Німеччина має збільшити витрати на оборону, щоб стати прикладом для ЄС, коли військова підтримка України та союзу від США може бути під загрозою, вважає заступник міністра оборони Польщі Цезарі Томчик. Він також підтримує нові схеми спільного фінансування оборони з іншими країнами. Про це пише Bloomberg.
Чому Польща закликає Німеччину збільшити витрати на оборону
Заступник міністра оборони Польщі Цезарі Томчик вважає, що Центральна Європа, зокрема Німеччина, має збільшувати оборонні витрати, щоб стати прикладом для інших держав після перемоги Дональда Трампа, який пообіцяв зменшити військову допомогу Україні та ЄС.
Томчик також підтримує нові можливі схеми оборонного фінансування, наприклад, випуск спільного боргу ЄС для військових потреб. За його словами, це дозволить «купувати більше та бути навіть краще підготовленими» перед ймовірною загрози з боку рф. Водночас Берлін виступає проти спільного випуску боргових зобов'язань.
Цезарі Томчик зазначив, що спільні закупівлі великої кількості військового обладнання державами-членами ЄС «можуть відкрити вікно можливостей для кращих угод з адміністрацією США. Але рішення вимагають терміновості».
«Сьогодні Європа переживає кризу лідерства. Ми повинні вимагати більше від центру Європи, особливо від Німеччини», – сказав Томчик.
Занепокоєння Польщі виникли після новин про повернення Дональда Трампа в Білий дім, оскільки він обіцяв скоротити військову допомогу Україні, щоб підштовхнути Київ до припинення вогню з росією.
Окрім цього, Трамп заявив, що США не підтримуватимуть інших союзників по НАТО, якщо вони не досягнуть мети витрачати 2% ВВП на оборону.
У 2024-му Варшава виділяє на оборону рекордні $46,4 млрд, або 4,7% ВВП. Тоді як Німеччина, яка залишається найбільшим постачальником військової допомоги Україні в ЄС, витратить цього року 2,1% від власної економіки, або €72 млрд.
«Насправді не часто буває, щоб поляки сказали німцям: «вам потрібно робити більше у секторі оборони», – сказав Томчик.
Німецький міністр оборони Борис Пісторіус заперечив скарги про те, що Німеччина зробила занадто мало. Він стверджує, що його уряд є другим після США у підтримці України. Він пообіцяв постійно збільшувати витрати.
Ще одна причина, чому Німеччині варто більше витрачати на оборону – загроза з боку рф. Глава зовнішньої розвідки Бруно Каль попередив, що володимир путін має намір «перевірити червоні лінії Заходу» і буде готовий до військової взаємодії з НАТО.
«Ви можете почути, що Німеччина очікує війни, що плани розробляються і що у неї є кілька років на підготовку. У такому випадку я б сказав, що настав час дійсно почати готуватися», – сказав Томчик.
Нагадаємо, Німеччина заклала близько $7,1 млрд для військової допомоги Україні на 2024 рік. Водночас німецький уряд може вдвічі скоротити військову допомогу Україні у 2025 році. У проєкті бюджету на допомогу закладають €4 млрд, що вдвічі менше, ніж у 2024-му.