Трампа, європейські союзники повинні бути рішучими у своїй підтримці України.

Проте, навіть коли Стармер заявив, що Велика Британія готова поставити чоботи на землю і підняти літаки в повітря, було незрозуміло, чи наблизив він Трампа до надання необхідної підтримки з боку США для реалізації цих планів.

Quote«Очевидно, що, як каже президент, угода має бути на першому місці», — сказав Стармер.
Подякувати 🎉