Президент Володимир Зеленський 5 квітня 2022 року дав широке інтерв'ю українським ЗМІ, під час якого порушив питання територіальної цілісності держави, зокрема повернення Криму та Донбасу, а також відновлення після війни.
Основні тези виступу президента Володимира Зеленського 5 квітня 2022 року.
Про вимоги РФ
«Фразу про демілітаризацію ми забули ще на тому етапі, коли мені пропонували виїхати з Києва. Ми їм сказали: «Про демілітаризацію та денацифікацію забудьте — ми про це навіть не говоритимемо», а денацифікацію й самі можемо від вас вимагати... Ми розуміємо: якщо підпишемо угоду, то РФ за 2 роки може повернутися».
Переговори з РФ і зустріч із Путіним
Володимир Зеленський припустив, що його особистої зустрічі з Володимиром Путіним «може й не бути». Проте переговори з Москвою необхідно продовжувати, навіть після трагедії в Бучі та інших фактів звірств росіян.
Питання вступу до НАТО
«Ми готові завтра вступити. Я про це й генсеку НАТО говорив. Якщо запропонують не грати, а серйозно. Але цього не буде, на жаль. Тому будуватимемо гарантії безпеки, які можуть захистити всіх людей».
Питання повернення Криму
«Це другий пункт — Крим. До Донбасу руки не дійшли... Моя позиція: домовитися одразу за всіма пунктами неможливо. І якщо сторони хочуть закінчити війну, а це вже не лише ми з РФ, а і країни Заходу, адже вони — гаранти безпеки, тож якщо всі сторони хочуть, то всі мають над цим працювати. Шансів, що РФ на це погодиться, — 10 — 15%. Розв'язувати пакетно всі суперечки й завершувати війну з РФ складно й малоймовірно. І деякі речі вирішувати з танками на твоїй території не можна — суспільство цього не зрозуміє. Тому дипломатичний шлях щодо Криму».
Питання Донбасу
«На Донбасі зараз зосередження військ, жодної великої стратегії РФ немає — вони не зайняли тут, так хочуть зайняти там: Донбас, Херсонську та Запорізьку області, коридор до Криму. Битимуться за Донбас... і Маріуполь — для них це медалька, яку хочуть повісити на груди... На переговорах так: стоїть Донбас — позиція одна. Складно там – і вже інша. Позиції можуть змінюватися. Не все залежить від вас. Під час війни позиції змінюються — ми це все бачили».
Про трагедію в Бучі
Президент України назвав те, що сталося в Бучі, «великою трагедією» та «геноцидом». Він також пообіцяв, що всіх воєнних злочинців буде покарано.
Нагадаємо: після звільнення від російсько-фашистських загарбників місті Бучі Київської області було виявлено сотні тіл вбитих мирних жителів зі слідами тортур. Також повідомлялося про масові поховання в місті. За даними української влади, загальна кількість жертв — понад 300. Стверджується, що це жертви російських військових. РФ категорично заперечує причетність своїх військових до злочинів у Бучі та інших населених пунктах на півночі України.
Про місцеву владу України
«Ми пишаємося мерами. Від деяких не очікували чоловічих вчинків. До них питань сьогодні немає. А дехто здивував і не позитивно. Не скажу хто, але правильно, що ми об'єднали їхні команди з ОВА (обласні військові адміністрації — ). Деякі мери потім прийшли до тями і сказали: «Пробачте, ми не були готові». Деякі голови ОДА не були міцними менеджерами до війни, а тут змінилися, стали воєнними менеджерами. Жоден голова ОВА нікуди не побіг! Не тому, що це такий кадровий підхід. Усі вони виявилися могутніми людьми, усі — на своїх місцях. Деяких голів громад ми втратили. Їх було вбито, їх катували. Після війни ми сядемо, на рівні регіонів, усе розповімо, як вони дурили ворога, як ми їх переховували, щоб вони залишалися символом для людей».
Про представників великого бізнесу
«Ви знаєте, дехто виїжджав із грошима. І було багато таких людей. Неприємно, що з-поміж них колишні й нинішні депутати Верховної Ради. Ми знаємо, хто виїжджав... Є підприємці, які ховалися та бігли за кордон, через свій вік ховалися за своєю діяльністю».
Раніше Зеленський багаторазово стверджував, що Україна не піде на територіальні поступки в переговорах із Росією. Він уточнив, що Київ очікує від провідних світових держав, включно зі США, гарантій безпеки під час укладання угоди про деескалацію з РФ. Зеленський також називав помилкою небажання НАТО приймати Україну у військовий союз.