Facebook Pixel

«Ті, хто розуміє Путіна», КДБ-хакери та голоси Європарламенту: дайджест іноземних ЗМІ за 7 квітня

Західні ЗМІ й далі пишуть про війну в Україні: 7 квітня медіа висвітлювали голосування Європарламенту із закликом ввести повне ембарго на енергоносії з рф, виключити росію з G20, а всі російські банки — з системи SWIFT.

Крім того, журналісти писали про зустріч міністрів оборони НАТО щодо посилення збройної допомоги Києву, звернення Володимира Зеленського до парламенту Греції та атаки хакерів з КДБ Білорусі та ФСБ рф на українські акаунти в Facebook.

Німецькі ЗМІ розповіли про тих, хто «розуміє політику Путіна» та не хоче критикувати рф, а також про найбільш кричущих представників цієї групи у Берліні.

The Page пропонує свіжий огляд того, про що пишуть європейські та американські медіа, висвітлюючи 43-й день активного російського вторгнення.


Зашморг для рф аж до повного визволення України

Фото: facebook.com/europeanparliament

Фото: facebook.com/europeanparliament

Як повідомляє сайт Європарламенту, сьогодні депутати майже одноголосно підтримали резолюцію, що закликає до додаткових каральних заходів проти рф, включно із повним ембарго на імпорт російських нафти, вугілля, ядерного палива та газу. За проголосували 513 депутатів, 22 — проти, 19 — утрималися.

У документі йдеться, що ембарго на енергоносії має супроводжуватися альтернативним планом постачання для ЄС.

Крім того, депутати вимагають стратегії скасування санкцій у разі, якщо кремль збробить кроки до відновлення незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у межах її міжнародно визнаних кордонів та повністю виведе війська з її територій.

Виключення з G20 та відключення SWIFT

Фото: orfonline.org

Фото: orfonline.org

Резолюція вимагає від лідерів ЄС виключити рф з G20 та інших багатосторонніх організацій — UNHRC, Інтерполу, Світової організації торгівлі, ЮНЕСКО.

Також Європарламент у резолюції закликав:

  • виключити російські банки з системи SWIFT;
  • заборонити всім судам, пов’язаним з росією, заходити в територіальні води ЄС і причалюватися в портах ЄС;
  • здійснювати автомобільні вантажні перевезення з росії та в росію, і ту саму заборону ввести для Білорусі;
  • арештувати всі активи, що належать російським чиновникам чи олігархам, пов’язаним з режимами Володимира Путіна та Олександра Лукашенка, їхніх довірених осіб та підлеглих.

Резолюція вимагає, щоб санкції проти Білорусі відображали санкції, введені проти рф.

Більше озброєння для України

Фото: Max Levin

Фото: Max Levin

Європарламент, посилаючись на шокуючі звірства російських військ в Україні, закликав також створити спеціальний трибунал ООН для притягнення до відповідальності за воєнні злочини.

Поставки зброї Києву мають продовжуватися та посилюватися, щоб дозволити Україні ефективно захищатися.

Крім того, євродепутати вимагають створити безпечні гуманітарні коридори для евакуації мирних жителів, які рятуються від бомбардувань.

ЄП також засудив російську риторику, натякаючи на те, що кремль потенційно може вдатися до застосування зброї масового знищення.

Лідери НАТО обговорили зброю для Києва

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

The New York Times пише, що, оскільки українські лідери посилили свої вимоги до західних союзників, міністри закордонних справ НАТО зустрілися в Брюсселі 7 квітня, аби обговорити розширення військової допомоги Україні.

Видання процитувало голову МЗС Дмитра Кулебу, який також перебував у Брюсселі та заявив, що його порядок денний зустрічі НАТО містить лише три пункти:

Quote«Зброя, зброя та зброя».

Водночас обговорення союзників по НАТО очікувано були зосереджені на тому, як допомогти Україні, не втягуючи Альянс у прямі бої з російськими силами.

Quote«Ми стежимо за тим, щоб у Москві не було місця для непорозумінь, прорахунків», – сказав генсек НАТО Єнс Столтенберг.

Сенат США 6 квітня ввечері одноголосно проголосував за дозвіл Джо Байдену використовувати програму ленд-лізу. Це перше схвалення такої програми з часів Другої світової війни, яке має прискорити постачання зброї для України.

Зеленський — Греції: росія хоче кинути Європу у бідність

Фото: president.gov.ua

Фото: president.gov.ua

CNN повідомляє, що президент України Володимир Зеленський заявив 7 квітня у зверненні до парламенту Греції, що «ті, хто шантажує Європу економічною та енергетичною кризою, завжди програють».

Зеленський закликав Грецію «робити більше» та використати свої можливості як члена ЄС для організації порятунку Маріуполя.

Quote«Ті, хто обирає війну, завжди програють. Ті, хто намагається позбавити країну незалежності та її територіальної цілісності, завжди програють. Ті, хто шантажує Європу економічною та енергетичною кризою, завжди програють», — підкреслив він.

Зеленський зазначив, що дії Росії спрямовані не лише на Україну, а й на Європу.

Quote«Росія прагне, щоб енергетична бідність стала новою реальністю на цьому континенті», — вважає президент України.

Зеленський закликав до блокування всіх російських банків від світової фінансової системи.

Quote«Поки російські війська блокують мирні міста та депортують наших людей, жоден російський банк не має права заробляти гроші у світовій фінансовій системі, — вважає він. — Їх потрібно заблокувати. Усі, а не лише деякі».

Президент також додав, що жоден російський корабель не повинен мати можливості увійти в будь-яку частину демократичного світу.

Meta визнала атаки хакерів з Білорусі та рф

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

The New York Times у хроніці війни в Україні цитує компанію Meta, яка заявила про активізацію російських та білоруських хакерів проти України.

У релізі йдеться про те, що хакери, пов’язані з урядами росії та Білорусі (та безпосередньо з КДБ та ФСБ), з лютого 2022 намагаються використовувати Facebook для кібершпигунства та дезінформаційних кампаній.

Деякі з хакерів, які були зосереджені на дезінформаційних кампаніях у Польщі та на Заході, поширювали неправдиві повідомлення про капітуляцію українських військових. Інші ж звинувачували у вторгненні росії НАТО, а у вбивстві українських цивільних — ЗСУ.

Хакерська група Ghostwriter, пов’язана з Білоруссю, намагається зламати десятки акаунтів українських військових у Facebook і розповсюджує брехню про капітуляцію. Групу заблоковано від публікації подібних «відео». Поширювала такі повідомлення й інша група, пов’язана з білоруським КДБ.

Російське агентство інтернет-досліджень, що поширює дезінформацію через оманливі профілі, у січні та лютому 2022 намагалося створити облікові записи у Facebook. Їх заблокували за статті зі звинуваченням НАТО у війні в Україні, а українських військових — у нападах на цивільних.

Хакери-любителі також підключилися: у Луганській області веб-сайти та акаунти в соцмережах показували зображення російських жертв. Тим часом на росії створили групу, нібито призначену для обміну порадами з приготування їжі, але потім її використали для масової атаки на профілі, що критикували вторгнення, щоб змусити Facebook їх видалити.

«Ті, хто розуміє Путіна» в Німеччині

putin-protesty-italiya.jpeg

Видання DW писало 7 квітня про те, що придуманий у Німеччині термін Putinversteher стає міжнародним.

У англійській Wikipedia створили сторінку, що його пояснює. Слово складається з двох частин — Putin + verstehen, що буквально перекладається як «той, хто розуміє Путіна».

Слово versteher зазвичай додається в кінці слова німецькою мовою, щоб позначити суміш іронії та лестощів. Наприклад, Frauenversteher («той, хто розуміє жінок») зазвичай описує чоловіка, який надмірно хвалиться своїми стосунками з жінками.

Так само Putinversteher часто використовується для опису того, хто висловлює емпатію до російського президента Путіна.

Коли Росія почала атаку на Україну, люди, яких можна було б охарактеризувати як «путінверстегерів», включно з видатними німецькими політиками та експертами ток-шоу, зазначали, що розширення НАТО на Схід слід розуміти як реальну загрозу для росії, або порівнювали вторгнення до України з вторгненням США до Іраку.

Quote«Не можна сказати, що такі путінверсгетери підтримують саме вторгнення: скоріше, вони кажуть: «Ви повинні також розуміти позицію Путіна», — пише видання.

Серед путінверстехерів також широко поширена стратегія whataboutism, що відхиляє критику росії, вказуючи на різні зловживання, скоєні на Заході.

Шредер як друг Путіна: кричущий путінверстегер

Подібна позиція до вторгнення була у членів німецької ультраправої партії AfD.

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Крім того, колишня лідерка лівої партії Німеччини Сахра Вагенкнехт була відома тим, що намагалася виправдати дії Путіна так:

Quote«Можливо, нам варто просто серйозно поставитися до росії та поважати її інтереси безпеки».

Одним з найбільш «кричущих путінверстегерів» називають колишнього канцлера Німеччини Герхарда Шредера (1998 — 2005), який разом з Путіним керував проєктом газопроводу «Північний потік», а пізніше став головою наглядової ради компанії «Роснефть».

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Його вважають особистим другом Путіна. Навіть коли росія вторглася в Україну, Шредер утримався від коментарів, які могли б звинуватити російський режим, настільки, що всі співробітники його офісу пішли у відставку.

У середині березня 2022 Шредер навіть прилетів до Москви та особисто розмовляв з Путіним.

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images


Замість післямови. Хоча голосування Європарламенту є закликом, а не офіційним рішенням, навряд чи настільки одноголосна резолюція може залишитися поза увагою та не мати жодного продовження. Важливо, що стратегію зняття санкцій проти кремля пропонують розглядати у контексті повного відновлення територіальної цілісності України у міжнародно визнаних кордонах, тобто мова йде також про повернення Криму та окупованої частини Донбасу.

Не менш важливим є заклик виключити всі російські банки з системи SWIFT, на чому наполягає і Володимир Зеленський, дати Києву більше озброєння, заборонити судам з рф та Білорусі заходити в європейські порти та ввести повне ембарго на енергоносії.

Цікава також риторика американських ЗМІ щодо нової зустрічі міністрів оборони НАТО через те, «що вимоги України зросли». Це як мінімум означає серйозність у ставленні до запитів Києва, хоча Альянс все ще намагається уникнути прямого протистояння з кремлем.

Також добре, що Meta нарешті визнала атаки та дезінформацію від російських та білоруських хакерів, адже навіть після Бучанської різанини боти окупантів продовжували скаржитися на акаунти українських користувачів, що висвітлювали реальну картину звірств, що чинили окупанти в Київській області.

Цікаво також те, що в Німеччині знайшли та поширили окремий термін для політиків, які закликають «зрозуміти Путіна». Україна виборює своє право на існування вже 43 день.

Подякувати 🎉