Колаж The Page
Путін уявив себе новим Петром Першим, але з вікном до Європи все вийшло навпаки
Однією з головних тем 6-10 червня у західних ЗМІ, окрім можливості вступу України до у ЄС, стала імперська мрія Володимира Путіна дорівнятися до царя Петра Першого.
Щоправда, замість прорубування вікна в Європу новий «цар», здається, забиває його цвяхами для труни.
Крім того, Захід аналізує, чи може росія заради виграшу у війні використати ядерну зброю, а НАТО розминає мʼязи, проводячи навчання під боком у кремля.
Також Європу турбує можливість розблокувати постачання зерна з України. Подробиці — у підсумках тижня від The Page.
Вологі мрії Путіна про Петра Великого
Володимир Путін цього тижня зʼявився у ефірі, виправдовуючи загарбницьку війну в Україні порівнянням себе з російським царем з XVIII століття Петром Першим. Він нагадав, що Петро Великий вів велику північну війну 21 рік, «повертаючи» у Швеції свої історичні землі.
Цікаво тут те, що кривавий диктатор Кремля наразі припинив будь-які розмови про швидке закінчення війни та визнав свої імперські амбіції.
«Після кількох місяців заперечень того, що росією рухають імперські амбіції в Україні, Путін, схоже, прийняв цю місію, порівнявши кампанію Петра із нинішніми військовими діями рф», — пише на цю тему The Guardian.
Західні аналітики вважають заяви диктатора зайвим свідченням того, що всі його скарги на розширення НАТО були просто прикриттям для традиційної загарбницької війни.
«Деімперіалізація» росії замість примирення Путіна
Фото: Wikipedia
Видання також цитує радника голови ОП України Михайла Подоляка, який підкреслив, що час уже припинити зусилля «зберегти лице» Путіну через, наприклад, дипломатичні па Еммануеля Макрона:
«Ми повинні говорити не про те, щоб «зберегти лице» росії, а про її негайну деімперіалізацію».
Тим часом колишній прем'єрміністр Швеції Карл Більдт назвав прагнення Путіна «повернути землі» рецептом багаторічних воєн.
Хоча новоявлений «цар» і заперечує, що москва прагне окупувати нові землі в Україні, це неправда: за даними видання «Медуза», кремль планує об'єднати всі захоплені території у новий федеральний округ, і восени доєднати його до рф.
Разом з тим кремль бреше про те, що захоплені регіони зможуть самостійно визначити свою долю, плануючи там фейкові референдуми під дулом гвинтівок та гнітом репресій.
Кумири Путіна: від Олександра III до Сталіна
На Заході все більше переконуються, що всі заяви Путіна про необхідність «денацифікації» України є лише надуманим приводом, тоді як він сам хвалить зусилля диктатора Йосипа Сталіна у створенні «жорстко централізованої та абсолютно унітарної держави», ціною життів десятків мільйонів людей.
Серед інших кумирів Путіна The Guardian згадує царя Олександра ІІІ, що завернув для росії створення Конституції, та дореволюційного прем'єра Петра Столипіна, який, проводячи свої реформи, депортував тисячі українців на Схід та Північ російської імперії.
Крім того, навіть російські експерти визнають, що Путін вкінець заплутався в історії.
«Петро Великий прорубав вікно до Європи, а Путін забиває його гнилими дошками часів Івана Грозного», — пише російський політолог Андрій Колесніков.
Тролять слова кривавого диктатора й українські інтернет-користувачі.
Тролінг росії: «Смоленськ — це Литва»
У Литві тим часом відреагували на пропозицію депутата держдуми рф відкликати визнання їхньої незалежності, запропонувавши скасувати Полянівський договір 1634 року і повернути усі окуповані московією території.
Про це у Twitter написав нардеп Матас Малдейкіс.
«Якщо росія відкликає визнання 1991 року незалежності Литви, Литва скасує Полянівську угоду 1634 року і вимагатиме від Путіна підкоритися владі Владислава IV та повернути всі окуповані території Великому князівству. Смоленськ — це Литва!», — пожартував він.
Він також закріпив на своїй сторінці твіт від 24 січня, що вимагає терміново вивести російські війська з «історичної сфери впливу Великого князівства Литовського», у тому числі — з Білорусі та України.
«Експансія росії на захід після анексії Новгорода в 1478 році є обурливою провокацією», — додав Малдейкіс, тегнувши російське МЗС.
У Києві інтернет-користувачі підхопили флешмоб, поширюючи у соцмережах фейковий «наказ» мера столиці Віталія Кличка про скасування заснування москви.
Чому ядерка не допоможе росії перемогти
Західні історики почали критикувати тезу про те, що росія обовʼязково переможе у війні з Україною через те, що є ядерною державою.
Зокрема, професор історії Єльського університету Тімоті Снайдер, якого цитує Sky News, назвав таку точку зору «небезпечною нісенітницею».
Фото: Wikipedia
Як приклад він наводить війни ядерних держав, що зазнали поразки, наприклад, кампанію США проти Північного В'єтнаму та конфлікт СРСР з Афганістаном.
«Холодна війна була періодом деколонізації, коли колоніальні держави програвали вирішальні війни антиколоніальним рухам. Сьогодні росія діє як колоніальна держава», — пояснює він.
Снайдер підкреслює, що останніми десятиліттями найчастіше менша держава перемагала більшу на полі бою, тому з історичного погляду перемога України над росією не буде неочікуваною.
Він також опосередковано закликав надати Києву більше підтримки:
«Якщо Україна програє цю війну, це буде, цілком ймовірно, через те, що інші витрачали час протягом тижнів, які визначать майбутні десятиліття».
НАТО тренується відбиватися від росії
Фото: Getty Images
НАТО розминає м'язи, проводячи великі військові навчання майже на порозі у росії, пише The Times.
Тисячі військовослужбовців беруть участь у найбільших в історії навчаннях із випробування своїх систем ППО та протиракетної оборони на тлі побоювань, що війна може поширитися за межі України.
Близько 3 тис. військових НАТО беруть участь у навчаннях «Спадщина Рамштайну»: 17 країн-союзників проводять навчання у Польщі, Литві, Латвії та Естонії з використанням літаків, систем протиракетної оборони та систем радіоелектронної боротьби.
Фото: Getty Images
Командувач ВПС союзників, генерал Джеффрі Харрігян, вважає, що подібні широкомасштабні навчання зараз важливі для НАТО як ніколи.
Загроза для Східної Європи
Фото: Wikipedia
Тим часом міністри оборони найбільших країн НАТО зібралися в Рейк'явіку для переговорів про бойові дії. На думку голови МЗС Ісландії Тордіс Гільфадоттір, блок має готуватися до найгіршого сценарію у всьому, що стосується росії.
«Загроза прямої військової агресії проти країни НАТО більше не може бути виключена», — підкреслила міністерка.
Фото: Getty Images
Міністр оборони Великої Британії Бен Уоллес попереджає, шо багато країн мають бути дуже обережними щодо намірів Путіна, який не вважає Литву, Латвію та Естонію самостійними країнами.
«Чи він буде досить дурним, щоб порушити кордони відкрито за допомогою крилатої ракети, невідомо, але тоді він матиме справу з НАТО», — запевнив Уоллес.
Заступник міністра оборони Польщі Войцех Скуркевич зазначив, що Варшава усвідомлює загрози та небезпеки не лише через російську агресію в Україні, а й через гібридні дії у Білорусі.
Зі свого боку, міністр оборони Латвії Артіс Пабрікс заявив, що НАТО хоче донести до росії переконливий сигнал про те, що її територія «захищатиметься з першого метра та не буде втрачена».
Страти та фільтраційні табори: Рейх від Путіна
Бен Уоллес порівняв дії росії з нацистською Німеччиною, говорячи про масові страти та фільтраційні табори. Водночас, за його словами, Путіну потрібно 800 тис. солдатів, щоб окупувати територію України, але він не має такої армії, і тому вдається до репресій:
«Окупувати людей, які не хочуть, щоб їх окупували, є непростим завданням. Нацисти дізналися про це по всій Європі».
Тим часом The Times додає, що росія почала встановлювати ракети класу «земля-повітря» на льотні палуби своїх військових кораблів у Чорному морі, щоб захистити їх від нової протикорабельної зброї, наданої Данією Україні.
Зокрема, імпровізований ракетний комплекс «Тор», який, як правило, є комплексом наземного базування, тепер прикріплений до палуби як мінімум одного корвета ВМФ рф.
Порти України: шантаж кремля та крадене зерно
Фото: agroportal.ua
Турбує Захід також можливість розблокувати експорт зерна з України. У Києві констатували, що росія вкрала близько 600 тис. тонн зерна та намагається продати його за кордоном, пише BBC. Росія, звісно, все заперечує.
Наразі Україна не може вивезти своє зерно морем через блокування чорноморських портів російським флотом.
Кремль вимагає від Києва розмінувати води біля узбережжя, щоб «зелені коридори» для вивозу зерна спрацювали. Україна, зі свого боку, вважає, що це призведе до прямого нападу росіян на Одесу та інші припортові міста.
США тим часом підтверджують, що росія намагається продати вкрадену українську пшеницю країнам Африки, повідомляє New York Times.
У середині травня американці розіслали попередження 14 країнам, переважно в Африці, про те, що зерно, яке їм намагаються продати, крадене.
Росія, зі свого боку, звинувачує західні санкції у продовольчій кризі, але тут Захід у відповідь каже, що кремль використовує світову продовольчу кризу як зброю.
Україна тим часом порушує кримінальні справи стосовно тих, хто краде та продає зерно.
Продовольча криза та голод в Африці
Фото: Wikipedia
Експорт зерна з України буде обмежений об’ємом у максимум 20 млн тонн у 2023 році, адже буде постачатися автомобільним, річковим та залізничним транспортом, розповів голова Української зернової асоціації Микола Горбачов. Це вдвічі менше за 2021 рік, коли Київ експортував 44,7 млн тонн.
BBC зазначає, що російське вторгнення в Україну призвело до різкого зростання цін на зерно, олію, паливо та добрива у всьому світі, адже на росію та Україну спільно припадає майже третина світових постачань пшениці.
Частка Києва становить майже 10%. Крім того, за даними ООН, у 2019 році на Україну припадало 16% світових поставок кукурудзи та 42% соняшникової олії.
Посуха на Африканському Розі вже має руйнівні наслідки, каже Петрок Вілтон із Світової продовольчої програми в Сомалі:
«Чотири поспіль невдалі сезони дощів. 15 млн голодуючих, а до кінця року їхня кількість зросте до 20 млн», — сказав він.
Замість післямови. Як ми бачимо, Захід все більше розуміє, наскільки надуманими є будь-які мотиви росії щодо нападу на Україну, а також наскільки глибоко диктатор Путін занурився у фантазії про відродження російської імперії, потонувши вже навіть не у XX, а у XVIII столітті.
Тим часом НАТО готується до будь-яких кроків кремля з розширення своїх геополітичних загарбницьких амбіцій.
Захід також непокоїть світова продовольча криза, яку москва фактично використовує як зброю та засіб шантажу для зняття санкцій, але як ми бачимо, наслідки таких ультимативних кроків грають зовсім не на руку Путіну.
Як би там не було, в результаті в України зʼявився шанс військовим шляхом розблокувати Чорне море, покінчити з шантажем рф, а заодно, ймовірно, і з її флотом. А це вже можливість не тільки забезпечити Африку зерном, але й повернути південні території України, де окупанти влаштували терор щодо мирного населення.