Facebook Pixel

Тиск на Шредера, сполох в ООН через українське зерно та ракети США: дайджест західних ЗМІ

У Німеччині та ЄС продовжують тиснути на колишнього канцлера Герхарда Шредера через звʼязки з «Роснафтою», в ООН знову бʼють на сполох через глобальну продовольчу кризу, а росія блокує все узбережжя Чорного моря та збирається залишити без свого газу ще й Фінляндію.

Тим часом західні медіа знову пишуть про погіршення стану здоровʼя кривавого диктатора Володимира Путіна, а США готуються передати Україні протикорабельні ракети.

The Page зібрала дайджест західних медіа за тиждень 16-20 травня.


Тиск на Шредера через «Роснафту»

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

The Washington Post повідомляє, що колишній канцлер Німеччини Герхард Шредер стикається з тиском з боку своєї партії, а також з боку ЄС, які вимагають від нього піти з посади в раді директорів російського державного енергетичного гіганта «Роснафти».

Шредер очолював раду директорів «Роснафти» з 2017 року, отримуючи $600 тис. на рік. Він залишається головою комітету акціонерів Nord Stream, де отримує близько $270 тис. на рік.

За словами представника німецької Партії зелених, 20 травня Шредера позбавили посади та співробітників.

Крім того, бюджетний комітет Європарламенту вводить у дію нове положення щодо пільг, на які мають право колишні канцлери — мова йде про привілеї на суму понад 400 тис. євро. Проєкт резолюції настійно вимагає, щоб Шредер звільнився «Роснафти».

Маркус Фербер, один із укладачів резолюції та правоцентристський депутат Європарламенту, заявив Reuters, що, обіймаючи керівну посаду у великій державній компанії, Шредер «де-факто тісно співпрацює з росією».

Також від Шредера вимагають не вступати до ради директорів «Газпрому». Фербер раніше виступав за те, щоб Шредера було додано до санкційного списку, а активи колишнього лідера Німеччини було заморожено.

У недавньому інтерв'ю New York Times Шредер назвав війну рф проти України помилкою та заявив, що необхідно розслідувати вбивства українських мирних жителів у Бучі. Але він відмовився зректися своєї дружби з Володимиром Путіним і запевнив, що кровопролиття в Бучі не було наказом російського лідера.

Черепи замість зерна: ООН знову бʼє на сполох

Фото: Pixabay

Фото: Pixabay

BBC, посилаючись на The Economist, повідомляє, що вторгнення росії в Україну незабаром може спричинити глобальну продовольчу кризу, яка може тривати роками. Таке попередження зробила ООН.

Війна порушила постачання з українських портів, які колись експортували величезну кількість олії, а також зернових, таких як кукурудза та пшениця.

Це призвело до скорочення глобальних поставок і викликало різке зростання цін на альтернативи: за даними ООН, ціни на продукти харчування в усьому світі майже на 30% вищі, ніж у 2021 році.

Висока вартість основних продуктів вже збільшила кількість людей, які не отримують достатньо їжі, на 440 млн — до 1,6 млрд, причому майже 250 млн людей перебувають на межі голоду.

Росія влаштувала блокаду всього українського узбережжя Чорного моря й мільйони тонн зерна не змогли виїхати.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш попередив, що єдиним ефективним вирішенням кризи є реінтеграція українського виробництва продуктів харчування, а також добрив, що виробляються як у росії, так і в Білорусі, назад на світовий ринок.

Щоб підкреслити це, на яскравій обкладинці журналу зерна пшениці замінені черепами.

Росія залишить Фінляндію без свого газу

Колаж The Page

Колаж The Page

The Guardian повідомляє, що росія припинить постачання газу до Фінляндії 21 травня вранці.

Як повідомила фінська державна оптова компанія Gasum, вона відмовилася платити «Газпром експорту» в рублях. Компанія продовжить постачати газ споживачам у Фінляндії з інших джерел трубопроводу Balticconnector.

Генеральний директор Gasum Міка Вільянен назвав цю новину «сумною» та постарався запевнити клієнтів, що найближчими місяцями газу буде достатньо:

Quote«Ми ретельно готувалися до цієї ситуації та за умови, що не буде перебоїв у газотранспортній мережі, ми зможемо забезпечити всіх наших споживачів газом у найближчі місяці».

Стан здоровʼя Путіна погіршується

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

The Independent цитує колишнього британського шпигуна Крістофера Стіла, за словами якого стан здоров’я Володимира Путіна дедалі більше погіршується, і його «постійно супроводжує» група лікарів.

Стіл, який написав досьє про Дональда Трампа та ймовірне втручання Москви у вибори в США в 2016 році, раніше заявляв, що російський лідер «досить серйозно хворий», хоча «точні подробиці» його хвороби невідомі.

Останні коментарі прозвучали на тлі зростаючих припущень про здоров'я російського президента, що нібито погіршується, і чуток про те, що він хворий на рак.

Стіл також заявив, що ключові зустрічі Путіна розділені на секції, щоб президент міг робити перерви між ними:

Quote«Засідання ради безпеки, які нібито тривають цілу годину, насправді розбиті на кілька секцій... він виходить і отримує якесь лікування між цими секціями».

Водночас незрозуміло, наскільки смертельно хворий або невиліковний Путін, зазначив колишній шпигун.

Раніше повідомлялося, що кривавий диктатор «хворий на рак крові». Неназваний російський олігарх стверджував, що Путін переніс операцію на спині, пов'язану з раком крові незадовго до 24 лютого.

Quote«У Кремлі наростає сум'яття і фактично хаос, немає чіткого політичного керівництва, і з військової точки зору структури командування не функціонують належним чином», — каже Стіл.

США можуть передати Україні передові ракети

Reuters повідомляє, що Білий дім працює над тим, щоб передати в руки українських бійців передові протикорабельні ракети.

Це допоможе подолати російську морську блокаду. Заява пролунала на тлі побоювань, що потужніша зброя, здатна потопити російські військові кораблі, посилить конфлікт.

Україна не приховувала, що хоче мати більш передові можливості США: список Києва, наприклад, включає ракети, які можуть відтіснити російський флот від його портів на Чорному морі.

Саме це дозволить відновити постачання зерна в усьому світі. Троє чиновників США та два джерела в Конгресі заявили, що для розглядалися два типи потужних протикорабельних ракет: Harpoon виробництва Boeing та Naval Strike Missile виробництва Kongsberg та Raytheon Technologies.

У квітні президент України Володимир Зеленський звернувся до Португалії з проханням надати українським військовим ракети Harpoon, які мають дальність майже до 300 км.

Але є проблема, зокрема, обмежена доступність платформ для запуску «Гарпунів» з берега, оскільки це переважно ракети морського базування.

США працюють над потенційними рішеннями, включаючи зняття пускової установки з американського корабля. Обидві ракети коштують близько $1,5 млн за снаряд.

Потопити російський флот

В оперативній зоні Чорного моря знаходяться близько 20 кораблів ВМФ росії, включно з підводними човнами, повідомило британське оборонне відомство.

Від 12 до 24 протикорабельних ракет типу «Гарпун» з дальністю понад 100 км буде достатньо, щоб становити загрозу російським кораблям та переконати Москву зняти блокаду, вважає військово-морський експерт Брайан Кларк.

Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

Quote«Якщо Путін упиратиметься, Україна може вивести з ладу найбільші російські кораблі, оскільки їм нема де сховатися в Чорному морі», — сказав Кларк.

За словами чиновників США та джерел у Конгресі, кілька країн будуть готові відправити «Гарпуни» до України. Але ніхто не хоче бути першою чи єдиною країною, яка зробить це, побоюючись репресій з боку росії.

Цей американський чиновник сказав, що одна країна розглядає можливість першої поставити ракету Україні. За словами чиновника, щойно ця «добре озброєна» країна згодиться відправити гарпуни, інші можуть послідувати за нею.

Що може отримати Київ

Фото: edrmagazine.eu

Фото: edrmagazine.eu

Ракета Naval Strike Missile (NSM) може бути запущена з узбережжя України та має дальність 250 км. Крім того, для роботи з нею потрібно менше 14 днів навчання.

NSM вважаються менш складними з точки зору логістики, ніж «Гарпуни», тому що союзники по НАТО можуть позичити мобільні наземні пускові установки, які є в наявності, і боєголовки з Норвегії.

Джерела у Конгресі повідомляють, що ще одним варіантом для Норвегії може бути безкоштовна передача NSM Україні, і цю ідею підтримали норвезькі члени парламенту.

Фото: kongsberg.com

Фото: kongsberg.com

Ще одна зброя у списку покупок України — реактивні системи залпового вогню (РСЗВ), такі як M270 виробництва Lockheed Martin, які можуть вразити ціль на відстані 70 і більше км.

В останні тижні адміністрація Байдена вирішила натомість відправити буксовані гаубиці M777.

Два американські чиновники заявили, що M270 або аналогічна система, така як M142 HIMARS, буде розглянута після ухвалення Конгресом пакету допомоги для України на $40 млрд, що вже відбулося.

Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia


Замість післямови. Тиск на Шредера у ЄС на самій Німеччині — знак того, що Західна Європа потроху відходить від наративів про збереження дружби з рф та «лиця Путіна», як то пропонували Володимиру Зеленському.

Водночас відновлення поставок зерна та іншої продукції з України можливе тільки у разі отримання Києвом серйозної протикорабельної зброї, аби розблокувати узбережжя Чорного моря. Що стосується здоровʼя Путіна, на глобальний перебіг війни воно впливає лише посередньо, адже армія росії і раніше не могла похвалитися серйозною організованістю, незважаючи на жорстку ієрархію.

Головним питанням залишається те, допоки країни Заходу будуть вестися на шантаж Путіна, включно з пропозицією розблокувати частину санкцій в обмін на пропуск зерна чи вимогою купувати газ за рублі.

Очевидно, всьому світові час дійти вже висновку, що годувати тирана подачками в надії, що він виконає хоч одну обіцянку та стане добрішим — ніколи не працювало і не працює дотепер.

Подякувати 🎉