Facebook Pixel

Зеленський про саморозпуск ООН та новий зашморг на шиї Кремля: дайджест іноземних ЗМІ за 5 квітня

Західні ЗМІ й далі пишуть про війну в Україні: 5 квітня медіа висвітлювали докази воєнних злочинів рф у Київській області, заборону США для москви виплачувати борги з заморожених рахунків у Штатах та новий пакет санкцій для росії від ЄС.

Крім того, Захід писав про заклик американського лідера Джо Байдена покарати Путіна, а також реакції Франції та Японії на Бучанську різанину. Також ЗМІ висвітлювали звернення президента України Володимира Зеленського до Радбезу ООН.

The Page пропонує свіжий огляд того, про що пишуть європейські та американські медіа, висвітлюючи 41 день активного російського вторгнення.


Буча: знімки з супутника довели брехню рф

znimok-ekrana-2022-04-05-o-161256.png
znimok-ekrana-2022-04-05-o-161315.png
znimok-ekrana-2022-04-05-o-161235.png
znimok-ekrana-2022-04-05-o-161353.png
znimok-ekrana-2022-04-05-o-161256.png Thumb znimok-ekrana-2022-04-05-o-161315.png Thumb znimok-ekrana-2022-04-05-o-161235.png Thumb znimok-ekrana-2022-04-05-o-161353.png Thumb

The New York Times показав свій аналіз супутникових знімків з Бучі в точних координатах, довівши, що тіла вбитих російськими окупантами цивільних людей лежали на вулицях тижнями, аж до звільнення міста від загарбників.

Бучанська різанина надає дедалі більше доказів численних кричущих порушень рф Женевських конвенцій та вчинення воєнних злочинів, зазначає видання.

Експерти з міжнародного права кажуть, що фото мирних жителів, розстріляних у Бучі та інших містах України, разом зі свідченнями очевидців можуть стати базою для розслідування.

Quote«Вбивства в Бучі не можна назвати ненавмисною шкодою», — підкреслює автор матеріалу.

Заступниця директора відділу Європи та Центральної Азії Human Rights Watch Рейчел Денбер підкреслила, що вбивства викликали такий шок тому, що ці жертви вже точно не могли бути ненавмисними.

The Times у своєму матеріалі на цю ж тему нагадує, що російський уряд намагався заперечити свою відповідальність. Міноборони РФ припустило, що тіла нещодавно виставили вже після того, як 30 березня «всі російські підрозділи повністю вийшли з Бучі».

Однак супутникові фотографії, зроблені Maxar Technologies, показують, що принаймні 11 з них були на вулиці ще з 11 березня, коли Росія контролювала цю територію.

Кремль підштовхують до дефолту

rublik-konchina.jpeg

Reuters пише, що США заборонили московії виплату за суверенним боргом на суму понад $600 млн із резервів у американських банках.

У понеділок 4 квітня, коли настав час найбільшого із платежів (більше $550 млн), американський уряд припинив доступ Москви до заморожених коштів. У понеділок також мав бути сплачений платіж на суму $84 млн.

Це має змусити москву вирішити, чи використовувати доступні долари для виплат за боргом, чи на підтримку своїх військових зусиль.

Росії загрожує історичний дефолт, якщо вона не виплатить гроші протягом 30 діб, або виплатить їх у рублях чи іншій валюті, окрім долара.

Європа готує росії новий пакет санкцій

kreml-krovishcha.png

Reuters повідомляє, що Європейська комісія обговорила 5 квітня пʼятий пакет санкцій проти росії, включно із забороною на імпорт та експорт енергоносіїв.

Водночас The Wall Street Journal пише, що не всі країни-члени ЄС готові підтримати санкції на заборону імпорту російських нафти та вугілля. Тому там наразі розглядають альтернативний варіант — підвищити мита на імпорт.

Тим не менш, президент Франції Еммануель Макрон закликав 4 квітня заборонити імпорт російської нафти та вугілля, а деякі члени ЄС, які виступали проти енергетичних санкцій, тепер підтримують такий крок. Німеччина, наприклад, погодилася на поетапне ембарго.

Список можливих санкцій, що будуть погоджені у пʼятницю 8 квітня, підтвердила офіційно у Twitter голова Єврокомісії Урсула Фон дер Ляйєн.

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Список пропонується такий:

  • заборона на імпорт вугілля з Росії на суму 4 млрд євро на рік;
  • повна заборона транзакцій для чотирьох ключових російських банків, серед яких ВТБ, другий за величиною російський банк;
  • заборона доступу російським кораблям до портів ЄС і заборона на вʼїзд російського та білоруського автотранспорту (виняток — їжа, ліки та енергоносії);
  • подальші заборони на експорт на суму 10 млрд євро у важливих сферах: передові напівпровідники, машини та транспортне обладнання;
  • нові заборони на імпорт на суму 5,5 млрд євро;
  • заборона участі російських компаній у державних закупівлях у ЄС та виключення будь-якої фінансової підтримки російським держорганам.

Крім того, розширять список індивідуальних санкцій проти рф і працюватимуть над додатковими.

Тим часом Рада керуючих ЄБРР проголосувала за зупинення фінансування усіх проєктів в рф та білорусі.

Байден: Путін жорстокий, але це не геноцид

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

CNN повідомляє, що президент США Джо Байден назвав звірства, вчинені росією та кривавим диктатором Володимиром Путіним у Бучі, «воєнним злочином».

Водночас він зазначив, що це не є геноцидом. Американський лідер додав, що розглядає додаткові санкції проти росії.

BBC пише також, що Байден закликав притягти президента Путіна до суду за воєнні злочини. Міжнародний гнів через вбивство мирних жителів у Бучі зростає.

Quote«Цей хлопець жорстокий», — охарактеризував Байден російського диктатора, додавши, що вважає Путіна «воєнним злочинцем».

Реакція Франції та Японії на звірства у Бучі

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Міністр юстиції Франції Ерік Дюпон-Моретті запропонував Україні допомогу з документацією воєнних злочинів.

Quote«Щойно запропонував моєму українському колезі та генпрокурорці України операційну підтримку Франції у розслідуваннях, що стосуються воєнних злочинів. Докази мають об’єднуватися, правосуддя має відбутися», — заявив він.

Тим часом японське видання NHK пише, що прем’єрміністр Японії Фуміо Кісіда засудив убивства цивільних жителів у Київській області.

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Японський прем’єр виступив за доцільність додаткових санкцій стосовно відповідальних за вбивства та заявив, що Токіо тісно співпрацюватиме з міжнародною спільнотою у цьому напрямку.

Зеленський в ООН: ви можете саморозпуститися

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Західні ЗМІ також уважно стежили 5 квітня за зверненням президента України Володимира Зеленського до Ради Безпеки ООН.

Вони очікували, що президент України вимагатиме розслідування військових злочинів у відеозверненні до Радбезу, писав The Washington Post.

Це перший виступ Зеленського Радою з моменту вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022, зазначає BBC.

Зеленський заявив, що 4 квітня повернувся з міста Буча, звільненого від російських окупантів, та детально описав злочини, які ті коїли проти цивільних мешканців Київської області. Він розповів про розстріли, катування, згвалтування, про те, як людям стріляли в очі, відрізали кінцівки та язики, чавили танками та намагалися спалити тіла.

Зеленський назвав злочини рф «послідовним знищенням етнічної та релігійної різноманітності», додавши, що росія поставила за мету знищити якомога більше українців, залишаючи за собою тільки руїни та масові поховання.

Він також різко розкритикував неспроможність Радбезу ООН забезпечити мир, примусивши до цього агресора.

Quote«Зараз в Україні кояться найстрашніші воєнні злочини за весь час з Другої світової», — підкреслив він.

Росія підриває всю структуру глобальної безпеки. За словами Зеленського, якщо це продовжиться, кожна держава зможе розраховувати тільки на силу зброї. І тоді ООН можна буде просто закрити, підкреслив український лідер.

Quote«Діяти треба негайно. Треба реформувати систему ООН, щоб право вето не було правом смерті. Якби хоч раз тиранія отримала таку відповідь на розвʼязану війну, що перестала би існувати, думаю, що світ точно змінився би. Може не було б тоді війни у моїй країні», — сказав він, нагадавши, що світ мовчки дивився на вторгнення росії у Крим, у Грузію, Молдову тощо.

Він закликав до аналогу Нюрнберзького процесу та запропонував скликати глобальну конференцію у мирному Києві та обговорити, як світ далі гарантуватиме цілісність держав.

Quote«Цілі, які закладалися у 1945 році при створенні ООН, не досягнуті. Я пропоную дві речі: усунути росію від блокування рішень рф щодо її ж агресії, або покажіть, як можна переформатуватися. Або, якщо ваш формат безальтернативний, — то тільки саморозпуск. Мир потрібен Україні, Європі, світу», — підкреслив Зеленський.



Замість післямови. Шокований злочинами рф проти цивільних громадян України Захід вже ввів низку обмежень для москви, як то США, та готує новий серйозний пакет санкцій, що мають ще більше придушити економіку країни-терориста. Нові обмеження від ЄС, хоча поки й не включають миттєве ембарго на російську нафту та газ, але можуть прискорити дефолт на росії та змусити кремль шукати нові способи розраховуватися з боргами, що обмежить також їхні військові можливості.

Президент Володимир Зеленський тим часом слушно зазначив, що ООН має або саморозпуститися, або заборонити агресорам блокувати рішення щодо своїх окупантських дій. Хоча промову президента України вітали гучними оплесками та назвали його слова болючими та правдивими, рішення тепер за ООН. Адже немає сумніві, що кремль скористається правом вето, зловживаючи своїм членством в організації, створеній для забезпечення миру в усьому світі.

Водночас дивною виглядає заява Джо Байдена про те, що дії росіян у Київській області не тягнуть на геноцид, коли на росії вже прямо написали про покарання українського населення за так звану «підтримку нацизму» та необхідність знищення української держави як такої, включно з назвою. Україна, що наполягає саме на такій кваліфікації звірств московських окупантів, виборює своє право на існування вже 41 день.

Подякувати 🎉