Facebook Pixel

Чи поступиться Україна — ресурсна угода з США без гарантій безпеки

Боксити на конвеєрній стрічці потрапляють до регенераційної машини на заводі з виробництва оксиду алюмінію в Миколаєві. Фото: Bloomberg

Боксити на конвеєрній стрічці потрапляють до регенераційної машини на заводі з виробництва оксиду алюмінію в Миколаєві. Фото: Bloomberg

Американські чиновники поспішають відновити угоду з Україною щодо мінеральних ресурсів, щоб президент Дональд Трамп оголосив про угоду одразу після свого виступу в Конгресі. Про це пише Bloomberg.

Білий дім підтримує просування угоди — ключову вимогу США в обмін на подальшу підтримку Вашингтоном Києва — після того, як президент Володимир Зеленський у вівторок у соціальних мережах висловив жаль з приводу катастрофічної зустрічі в Овальному кабінеті минулого тижня.

Quote«Наша зустріч у Вашингтоні, у Білому домі, в п’ятницю пройшла не так, як передбачалося. Прикро, що так сталося. Настав час зробити все правильно. Ми хотіли б, щоб надалі співпраця та спілкування були конструктивними», — написав президент України.

Люди застерігають, що ситуація мінлива, і вікно для цього часу може бути занадто вузьким. Найоптимістичнішим сценарієм серед республіканців, які вважають угоду вирішальним кроком для України, було б, якби Трамп оголосив про це під час свого звернення до обох палат Конгресу.

Можливе зближення означатиме новий поворот для Трампа після кількох хаотичних днів, які посилили побоювання, що підтримка України з боку США досягла переломного моменту. У понеділок Трамп наказав зупинити всю американську військову допомогу Україні, що занепокоїло союзників. Дійсно, будь-який прогрес в укладенні угоди залежить від підтримки з боку відомого своєю мінливістю лідера.

Але віцепрезидент США Джей-Ді Венс і радник з національної безпеки Майк Волтц висловили оптимізм щодо завершення американо-української угоди, яка передбачає, що 50% майбутніх надходжень від видобутку корисних копалин надходитимуть до інвестиційного фонду під управлінням США, що є частиною обіцянки Трампа повернути гроші платників податків, які допомогли Києву протистояти вторгненню москви.

Quote«Я думаю, що президент все ще прихильний до угоди з видобутку корисних копалин. Угода з видобутку корисних копалин є дійсно важливою частиною політики президента», — сказав Венс журналістам у Капітолії у вівторок.

Щодо відновлення військової допомоги, Венс сказав, що «коли українці сідають за стіл переговорів, все знаходиться на столі».

У понеділок в інтерв'ю Fox News Волтц сказав, що «ми, безумовно, прагнемо рухатися вперед у позитивному ключі», тоді як спікер Палати представників Майк Джонсон у вівторок назвав припинення військової допомоги «тимчасовою паузою». Сенатор Ліндсі Грем, республіканець з Південної Кароліни, який критикував Зеленського після зустрічі в Овальному кабінеті, у вівторок підняв великий палець до посту Зеленського в соціальних мережах і сказав, що «кращі дні попереду».

У своєму дописі в соціальній мережі у вівторок Зеленський заявив, що готовий швидко працювати над припиненням війни росії проти України, підкресливши, що його драматична сварка з Трампом щодо шляху до миру була «прикрою».

Quote«Ніхто з нас не хоче нескінченної війни. Україна готова якнайшвидше сісти за стіл переговорів, щоб наблизити надійний мир», — сказав Зеленський.

Указ Трампа про зупинення поставок зброї поширюється на всю американську військову техніку, яка наразі не перебуває в Україні, в тому числі на зброю, що перевозиться транзитом на літаках і кораблях або очікує на транзитних майданчиках у Польщі.

Вплив указу був відчутний одразу ж вздовж польського кордону з Україною в ключовому аеропорту, який слугує транзитним вузлом для транспортування зброї та медикаментів. Європейські союзники були приголомшені цим кроком. Британські високопосадовці не знали про цей план до кінця понеділка, незважаючи на низку телефонних розмов між членами британського та американського урядів протягом останніх днів.

Quote«Це, звичайно, ставить Україну і Польщу в більш складну ситуацію. Але ми повинні впоратися з цією ситуацією. Тому немає сенсу ображатися на реальність», — заявив у вівторок прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск.

Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер у телефонній розмові у вівторок привітав «непохитну прихильність» Зеленського до миру, намагаючись відновити зв'язок між лідерами. Стармер, який приймав українського та інших європейських лідерів на вихідних і підтримує регулярні контакти з Трампом, поінформував Зеленського про переговори з Трампом у понеділок.

Quote«Життєво важливо, щоб усі сторони якнайшвидше працювали над досягненням тривалого і безпечного миру для України», — йдеться в заяві офісу прем'єр-міністра.

Європейські союзники поспішають розробити плани щодо забезпечення України зброєю, а також щодо надання миротворчих сил для укладення угоди. Проте Європі не вистачає багатьох видів озброєнь та інших можливостей, які зараз надають США. Офіційні представники Альянсу заявили, що постачання зброї, ймовірно, триватиме лише до літа.

Тим часом Європейський Союз пропонує надати 150 млрд євро кредитів для збільшення витрат на оборону, заявила в Брюсселі президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Зеленський у своєму дописі знову натякнув на питання гарантій безпеки — вимога, яка розлютила Трампа і Венса, але яка, на думку України, необхідна для того, щоб мирна угода була довготривалою.

Quote«Що стосується угоди про мінерали та безпеку, то Україна готова підписати її в будь-який час і в будь-якому зручному форматі. Ми розглядаємо цю угоду як крок до зміцнення безпеки та надійних безпекових гарантій, і щиро сподіваюся, що вона працюватиме ефективно», — сказав Зеленський.

У своєму дописі в соціальній мережі у вівторок Зеленський запропонував контури початкової угоди про припинення вогню, яка передбачала б звільнення полонених і перемир'я на суші та на морі, що включало б заборону ракет, безпілотників дальнього радіусу дії, бомбардування об'єктів енергетичної та іншої цивільної інфраструктури якщо росія зробить те ж саме.

Команди з Києва та Вашингтона майже два тижні цілодобово працювали над ресурсною угодою. Команда Зеленського спочатку відхилила проєкт угоди, яка передбачає передачу 50% доходів від майбутнього видобутку ресурсів — включаючи мінерали, нафту, газ, а також інфраструктуру, пов'язану з цими ресурсами, — тому що він не передбачав гарантій безпеки.

Остаточний текст, з яким ознайомилося агентство Bloomberg, все ще не передбачає таких гарантій, але передбачає «міцне партнерство» через економічні зв'язки. США відмовилися від початкової вимоги до Києва взяти на себе зобов'язання виплатити $500 млрд від видобутку корисних копалин як компенсацію за американську допомогу.

Союзники по НАТО були приголомшені заграваннями Трампа з москвою і раптовим відходом від Києва, в тому числі тим, що президент США назвав Зеленського «диктатором» і зажадав проведення виборів, оскільки він прийняв тези Кремля про те, що в Україні має відбутися голосування у воєнний час.

Подякувати 🎉