Після нападу на Україну Росія зіткнулася з економічними проблемами та санкціями з боку багатьох країн і міжнародних організацій. У самій РФ влада називає це економічною війною. підготувало добірку останніх повідомлень про це 4 квітня.
Економіка
Річна інфляція у РФ станом на 25 березня прискорилася до 15,66% – це максимум із вересня 2015 року. Зростання цін за перший квартал перевищило інфляцію за весь 2021 рік, коли вона становила 8,39%.
Польські служби посилили перевірку вантажного транспорту на виїзд до Білорусі. «Прикордонні та митні служби дуже ретельно перевіряють кожну машину. Ми маємо бути впевнені, що в них не перевозяться товари подвійного призначення», – сказав заступник міністра внутрішніх справ. За його словами, через ретельний огляд транспорту «очікування в черзі на кордоні може досягати 80 годин».
Рада керівників ЄБРР офіційно заборонила доступ Росії та Білорусі до ресурсів банку. Такий захід застосовано вперше в історії цього банку.
Промсвязьбанк почав працювати в Криму. Це перший російський банк, який почав працювати в санкційному регіоні. ПСБ боятися вже нема чого — блокувальні санкції проти нього ввели після початку воєнних дій в Україні.
Приблизно 4 млн тонн сталевої продукції на рік перенаправлять російські металурги з європейського напрямку на східний через санкції, введені ЄС. За підрахунками, це вимагатиме 17 млрд рублів додаткових витрат на рік на зміни в логістиці.
Компанія Wargaming, розробник ігор World of Tanks, World of Warplanes і World of Warships, оголосила про свій відхід із Росії та Білорусі. Компанія передала свій ігровий бізнес у цих країнах в управління компанії Lesta Studio. «Компанія не отримає прибутку від цього процесу ні сьогодні, ні в майбутньому. Навпаки, ми очікуємо на значні збитки внаслідок цього рішення», – йдеться в повідомленні.
Санкції
США готові зняти санкції з Росії заради завершення конфлікту в Україні, якщо про це попросить Київ, заявив глава Держдепу Ентоні Блінкен. Але допоки цього не сталося, американська влада має намір «зміцнювати й нарощувати» обмеження, зазначив він.
Представники країн Євросоюзу мають намір обговорити нові антиросійські санкції 6 квітня. Йтиметься про персональні обмеження, заборону на використання портів, експортні обмеження та ембарго на енергоресурси (вугілля, нафту або газ). Влада Італії (ця країна дуже залежить від постачання російського газу) не має наміру блокувати можливі санкції проти постачання російського газу, заявив глава МЗС Луїджі ді Майо.
Нова Зеландія схвалила санкції ще проти 36 громадян РФ, оголосила глава МЗС країни. До переліку потрапили «російські олігархи або їхні близькі родичі», які тісно пов'язані з російською владою.
Прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда засудив Росію після появи фотографій убитих мирних жителів у Бучі та Ірпені. Він не виключив, що Японія приєднається до нових антиросійських санкцій, які обговорюють країни Заходу.
Суспільство
Роскомнагляд заблокував сайт із пошуку роботи Jooble. Під обмеження також потрапила білоруська версія сайту. 24 лютого Jooble закрив доступ для росіян і білорусів, а також засудив «військову операцію» російської армії в Україні. Загалом від початку війни Роскомнагляд заблокував понад 700 сайтів.
Влада Німеччини планує вислати з країни майже 100 співробітників російських дипмісій, яких підозрюють у шпигунстві. Рішення може бути ухвалено вже цього тижня. 29 березня рішення про висилку ухвалили чотири країни Євросоюзу: Бельгія, Нідерланди, Ірландія та Чехія. Загалом вони висилають 43 російські дипломати.
Один із найбільших аналітичних футбольних порталів Transfermarkt залишив російську доменну зону (.ru) через події в Україні. Тепер він використовуватиме домен «.world» і розповідатиме не лише про російський футбол, але і про європейські ліги та футбольні події в країнах із високою часткою російськомовного населення.
Національна портретна галерея в Лондоні змінила назву картини «Російські танцівниці» французького імпресіоніста Едгара Дега. Тепер вона називається «Українські танцівниці». Як пояснили в галереї, суперечки навколо назви картини точилися багато років, бо у волосся дівчат на картині вплетено жовто-сині стрічки. «Ми вирішили, що зараз слушний момент оновити назву картини, щоб краще відобразити її тему», – заявив представник Національної галереї. У галереї також зазначили, що зважилися на перейменування картини після численних закликів українських користувачів у соцмережах.

Винятки із загальної тенденції
Заводи Volkswagen Group Rus, що розташовані в Калузі та Нижньому Новгороді, у червні — липні можуть розпочати роботу, повідомили ЗМІ. Виробництво на заводах зупинили 3 березня через проблеми зі складниками на тлі санкцій.
Найбільші китайські імпортери ЗПГ, включно із Sinopec і PetroChina, ведуть переговори з постачальниками щодо позапланової закупівлі газу з Росії зі значними знижками (приблизно 10%), повідомляє Bloomberg. Деякі китайські імпортери готові використати російські компанії для участі в тендерах із купівлі ЗПГ, щоб приховати ці угоди від інших країн. Трейдери повідомляють, що минулого тижня китайські імпортери вже придбали кілька партій ЗПГ із Росії. А китайські нафтопереробні компанії негласно скуповують дешеву зараз російську нафту.
Норвегія з 4 квітня відновила видачу нетуристичних віз росіянам. У травні планується розпочати видавати туристичні візи.