Після нападу на Україну Росія зіткнулася з економічними проблемами та санкціями з боку багатьох країн і міжнародних організацій. У самій РФ влада називає це економічною війною. підготувало добірку останніх повідомлень про це на 5 квітня.
Економіка
Експерти очікують, що профіцит платіжного балансу Росії цього року може досягти історичного максимуму — $200 – 300 млрд. Вони пояснюють це зростанням цін на енергоносії та скороченням товарного імпорту в Росію.
Поточне зміцнення рубля виглядає дуже тимчасовим, попередили економісти «Альфа-банку». Вони бачать інфляційні ризики, що зберігаються. У квітні інфляція в річному вимірі може перевищити 20%.
Російський бюджет у березні недоотримав 302 млрд рублів нафтогазових доходів, повідомив Мінфін. У міністерстві це пов'язали з «відхиленням обсягів експорту газу від прогнозного рівня». Водночас у квітні відомство очікує отримати від експорту нафти та газу 798,4 млрд рублів додаткових доходів.
В умовах санкцій ситуація в галузі автомобільних вантажоперевезень наблизилася до критичної, попередили уряд керівники компаній-перевізників.
Індекс ділової активності (PMI) у сфері послуг Росії в березні впав із 50,8 до 38,1 пункту. Це найнижчий показник із травня 2020 року, коли в країні набирала обертів пандемія коронавірусу.
Американська нафтова корпорація ExxonMobil заморозила свій проєкт із виробництва зрідженого природного газу «Далекосхідний ЗПГ». Вартість проєкту оцінюється в $4,2 млрд. Запуск планувався на 2027 — 2028 роки.
Головний офіс Auchan Retail у Франції вирішив згорнути інвестиції та припинити постачання до Росії. Буде зупинено відкриття нових магазинів у РФ і ремонт наявних, припиняється оновлення програмного забезпечення, підтримка IT-проєктів. Крім того, зупиняється постачання імпортних товарів до російської мережі, що становлять 90% асортименту одягу, взуття, товарів для дому, текстилю.
Влада Німеччини доручила передати колишню німецьку «дочку» «Газпрому» під тимчасове управління Федерального мережевого агентства ФРН. Рішення буде виконано до 30 вересня.
Виробник «Дихлофосу» та лаку для волосся «Прелесть» був змушений продати свій завод у Шотландії. Після початку «спецоперації» місцева влада рекомендувала бізнесу припинити співпрацю з Росією. Фабрику купила за 400 фунтів кіпрська компанія, якою керує колишній топменеджер Unilever.
Квадратний метр елітного житла на первинному ринку Москви за квартал подорожчав на 19%. Водночас обсяг пропозиції скоротився на 15%.
Шведська компанія Tele2 AB повідомила, що не продовжуватиме ліцензію бренду російському мобільному оператору Tele2.
Сервіс оренди житла Airbnb зупиняє роботу в Росії та Білорусі. Крім того, користувачі цих країн тепер не зможуть бронювати житло в інших країнах.
Санкції
Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн оголосила зміст нового пакету санкцій проти Росії:
- повна заборона на будь-які транзакції із чотирма ключовими російськими банками, включно з ВТБ;
- заборона заходу російських суден у порти Європи, крім доправлення харчових продуктів і енергоносіїв;
- розширення заборони на експорт у Росію товарів на 10 млрд євро, включно з продукцією напівпровідникових технологій, машинобудування, транспортним обладнанням;
- заборона на імпорт із Росії вугілля на 4 млрд євро;
- заборона на імпорт товарів із Росії на 5,5 млрд євро, включно з деревиною, цементом, морепродуктами та спиртними напоями.
Тепер ці обмежувальні заходи мають затвердити країни ЄС. Євросоюз також розробляє наступний пакет санкцій щодо обмежень на постачання нафти з Росії.
Канада планує запровадити додаткові санкції проти дев'яти громадян РФ і дев'яти громадян Білорусі. Ці люди є наближеними до керівників своїх країн, повідомляється на сайті уряду Канади.
Іспанія заявила, що за запитом США заарештувала яхту мільярдера Віктора Вексельберга вартістю 90 млн євро.
Суспільство
З 24 лютого до 31 березня росіяни намагалися незаконно вивезти з території країни понад 100 млн рублів. За даними митниці, найчастіше вони намагалися вивезти кошти до Туреччини, ОАЕ, Ізраїлю та країн Середньої Азії.
Сумарні статки російських мільярдерів за рік скоротилися на 42% — до $353 млрд, а їхня кількість зменшилася зі 123 до 88 осіб.
МЗС Іспанії вирішило вислати з країни 25 російських дипломатів. Глава МЗС Швеції Анн Лінде оголосила про рішення вислати трьох дипломатів. Раніше стало відомо про рішення МЗС Данії вислати 15 дипломатів РФ. Пізніше про вислання 30 дипломатів заявила влада Італії. Напередодні про подібні заходи оголосили ФРН і Франція.
Після Литви рішення знизити рівень дипломатичних відносин із Росією ухвалила влада Латвії. Ці заходи передбачають відкликання посла з Москви і припис залишити країну російському послу.
Постачання імпортної риби в Росію через санкції скоротяться на 28 – 35%, попередили в Асоціації видобувачів минтая. Замістити постачання, що випадають, буде непросто: «кращі зразки» російського лосося одразу йдуть на експорт.